Deväťdesiate výročie vzniku Hodžovho štátneho gymnázia

PRED DEVÄŤDESIATIMI ROKMI, 15. februára 1919, sa na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši začalo oficiálne vyučovať v slovenskom jazyku a škola začala používať názov Hodžovo štátne reálne gymná-zium. Históriu a oslavy okrúhlych narodenín školy priblížil jej ria

Tradícia školy však nie je deväťdesiatročná, ale takmer deväťdesiatsedemročná. Už v roku 1912 otcovia mesta zariadili, že v Liptovskom Svätom Mikuláši vzniklo Vyššie maďarské kráľovské gymnázium. Nebudeme pátrať po motívoch tohto počinu, no faktom zostáva, že mikulášske gymnázium má súvislú 96-ročnú históriu. Napriek tomu, ako dobrí národovci, si Liptáci zvykli pripomínať začiatok vyučovania v slovenskom jazyku a vznik Hodžovho štátneho reálneho gymnázia.
Škola pôsobila najprv v budove na Nižnom Huštáku (dnes Moyzesova ulica) a po roku 1918 v dnešnej budove postavenej v secesnom slohu.
Hodžovo štátne reálne gymnázium otvoril 15. februára 1919 v mene štátu župan Dr. Kállay. Za evanjelickú cirkev prehovoril J. Janoška, za katolícku Dr. Kožár a za židovskú Dr. Hexner. Zo slávnosti boli zaslané pozdravné telegramy T. G. Masarykovi, ministrovi V. Šrobárovi a P. O. Hviezdoslavovi.
Polstoročnica
Prvé veľké oslavy školy boli oslavy polstoročnice, v školskom roku 1968/69, keď vyšla aj prvá pamätnica. Zostavil a zredigoval ju Ladislav Paška a lektorovali Milan Pišút a Július Lenko. Pamätnica mala 303 strán a okrem archívnych materiálov obsahovala množstvo autentických spomienok žiakov a pedagógov. Bola vydaná pamätná medaila z dielne akademického sochára Alfonza Gromu. Jej stvárnenie tvorí aj základ dnešného loga školy.
Trištvrtestoročnica
Druhé významnejšie oslavy boli oslavy trištvrtestoročnice v školskom roku 1993/1994, keď vyšla publikácia Pristavenia redakčne spracovaná Karlom I. Dvořákom a Jaroslavom Uhelom. Oslavy vyvrcholili 18. februára 1994 slávnostnou akadémiou scenáristicky, réžijne i moderátorsky realizovanou Ladislavom Hyžom.
Medzitým boli skromnejšie oslavy decénií školy, no vždy s výrazným akcentom na hlbokú úctu k jej absolventom a profesorom.
Deväťdesiatročnica
Tohtoročné oslavy 90. výročia vzniku Hodžovho gymnázia sa konali v týždni od 16. do 21. februára. Boli rozdelené do niekoľkých aktivít.
Literárno-historické múzeum Janka Krála požičalo z Pedagogického múzea J. A. Komenského z Prahy výstavu Cesta do hlubin študákovy a kantorovy duše o spisovateľovi Jaroslavovi Žákovi. Na liptovskomikulášskom gymnáziu pôsobil v tridsiatych rokoch minulého storočia ako profesor latinského a francúzskeho jazyka. Preslávili ho humoristické prózy Škola, základ života a Cesta do hlubin študákovy duše, ktoré boli aj sfilmované.
Vernisáž výstavy bola 18. februára. Alžbeta Kucháreková a Alena Kubašková pomáhali pražskému múzeu získavať informácie o pobyte Jaroslava Žáka u nás. Výstava bola doplnená expozíciou galérie niektorých významných osobností školy. Ide o výber osobností, ktoré boli autorke Alžbete Kuchárekovej najbližšie. Galériu plánujeme ďalej rozširovať.
Žiaci sebe
Kultúrne pásmo Žiaci sebe pripravili žiaci 20. februára dopoludnia. V prvej časti sa predstavilo scénické pásmo Obrázky z histórie. Scenáristicky ho pripravili Emil Hyžnay a Peter Vrlík a režírovali Emil Hyžnay a Marek Nemec. Žiaci predstavili udalosti z rokov 1912 až 1919 súvisiace so vznikom mikulášskeho gymnázia.
Popoludní sa otvorili brány školy pre širokú verejnosť, aby videli, kde a ako sa žiaci učia, a tiež niektoré zaujímavé aktivity v škole. Stretli sa tu aj niektorí bývalí kolegovia s dnešným profesorským zborom.
Slávnostná akadémia
Podvečer bola v Dome kultúry slávnostná akadémia rozdelená do troch častí. V prvej žiaci znova predviedli Obrázky z histórie doplnené „stolovaním“ s podpredsedom Žilinského samosprávneho kraja Jozefom Grapom, primátorom mesta Liptovský Mikuláš Jánom Blcháčom, bývalým riaditeľom Jaroslavom Kubincom a súčasným riaditeľom. Besedu moderoval Karel I. Dvořák. Účastníci naznačili možnosti a perspektívy školy. Tradície a význam školy boli spolu so sprievodným slovom umelecky vyjadrené spevokolom Tatran, Art colégiom Nicolaus a ďalšími mikulášskymi umelcami prostredníctvom Rúfusovej básne Requiem za Pavla Štraussa a za nás v hudobnom spracovaní Ľubomíra Rašiho a vízia školy zase skladbou J. L. Bellu Aká si mi krásna a hymnou Európskej únie.
