Pri dvíhaní predmetov, najmä ťažších, má chrbtica ostať rovná a ohýbať sa majú bedrové a kolenné kĺby. Takto zabránime nadmernému zaťaženiu malých medzistavovcových kĺbov a krátkych chrbtových svalov. Hlavnú záťaž bude niesť svalstvo sedacej oblasti a nôh. Nesprávne dvíhanie bremien sa často stane príčinou bolesti v chrbte, ktorá sa zjaví náhle počas pohybu. Často sa človek nemôže hneď narovnať a povie: „Seklo ma v krížoch.“
Nerobíme trhavé pohyby
Ako dvíhať predmety? Pamätajme, že chrbtica by mala byť vždy v zvislej polohe, a preto sa zohýbame v bedrách a kolenách. Veľkú opornú plochu si vytvoríme tak, že sa postavíme na celé chodidlá s mierne rozkročenými nohami. Predmet dvíhame blízko pri tele, aby rameno záťaže bolo čo najmenšie. Nikdy nerobíme trhavé a rýchle pohyby a nikdy nespájame do jedného pohybu dvíhanie a otáčanie chrbtice.
Vyhýbame sa zaťaženiu
Ako nosiť predmety? Vyhýbame sa, podľa možností, jednostrannému zaťaženiu – lepšie je nosiť dve ľahšie tašky ako jednu ťažkú. Nesieme ich skôr za strednou osou tela, aby sme chrbticu neťahali do predklonu. Jednostranná záťaž pri športe môže byť tiež príčinou bolesti chrbta, pretože kladie nadmerné nároky na jednotlivé svalové skupiny, a tým narúša svalovú rovnováhu. Typické príklady sú lyžovanie, tenis, vrh guľou a cyklistika – zohnutý chrbát. Aj pri preťažovaní tela extrémnymi pohybmi si často spôsobíme bolesti chrbta.
Psychika tiež dá zabrať
Vnútorné konflikty, úzkosť, hnev alebo trvalý stres môže výrazne zvyšovať svalové napätie. Často sú takéto vzruchy dokonca jedinou príčinou zvýšeného napätia hlbokého svalstva. Pritom psychické napätie zvyšuje precitlivenosť na bolesť a bolesti zase zvyšujú svalové napätie. Človek sa takto dostáva do kruhu, z ktorého nevie vyjsť. Ak pri nazeraní sa na problémy s chrbticou si nevšimneme psychickú záťaž, ťažko sa zbavíme bolestí. Ak ich aj na chvíľu odstránime, po čase sa môžu vrátiť. Podstatne nám v uvoľnení psychiky môžu pomôcť dychové a uvoľňovacie cvičenia z jogy. Vždy je však dôležité, aby sme na základe lekárskej diagnózy vylúčili, napríklad, zápaly, nádory, vyskočené medzistavcové platničky či poruchy v oblasti miechy.⋌DAGMARA