HYBE. Viac ako vydarený úvod zimnej sezóny majú za sebou pretekári z lyžiarskeho oddielu TJ Tatran Hybe. Na Majstrovstvách Slovenska 2009, ktoré sa v polovici januára uskutočnili na Štrbskom plese, to bola v ich podaní doslova medailová žatva.
Ešte predtým, ako sa pozrieme na perspektívy obľúbeného športu v hornoliptovskej obci Hybe, nazrieme kúsok do histórie. „Lyžiarsky oddiel sme v našej obci založili v roku 1960, hoci sa lyžovalo už dávno predtým. Môžeme sa pochváliť aj tým, že prvým olympionikom, ktorý súťažil v rokoch 1940-1950, bol náš rodák Vojtech Pavelica,“ začal svoje rozprávanie Jaroslav Zuskin, ktorého, bez pochýb, môžeme označiť za chodiacu kroniku a dušu lyžovania v Hybiach.
Majstrom Československa bol aj Ján Matejbus, ktorý pretekal za vtedajšiu Teslu v Liptovskom Hrádku. Už vtedy mali kluboví činovníci problém s odchodom najlepších pretekárov. Popri štúdiu teda pôsobili v neďalekom Liptovskom Mikuláši, Banskej Bystrici či na Štrbskom plese. „My sme vždy boli typickou dedinskou telovýchovnou jednotou, ktorá sa nemohla spoliehať na dotácie od štátu. Žili sme z toho, čo sme zarobili na rôznych brigádach,“ pripomenul J. Zuskin.
V roku 1970 založili Československú súťaž žiakov v behu na lyžiach. Na stovky lyžiarov, ktoré pretekali na týchto súťažiach, dnes môžu už len spomínať. „Slovensko bolo vtedy rozdelené do štyroch oblastí, patrili sme do severnej. Dnes je v rámci Slovenska len jedna súťaž, na ktorej môže štartovať každý, kto zaplatí štartovné. Je fakt, že detí je menej, ako bývalo, ale ani súťaž už nemá takú vážnosť,“ zdôraznil J. Zuskin.
Za najväčší problém súčasného slovenského lyžovania označil chýbajúcich dorastencov. Dnes sú na šport vytvorené úplne iné podmienky ako pred niekoľkými rokmi. Navyše, pomocnú ruku nepodáva ani lyžiarsky zväz. „Päťdesiatosem rokov sme pripravovali každý rok preteky, oblastné alebo celoslovenské. Keď u nás nebol sneh, tak sme ich usporiadali v okolí. Aj vlani sme, za veľmi nepriaznivých podmienok, pripravili preteky na Štrbskom plese, hoci sme od zväzu nedostali žiadne peniaze. Rovnaká situácia nastala aj vtedy, keď nám zväz mal poskytnúť peniaze na klubovú činnosť.“
Tento mesiac mali v pláne usporiadať ďalšie preteky, no pre neposkytnuté peniaze sa tak nestane. „Je nám to ľúto a všetkých, ktorým záleží na lyžovaní, to mrzí. Pre nás je dôležitejšie zabezpečiť činnosť oddielu na ďalšie obdobie, ako pripraviť súťaž. Hoci, opakujem, všetkých nás to mrzí,“ nezakrýva sedemdesiatpäťročný muž, ktorý takmer šesťdesiat rokov života zasvätil lyžovaniu, sklamanie.
V našom regióne patrí hybský oddiel k najúspešnejším. Na Majstrovstvách Slovenska na Štrbskom Plese skončil Peter Žiška na pätnásť kilometrov klasicky na striebornej pozícii. „Rovnaké umiestnenie si po urputnom boji až do cieľa pripísal junior Michal Rajniak,“ doplnil ďalší člen lyžiarskeho oddielu, Milan Rajniak. V žiackych kategóriách získal oddiel až štyri medaily, z toho dve najcennejšie. Postarali sa o ne Marek Brezina a Adrián Barbierik, ktorí sa tak stali tohtoročnými majstrami Slovenska. Druhý skončil Patrik Barbierik, bronzovú pozíciu získala Katarína Harmanová.
„Na druhý deň sa bežalo voľnou technikou, kde sme opäť boli úspešní. Michal Rajniak skončil druhý a Peter Žiška tretí,“ informoval M. Rajniak. Tieto preteky boli zároveň aj kvalifikáciou na Majstrovstvá sveta juniorov, ktorých dejiskom bude Francúzsko a na univerziádu do dvadsaťtri rokov v Číne.
„Podľa kvalifikačného rozpisu Slovenského lyžiarskeho zväzu mali ísť na tieto podujatia dvaja pretekári. Slovenský lyžiarsky zväz pre zlé finančné podmienky rozhodol, že pôjde iba jeden pretekár na Majstrovstvá sveta juniorov a jeden na univerziádu. Je smutné, že pretekári, ktorí sa už v lete pripravujú na majstrovstvá sveta a v zime absolvujú štyri kvalifikačné preteky, musia skonštatovať, že naša krajina má na šport tak málo peňazí a na majstrovstvá sveta posielame minimum pretekárov,“ dodal M. Rajniak.
MICHAL PAŠKA