Na Marse je, vraj, dostatok metánu. Metán je hlavnou zložkou zemného plynu. Dovážať ho? Nie? Diverzifikovali by sme zdroje a neboli až tak závislí na plyne z východu.
Publicista Eugen Gindl nedávno naznačil: „Žijeme v „recyklovateľnom kapitalizme," hoci vyzerá skôr ako „sfušovaný socializmus." Novinári radi odhaľujú ľudskú hlúposť. „Zdobí“ aj niektorých politikov. Rýchlosťou svetla sa šíri, treba na ňu upozorniť. Ale na to, že sme (ne)závislí na zemnom plyne z krajín bývalého ZSSR, netreba novinára. To vedia aj deti.
Plynová kríza nás poriadne schladila. Pomôže aj k zníženiu cien tepla a teplej vody. Zemný plyn, vraj, bude z jari 2009 oveľa lacnejší. Samospráva vyše 30-tisícového Ružomberka, po transformácii tepelného hospodárstva mesta, ktoré predali pred časom súkromníkom, zistila, že je lepšie, ak sa vráti do „rúk“ mesta. Svoj podiel preto kúpili späť.
V Liptovskom Mikuláši akoby o tom nevedeli. Navzdory petícii sú od začiatku roka na nasledujúce dve desaťročia v prenájme kotolne, rozvody tepla a pod.
Regulačný úrad tvrdí, že nie je reálne zvyšovanie cien tepla. Mali by skôr klesnúť. Asi o pätinu. V Liptovskom Mikuláši požiadali v roku 2008, už v predstihu, o zvýšenie. „Ceny sú modifikované. Vychádzajú z oprávne-ných nákladov. Najpodstatnejšou zložkou je vstupné vykurovacie médium – zemný plyn," píše na stránke mesta predstaviteľ Bytového podniku. Vykurovanie domácností je, až na výnimky, prevažne závislé od zemného plynu.
V Galante dodávajú teplo do časti mesta z dvoch hydrogeotermálnych vrtov. Liptov je bohatý na horúce pramene. Postaviť aquapark je oveľa rýchlejšie než teplovodnú sieť pre obec.
Nevedno, či kríza dostatočne signalizuje kompetentným, že nastal čas, aby sa zaoberali využitím alternatívnych zdrojov. Vyrobené teplo z vrtov pokryje spotrebu najmä v domácnostiach. Preferovať spaľovanie plynu je krátkozraké, hoci pred časom bolo najekologickejšie.
Čakáme na vládu? Tá má peňazí toľko, že politické rozhodnutie ešte dlho nepadne. Ale samosprávy, to je niečo iné. Poslanci sa „hrajkajú“ na „ľavých“ pravičiarov a „pravých“ ľavičiarov. O tom nie je komunálna politika. Ale i tu ide o peniaze. Ozaj platí, aby sme šetrili energiou, musíme byť oveľa bohatší? No, neviem...