Kríza-nekríza, zábava bola
SVÄTÝ KRÍŽ. Starosta obce Dušan Matejka spolu s poslancami obecného zastupiteľstva pripravili na 21. februára v spolupráci so Základnou školou a materskou školou pre miestnych občanov, deti aj hostí fašiangovú sobotu plnú zabíjačkových špecialít, občerstvenia a ochutnávok ďalších liptovských špecialít.
Nechýbala kyslá polievka, kapustnica, babka, grilované dobroty, šišky či varené víno. Ocenili to najmä gurmáni a labužníci.
Program sa začal sprievodom dedinou v maskách za účasti speváckej skupiny Chabenec z Dúbravy. Zábava pokračovala detským karnevalom, súťažami a vyhodnotením masiek.
Pochovávanie basy po karnevale predviedli ochotnícki divadelníci z Ľubele. Program nadchol všetkých, hlavne mládež.
Nadšenie z množstva cien vládlo pri žrebovaní tomboly. Do tanca po celý čas hral DJ Bubniak.
Priaznivci lyžovania si tiež prišli na svoje, lebo mohli využiť po rekonštrukcii sprevádzkovaný lyžiarsky vlek.
Kríza – nekríza, fašiangy vo Svätom Kríži priniesli spokojnosť a dobrú náladu.⋌ (RED)
Koník z červených šatiek
PLOŠTÍN. „Na fašiangy v Ploštíne si pamätám ešte ako dieťa, je to u nás dlhoročná tradícia a chceme v nej pokračovať,“ povedal jedna z organizátoriek Soňa Čupková.
Koník ušitý z červeno-bielych šatiek, akého vraj v celom Liptove niet, je fašiangovou špecialitou Ploštína. Išiel poslednú fašiangovú sobotu na čele sprievodu. Na krku mu vyzváňal kravský zvonec.
Za ním kráčali od domu k domu mládenci a muzika. V každom dome, kde sprievod čakali, fašiangovníci zavinšovali rok plný úrody a zdravý statok.
Oprášili staré vinše, ale pridali do nich aj modernejšie slová. Za priania a pohárik ploštínskeho „hriatieho“ sa im do košíčka sypali nielen eurá, ale najmä vajíčka a slaninka. Kedysi vraj aj koník dostával ovsa, v súčasnosti obišiel naprázdno. Ovos sa už nenosí.
Po pochôdzke Ploštínom skončili vinšovníci v kultúrnom dome, kde ich najprv čakala praženica a potom spolu so všetkými zábavychtivými zábava takmer až do bieleho rána. „Viac zábavy do Veľkej noci v Ploštíne určite nebude,“ potvrdila S. Čupková.⋌(DAG)
Pochôdzka bursovníkov
PARTIZÁNSKA ĽUPČA. Práve pochôdzka bursovníkov z domu do domu je jednou z mála tradícií v Partizánskej Ľupči, ktorá sa zachovala až do súčasnosti.
Počas obdobia fašiangov skupina mladých ľudí v krojoch a maskách so spevom a tancom a za sprievodu ľudovej muziky Stanislava Luptáka potešila Ľupčanov podľa starých obyčají v každom dome.
Povykrúcali gazdiné i gazdov a tí im za odmenu dali slaninku, klobásky, vajíčka i niečo na zahriatie, nechýbali ani euríčka.
Aj keď snehové vločky nepretržite padali a mráz zachádzal za nechty, dobrá nálada sa niesla celou obcou. Večer sa všetci stretli na bursovníckej zábave, ktorú organizoval obecný futbalový klub. Futbalisti všetkým, okrem iného, pripravili chutný guláš.
Všetci boli mládežníkom za to, že sa snažia udržiavať ľudové tradície, zachovávať piesne, a tým aj prezentovať svoju obec, vďační.⋌
⋌(RA)