Stavy neurčitých, nie príliš jasných obáv, sú často sprevádzané nespavosťou, zvýšeným potením a bývajú prejavom strachu či úzkosti. Môžeme to považovať za akúsi reakciu na nebezpečenstvo, či už reálne, alebo také, ktoré je skôr predpokladané v našich predstavách. Konkrétnejší býva strach z niečoho – chodiť výťahom, z pavúkov, vystupovania pred ľuďmi, psov, návštevy zubára a podobne. Pri úzkosti je tento predmet akýchsi obáv skôr nejasný, neurčitý, skrytý a subjektívny. Preto st-rach skôr zvládneme logickým zdôvodnením či iným spôsobom presvedčenia. Pri úzkosti je presviedčanie obyčajne zbytočné. Zneisťuje často aj veľmi inteligentných ľudí zvyknutých myslieť v prísne logických vzťahoch. U vyrovnaných osobností je väčší predpoklad schopnosti nájsť určité súvislosti a príčiny už od detstva, pochopiť úlohu úzkosti v súčasnej životnej realite, tiež s ňou pracovať. Prípadné uzatváranie sa s ťažkosťami, lipnutie na nich zhoršuje stav a množstvo ťažkostí. Pritom si nemusíme uvedomovať silu a dôležitosť signálov, ktoré náš organizmus vysiela. Takto postupne dochádza k hlbšej neurotizácii vyžadujúcej odbornú pomoc psychoterapiou alebo psychofarmakami.
Určitý typ úzkostí býva častejší u žien. Cítia sa vyčerpané, majú neurčité obavy z nešťastia, nedokážu sa uvoľniť, časté je potenie, nespavosť. Pri neriešení sa zvyšuje svalové napätie, následne tras, nepokoj, často búšenie srdca, zmeny krvného tlaku, bolesti žalúdka či hnačky. Z toho následne vyplýva únava, slabosť a vyčerpanie. Psychicky trpí koncentrácia pozornosti, objavuje sa náladovosť, pesimizmus, zhoršujú sa vzťahy. Vzniká uzavretý kruh neustáleho potencovania negatív. Nečudo, že výkonný pracovník s úzkosťou zo straty zamestnania naozaj postupom času vystupňovaním svojej nepozornosti, nervozity, začína zhoršovať svoj výkon a sám dá dôvod na prepustenie. Príčiny úzkostí nachádzame v detstve, v nevhodnej výchove budovanej na pocitoch viny, vo vnútorných konflik- toch medzi svedomím a sociálne prijateľnými požiadavkami, v nízkej úrovni sebaúcty a závislosti na odozve z vonku, v zraniteľnosti.
Veľmi častou príčinou sú vzťahové konflikty. Keďže úzkosť prináša nepríjemný pocit vlastnej bezmocnosti, je často iracionálna, núti nás pripustiť, že nie je všetko v poriadku a potrebujeme niečo zmeniť. Nastupujú obranné mechanizmy a je dôležité, aby sme sa vyhli tým maladaptívnym, nežiaducim. Čo môžeme robiť? Najlepšie je identifikovať príčiny a odstrániť ich. Nenechávajme nedoriešené a kdesi zasunuté problémy, do ktorých sa nám nechce. Práve tie sa vrátia v podobe úzkostí. Nie sme bezmocní ani voči tým zdanlivo neriešiteľným. Aj čiastkové aktívne riešenie znižuje ubíjajúcu bezmocnosť. Úzkosť naliehavo pripomína, že niečo treba zmeniť, urobiť, pozrieť sa do svojho vnútra, spestriť stereotyp životného štýlu. Učí nepodliehať emóciám, afektom, myšlienkam pasívne, ale aktívne hľadať nové adaptačné možnosti. Z tohto pohľadu môže byť prínosom.
Otázky posielajte na adresu: MY Liptovské noviny, Námestie osloboditeľov 32, 031 01 L. Mikuláš alebo e-mailom: sefredaktor.lm@petitpress.sk Môžete ich vhodiť aj do poštovej schránky, ktorú máme pri vstupe do pasáže. Ak si želáte zachovať anonymitu, stačí, keď uvediete len meno a vek.