„Verím, že rodičom ťažko postihnutých detí sa videlo nespravodlivé, že v januári príspevok na opatrovanie nedostali v plnej výške,“ uznala Viera Devečková, riaditeľka odboru sociálnych vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši.
„Avizovali sme pred schválením novely zákona, že v niektorých rodinách môže dôjsť k finančným ťažkostiam. Rodičov ťažko postihnutých detí sme písomne upozornili už v decembri. Uvedomujeme si, že pre nich je príspevok 99,58 až 199,16 € veľká suma a ak je jediným príjmom v rodine, mohli nastať komplikácie.“
V januári na odbor sociálnch vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši volali najmä starší ľudia, ktorí sa starajú o ťažko zdravotne postihnutého (ŤZP) človeka. Zamestnanci im vysvetľovali situáciu súvisiacu s novelou zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu dôsledkov ŤZP.
„Bolo to hlavne o vysvetľovaní. Aj médiá poskytli množstvo informácií o novele, aby ľudia boli na ňu pripravení. My sme sa tiež snažili poskytnúť čo najviac informácií. Napríklad aj na stretnutiach zdravotne ťažko postihnutých. "
Je reálne zriadenie odľahčovacej služby v Liptovskom Mikuláši? „Úrad nemá možnosti na zriadenie odľahčovacej služby. Možno samospráva by mohla urobiť viac,“ povedala V. Devečková.
„Je nám jasné, že mamičky ťažko postihnutých detí sa ťažko uplatnia na trhu práce, keď sa celodenne starajú o svoje deti,“ dodala.
Na zriadenie odľahčovacej služby pre mamky z Liptovského Mikuláša a okolia sme sa pýtali na odbore sociálnom, bytovom a zdravotníctva na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši. „Mesto prehodnocuje možnosť zrealizovať odľahčovaciu službu prostredníctvom terénnej (opatrovateľskej) služby a zároveň sa zaoberá ďalšími možnosťami rozšírenia tejto služby v súlade so zákonom," odpovedala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková. ⋌(DAG)
Zákon má i klady
Pozitíva v novom sociálnom zákone, týkajúce sa peňažného príspevku na opatrovanie, vyzdvihla Lýdia Brichtová, riaditeľka odboru integrácie osôb so zdravotným postihnutím a sociálnych služieb z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zmeny sú takéto:
-určujú sa nové kritériá pre posudzovanie odkázanosti fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím na opatrovanie,
-peňažný príspevok sa poskytuje v paušálnej výške tým osobám, ktoré vykonávajú opatrovanie a zároveň je im poskytovaný dôchodok,
-pri opatrovateľoch v produktívnom veku sa zvyšuje ochrana príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím z 1,2 na 1,3 násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu,
-umožňuje sa poskytnúť peňažný príspevok na opatrovanie aj fyzickým osobám, ktoré nie sú rodinnými príslušníkmi fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ak spoločne bývajú,
-zavádza sa odľahčovacia služba a umožňuje sa poskytnúť tento peňažný príspevok aj externým študentom,
-zavádza sa valorizačný mechanizmus všetkých opakovaných peňažných príspevkov na kompenzáciu tak, že výška príspevkov je vyjadrená v percentách zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Na základe tohto valorizačného mechanizmu sa zvýšia výšky opakovaných peňažných príspevkov na kompenzáciu prvýkrát v júli 2009 v súvislosti so zvýšením sumy životného minima.