„Vlani heraldická komisia starý erb zrušila a schválila nový. Museli sme vymeniť aj obecnú pečať a zástavu,“ prezradila Viera Tomčíková. Starostkou Liptovských Kľačian je už tretie volebné obdobie. Spýtali sme sa jej, čo sa v obci za posledné roky zmenilo a čo sa chystá. „Za posledných päť rokov pribudli v obci tri nové bytovky, v ktorých je spolu 19 bytov. Bývajú v nich prevažne mladé rodiny s deťmi. Za dedinou je rozostavaných trinásť drevených domov, ktoré by mali byť hotové do konca roka a pred vstupom do obce na jar začnú stavať päťdesiat zrubových domov. Už je vydané stavebné povolenie. Som rada, že pôda v našej obci nie je umŕtvená a zaburinená a že na nej vyrastajú nové objekty, ktoré prinesú do obce značné finančné prostriedky,“ povedala starostka a pokračovala: „Prioritou je vybudovanie športového areálu vedľa kostola, lebo v obci nemáme ihrisko. Vypracovali a podali sme niekoľko projektov. Chceme zrekonštruovať kultúrny dom a nadstaviť naň štyri byty. Pred vstupom do neho plánujeme vybudovať informačné centrum, už sme poslali projekt na VÚC. Ďalší projekt s názvom Úprava vodného toku Hrachovisko sme poslali na ministerstvo životného prostredia. Stredom obce tečie potok, ktorý sa často rozvodňuje a zatápa ľuďom pivnice. Podali sme aj projekt na vybudovanie kompostoviska, čo by vyriešilo problém so zeleným odpadom a projekt na odkanalizovanie obce, čo by vyriešilo problém so splaškami. "
Keď sme sa jedného staršieho muža spýtali, čo mu v obci chýba, odpovedal: „Čože už potrebujú starí ľudia? Dobrého farára, doktora, richtára a poštára, ktorý nám donesie dôchodok. To všetko tu máme, takže sme spokojní.“
Miestneho kňaza Františka Tuku niektorí volajú Don Bosco, lebo je vraj veľmi obetavý, ochotný kedykoľvek prísť k chorému a pomôcť. Slúži omše v miestnom kostole sv. Alžbety, v ktorom pravidelne vystupuje detský spevokol. Vedú ho Slávka a Janka. František Tuka vlani slúžil svätú omšu aj na odpustovej slávnosti na Magurke. „Autobus, ktorý sme objednali, bol taký plný, že nebolo ani kde stáť. Preto chcú aj ľudia z Kľačian prispieť na tribúnu, ktorú chceme s okolitými obcami na Magurke vybudovať, aby sme tam každý rok mohli pookriať na odpuste,“ dozvedeli sme sa od starostky. Lekárka chodí do Kľačian podľa potreby a snaží sa maximálne vychádzať ľudom v ústrety. Každý pondelok popoludní ordinuje v Ľubeli. Autobusové spoje a ordinačné hodiny sú zladené tak, aby Kľačanci dlho nečakali.
„Naša obec je síce malá, má len 360 obyvateľov, ale aktivity máme veľké. Ľudia sú súdržní, zapájajú sa do akcií, ktoré obec poriada. Mojím zástupcom je Ervín Komár, ktorý má už vyše sedemdesiatky, ale je veľmi aktívny a vždy ochotný pomôcť. Pomáhajú mi aj poslanci a môj manžel. Roboty v dedine je dosť, ale ľudia sú pracovití a nájde sa čas aj na zábavu. V júni mávame na kopci zvanom Hôrka posedenie pri jánskej vatre, kde sa stretne skoro celá dedina. Pravidelne bývajú akcie na Deň matiek, v mesiaci úcty k starším aj na Deň detí,“ skonštatovala starostka. Podujatia v Liptovských Kľačanoch však bývajú trochu iné ako v druhých obciach. Vždy sa snažia vymyslieť niečo nové, originálne. Vlani zorganizovali na Deň detí napríklad plavbu loďou na Mare, predvlani objednali vláčik, ktorý ich z Kľačian zaviezol až do Tatralandie. Na Mikuláša zobrali deti až na Madagaskar. Tak sa volala rozprávka, ktorú v mikulášskom kine premietali špeciálne iba pre deti z Liptovských Kľačian a Malatín. Obce susedia a mnohé podujatia organizujú spolu. „Spolupráca okolitých obcí a starostov, výmeny skúseností a stretávania sa sú veľmi dôležité,“ poznamenala Viera Tomčíková. Liptovské Kľačany sú aj členom združenia Ekológ, v ktorom je jedenásť obcí.
Každé dva roky sa stretávajú obyvatelia Kľačian vždy v iných Kľačanoch. Na Slovensku je ich trinásť – z toho sedem obcí a šesť miestnych alebo mestských častí. Predvlani sa stretli v Hronských Kľačanoch. Liptáci si so sebou priviezli tri koše pletených fánok a desaťmetrový máj, ktorý v Hronských Kľačanoch postavili. Tento rok sa v júni chystajú na stretnutie do Turčianskych Kľačian. Už teraz nacvičujú program a chystajú darčeky.