V druhej časti, ktorá sa konala v priateľskom a neformálnom duchu pri čaši vína, pozdravil školu a hostí poslanec Národnej rady SR Alexander Slafkovský, podpredseda ŽSK Jozef Grapa v sprievode riaditeľky odboru školstva ŽSK Dany Weichselgärtner a zástupca ministerstva školstva Igor Galus.
Primátor mesta Ján Blcháč odovzdal škole pamätnú medailu a Jozef Lukáč, predseda dozornej rady Matice slovenskej, pamätný list Matice slovenskej.
Tretiu časť, kultúrny program, uviedol spevokol Tatran, nasledovaný hudobnými, tanečnými a športovými vystúpeniami žiakov školy. Kultúrny program vyvrcholil koncertom spevokolu družobného kroměřížskeho gymnázia pod vedením Šárky Motalovej. Spevokol sprevádzal oficiálnu delegáciu vedenú bývalým riaditeľom školy Otakarom Lukášom a zástupcom riaditeľky školy Jiřím Kubáčkom.
Stretnutie absolventov
V sobotu 21. februára bolo v Dome kultúry stretnutie absolventov a profesorov. Veľmi milé neformálne posedenie s tancom dalo priestor na spomienky i úva-hy, kam smeruje vzdelávanie a naša škola. Najčastejšie sa absolventi pýtali: „Akí sú dnešní študenti? Lepší alebo horší ako my?“ Odpoveď, že na túto otázku sa odpovedať nedá, ich neuspokojila. Preto teraz, po dlhom hľadaní odpovede, odpovedám všetkým: Sú iní ako ste boli vy, lebo doba je iná. Nevedia mnohé z toho, čo ste vedeli vy v ich veku, a vedia mnohé, čo ste vy ani netušili. No určite sú medzi nimi budúci úspešní vedci, umelci, technici, lekári, stavbári, pedagógovia, ekonómovia, manažéri. podnikatelia, politici, novinári...
JOZEF ŠKORUPA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 038
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 634
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 550
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 513
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 153
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 900
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 850
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 219
  1. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  2. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  3. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  4. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  5. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  6. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  7. Eva Bachletová: Pre mamy
  8. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 535
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 963
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 572
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 970
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 915
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 361
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 049
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 434
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Bude Marek Petruš novou trénerskou náhradou za Ľubomíra Reitera?

Liptovský Mikuláš čaká posledný zápas tejto sezóny.


MFK Ružomberok predbehol Trenčín v boji o baráž. Dostal sa na desiatu priečku, ktorá, zatiaľ, drží Liptákov od baráže.

V stretnutí 9., predposledného kola nadstavbovej časti Niké ligy, skupiny o záchranu, futbalisti MFK Ružomberok vyhrali nad AS Trenčín 1:0. Bol to však infarktový napinák až do naplnenia nadstavenej trojminútovky.


Ján Svrček
Chlapci si prišli na svoje.

Štadión MFK Tatran v Liptovskom Mikuláši sa stal dejiskom žilinského krajského kola najväčšieho školského futbalového turnaja na Slovensku.


Nový pápež Lev XIV.

František by bol s nástupcom spokojný.


1
  1. Zuza Fialová: Prečo potrebujeme prepísať históriu
  2. Štefan Šturdzík: Igor v Kyjeve.
  3. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  4. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  5. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  6. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  7. Eva Bachletová: Pre mamy
  8. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 535
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 963
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 572
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 970
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 10 915
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 361
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 049
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 434
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu