LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ministerstvo pôdohospodárstva chce chovateľom oviec pomôcť aj podporou predaja výrobkov z dvorov. Zákazníci by mali k dispozícii kvalitné výrobky za nižšiu cenu ako v obchodných reťazcoch a pomohli by chovateľom.
„Rezort pripravuje viaceré opatrenia, ktoré pomôžu, aby sa na Slovensku chovalo viac oviec. Užívateľ trvalej trávnatej plochy nad dvadsať hektárov musí chovať 0,1 dobytčej jednotky, teda šesť oviec alebo jeden kus hovädzieho dobytka. Potom sa môže uchádzať o dotácie, ktoré chceme poskytovať v najbližšom období,“ povedal Stanislav Becík, minister pôdohospodárstva.
Oviec je o polovicu menej
Ministerstvo plánuje zvýšiť počty chovaných oviec. Momentálne ich je na Slovensku približne 350-tisíc. Pred rokom 1989 ich bolo raz toľko.
Minister hovoril aj o potrebe konzumácie baranieho a jahňacieho mäsa. Jeho ročná spotreba, asi dvesto gramov na osobu, patrí k najnižším v krajinách Európskej únie. „Chov oviec má veľký význam aj pri krajinotvorbe. Práve u nás žije najviac ľudí z Európskej únie na vidieku a sme treťou najlesnatejšou krajinou v Európe,“ zdôraznil minister.
Chovatelia aktivity, ktoré smerujú k podpore chovu oviec, vítajú. „Zvýšenie stavu by pomohlo nielen v neľahkých podmienkach našej práce, ale aj pri krajinotvorbe,“ uviedol Jozef Eštočin, predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Pripomenul, že chovatelia budú väčšiemu chovu musieť prispôsobiť svoje kapacity i pracovnú silu.
Záujem o kože stúpol
Ovčiarstvo je sezónnou záležitosťou, aktuálnu bilanciu chovatelia ešte nepoznajú. „Uvidíme, či bude pokračovať trend nízkej ceny za veľkonočné jahňatá, ktoré predávame zahraničným záujemcom. Môže sa stať, že sa budú snažiť využiť hospodársku krízu,“ naznačil J. Eštočin.
V poslednom období stúpol záujem o spracovanie koží z oviec. „Veľa ľudí, ktorí chovajú ovce, po zabití potrebuje spracovať kožu. Situácia v chove oviec sa zlepšuje, ale pamätám si aj lepšie časy. Ročne spracujem kožu z asi šesťsto oviec,“ uviedol Pavel Janek, spracovateľ koží z oviec a hovädzieho dobytku.
Príležitosť na prácu
„Rozvoj ovčiarstva je vhodným nástrojom na tvorbu pracovných príležitostí v čase prehlbujúcej sa hospodárskej krízy. Významne sa venuje zlepšeniu domácej spotreby a domácim výrobcom mliekarenských produktov,“ povedal Ján Blcháč, člen Rady Združenia miest a obcí Slovenska.
Na konferencii sa minulý piatok v priestoroch Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši zúčastnilo asi päťsto chovateľov.
(MIŠ)