Materské centrum Vševedko v Ružomberku zaniklo v roku 2007. Jeho zriadenie i činnosť boli totiž hradené z grantu, a tak so zánikom grantu zaniklo aj centrum.
Požiadali mesto o pomoc
Ružomberským mamičkám však chýbalo. Rozhodli sa osloviť svoju poslankyňu Markétu Rusnákovú. „Mám dve malé deti, a tak som aj ja pociťovala absenciu materského centra. Chýbali mi stretnutia s inými mamičkami a rôzne aktivity zamerané na rodiny s deťmi,“ potvrdila M. Rusnáková. „Uvedomili sme si, že centrum nemôže existovať v komerčných priestoroch. Svojimi aktivitami totiž nezískava financie, takže sme požiadali vedenie mesta, aby nám poskytlo priestory.“
Ženy sa zaktivizovali koncom roka 2007 a v júni 2008 sa im podarilo projekt posunúť na rokovania mestského zastupiteľstva. Radní páni priestory prisľúbili, ak do konca septembra pripravia projekt. „Projekt o spolupráci s mestom sme pripravili spolu s viceprimátorkou Janou Haluškovou a dostali sme priestory v Björnsonovom dome od mesta zadarmo, vrátane energií,“ povedala M. Rusnáková. Ženy dali zbúrať jednu priečku, upravili priestory, získavali financie od darcov. Popri tom začínali robiť kurzy racionálneho varenia pod vedením lekárky Janky Noskovej, laktačné poradenstvo pre mamičky. „Aktivity chceme rozširovať, ale, samozrejme, je to aj o záujme rodičov z Ružomberka. My sme otvorení akýmkoľvek nápadom,“ usmiala sa poslankyňa.
Nielen lobovala
Nebolo pre Markétu Rusnákovú ľahšie presadiť materské centrum, keď je poslankyňou? „Som pri zdroji, a tak ma oslovili rodičia ako poslankyňu. Mne však tiež chýbalo centrum, lebo som spolupracovala so Vševedkom aj ako neposlankyňa. Keď však prišli za mnou ženy, predstavovala som si svoju aktivitu tak, že vylobujem, pomôžem centrum rozbehnúť a budem len pomáhať.“ Nakoniec situácia vyústila inak. M. Rusnáková spočiatku bola sama a postupne sa k nej pridávali všetky jej kamarátky, potom ďalšie mamičky. „Nemyslím si, že zriadenie centra súvisí s poslanectvom. Skôr naopak, vylobovala som si ho, aj urobila.“
Je záujem o posunkovú reč
Psychologička Katarína Matejová, ktorá bude v centre realizovať kurzy posunkovej reči dojčiat a batoliat, prišla s nápadom do aktivít Nevedka zapojiť aj oteckov. Keď sa totiž povie materské centrum, podľa M. Rusnákovej, jeho pomenovanie je mnohokrát znevažujúce. Akoby to bolo len zoskupenie mamičiek, ktoré nemajú čo robiť. „Zabúda sa na to, že v rámci materských centier sa robia odborné prednášky, poradenstvo, projekty zamerané na vývin dieťaťa, na zlepšenie vzťahov v rodine či na rozvoj zručností. Myslím si, že oteckov v našej kultúre trochu vytesňujeme zo starostlivosti o dieťa, preto chceme zaradiť do programu soboty s oteckom,“ doplnila M. Rusnáková.
Práca ich bude posúvať
Prečo zaradili organizátorky do programu materského centra Nevedko racionálnu kuchyňu? „V detstve sa formuje zdravie,“ povedala lekárka Janka Nosková. „Detstvo je najideálnejšie obdobie, keď vytvárame u detí zdravé návyky, ktoré im budú pomáhať celý život. V súčasnosti začína byť veľký problém detská obezita. Vedecké štúdie hovoria, že deti jedia priveľa bielkovín, zo stravy sa strácajú sacharidy a rastlinná bielkovina. My by sme chceli naučiť mamičky variť možno zabudnuté recepty našich starých mám, ktoré pomôžu deťom udržať štíhlu líniu.“ Lekárka bude robiť v Nevedkovi kurzy varenia, poradenstvo chudnutia pre mamičky a oboznamovať ich so zdravým životným štýlom.
„Materskému centru želám, aby doň detičky chodili rady, aby v ňom našli mamičky vzdelanie a všetko, čo posunie ich prácu dopredu,“ zaželala centru viceprimátorka Jana Halušková.
DAGMARA