LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Poslanci mestského zastupiteľstva napokon s úpravami zoznam predsa len schválili.
Poslanec Peter Hradecký tento bod najskôr navrhol z programu vynechať. Už týmto návrhom vyvolal v zastupiteľstve diskusiu.
„Zoznam nebol prerokovaný v komisii a nechápem, ako sa niektoré pamätihodnosti do neho dostali,” dôvodil poslanec. Povedal, že nevie, prečo by bolo treba niektoré budovy v zozname chrániť: „Prečo by mala byť budova Materskej školy na Hradnej ulici vyhlásená za pamiatku? Takých budov je v meste predsa veľa.”
Zoznam sa zdal byť nespravodlivý
Poslankyni Zdene Jurčovej sa zdalo nespravodlivé, že v zozname sa nenachádza ani jedna historická pamiatka z mestskej časti Dovalovo.
Navrhla neschvaľovať konkrétne pamätihodnosti, len vypracovať zásady podmienok ich výberu. Podotkla, že asi pred dvoma rokmi sa už materiálom o pamätihodnostiach mesta zaoberali, ale odvtedy nikto nič neurobil.
Primátor Branislav Tréger s prednostom Jánom Kazarom poslancom vysvetlili, že mesto má možnosť získať grant vo výške 50-tisíc € (viac ako 1,5 milióna Sk). Mesto ale musí mať spracovaný zoznam pamätihodností a zásady podmienok ich výberu. Ak by tieto dokumenty schválili až na budúcom, aprílovom, zasadaní, bola by žiadosť o grant bezpredmetná.
Materiál budú môcť meniť a dopĺňať
Zástupkyňa primátora Danica Žiaková v snahe o nájdenie kompromisu poznamenala, že zoznam je živý material, s ktorým môžu poslanci aj mesto ďalej pracovať – dopĺňať ho a meniť.
Poslanec Július Medvedi navrhol, aby sa čo najskôr stretli komisie kultúry a výstavby s komisiou mestskej časti Dovalova. Nakoniec za návrh, ktorý komisie doplnia o upravené zoznamy, hlasovalo desať poslancov, dvaja boli proti, jeden sa zdržal hlasovania.
Mesto nestratilo možnosť uchádzať sa o grant
„V Dovalove máme množstvo historických pamiatok. Napríklad rodný dom Jana Nepomuka Bobulu, farbiarov dom či netradičný súbor štyroch pivníc pod katolíckym kostolom,“ potvrdila poslankyňa Z. Jurčová.
„Odporúčam dať do zoznamu nielen nehnuteľnosti, ale aj kroniky a katastrálne pomenovania šesťdesiatich netradičných, ale zachovaných názvov. Myslím si však, že do zoznamu by sme nemali zaraďovať pamiatky automaticky, mali by sme zriadiť schvaľovací tím odborníkov.”
Návrhy pamiatok na zasadanie mestského zastupiteľstva vypracovali pracovníci referátu kultúry útvaru prednostu mestského úradu a budú viesť aj register evidencie pamätihodností mesta. Materiály o pamätihodnostiach mesta sú, podľa primátora Branislava Trégera, zatiaľ vypracované nedokonale, ale o tri mesiace by Liptovský Hrádok stratil možnosť uchádzať sa o peniaze z grantu na ich označenie. Preto bolo dôležité, aby dokument poslanci schválili.⋌DAGMARA