Aby sme lepšie pochopili, ako vznikajú ťažkosti a naučili sa pozornejšie zaobchádzať s vlastným telom, skúsme si uvedomiť, aké funkcie má chrbtica. V prvom rade ako nosná os poskytuje telu centrálnu oporu, umožňuje pohyby trupu a má významnú úlohu pri udržiavaní rovnováhy.
V neposlednom rade tvorí ochranný obal pre miechu a nervy, ktoré z nej vychádzajú.
Medzistavcová platnička
Chrbticu tvoria stavce, medzi ktorými sa nachádza medzistavcová platnička. Platničky sú elastické a ich funkciu by sme mohli prirovnať k nárazníku na aute. Pri zaťažení sa platničky stlačia. Vyrovnávajú tak účinky tlaku na telá stavcov. S narastajúcim vekom platničky strácajú elasticitu. Splošťujú sa, čo sa u starých ľudí prejavuje zmenšovaním pohyblivosti a výšky.
Pri každom pohybe platničky nepatrne menia svoj tvar, takže medzi susednými stavcami sú možné malé pohyby. Celkový súčet týchto pohybov umožňuje relatívne veľkú pohyblivosť celej chrbtice napriek jej pevnosti. Pri pohybe sa mení aj poloha rôsolovitého jadra platničky. Nadmerné zaťaženie môže roztrhnúť väzivový prstenec, takže rôsolovité jadro sa vysúva až vyskočí. Hovoríme o vyskočenej platničke. Najmä drieková chrbtica je často vystavená nadmernej záťaži a platničky v tejto oblasti sú zvlášť náchylné na vyskočenie.
Pre správne fungovanie celej chrbtice je dôležité šetrné zaobchádzanie, pevný svalový korzet a pravidelné cvičenie. Pre ľudí, u ktorých sú príčinou ťažkostí s chrbtom psychické problémy, sa osvedčili dychové cvičenia po celkovom uvoľnení tela.
Plný jogový dych
Ležíme na chrbte, ruky voľne vedľa tela otočené dlaňami nahor, nohy vystreté. Zavrieme oči a sústredíme sa na dych. Uvedomíme si nádych, prirodzenú dychovú pauzu po nádychu, výdych a prirodzenú dychovú pauzu po výdychu. Potom dych prehĺbime tak, aby sme s nádychom pozorovali pohyb brušnej steny, potom rozpínanie hrudníka a nakoniec pohyb hornej časti hrudného koša tesne pod kľúčnymi kosťami. S výdychom sledujeme pohyb opačne – od kľúčnych kostí po brucho. Vytvárame tak plynulú dychovú vlnu.
Súčasne s uvoľneným dychom uvoľňujeme celé telo. Uvoľnenie, ktoré si osvojíme pri jogových cvičeniach, sa odráža aj v bežnom živote. Pri bolestiach chrbta je uvoľnenie veľmi dôležité, pretože bolesti stupňujú nielen telesné, ale aj duševné napätie. Zvýšené napätie zas stupňuje bolesti.
Cez dychové a uvoľňovacie cvičenia možno postupne prelomiť „bludný kruh" napätia a bolestí.
⋌DAGMARA