KALAMENY. Pre turistov atraktívne jazierko je na začiatku 7 kilometrov dlhej Kalamenskej doliny pod masívom bezmála tisícmetrovej Pliešky.
Vápencové podložie okolitých vrchov praje vegetácii a rastú v nich aj chránené kvety, napríklad plamienok alpínsky, prvosienka holá, klinček včasný. Vyskytuje sa tam tiež viac druhov motýľov.
Oproti jazierku je odbočka žlto označeného chodníka vedúceho na pozostatky Starhradu v Chočskom pohorí. Tam zaujmú zvyšky základov odkryté po stavebno - konzervátorských úpravách archeologického výskumu, ktorý vedie Václav Hanuliak.
Zaujímavé sú odkryté zvyšky hradu
Liptovský Starhrad vznikol už v 12. storočí, písomne je doložený od roku 1262. Bol kráľovským hradom a jeho prvoradou úlohou bolo chránenie severnej hranice Uhorska. V 14. storočí bol jeho majiteľom Matúš Čák – Trenčiansky.
V roku 1459 ho Matej Korvín daroval Petrovi Komorovskému. Po vzájomných nezhodách mu ho odobral a hrad dal do základov zbúrať.
Zakladateľ skončil ako poddaný
V Kalamenoch malo zaujímavý údel pokolenie rodu, ktorý bol nositeľom mena Balko. Malo v nich silné korene. Zakladateľom neveľkého osídlenia, ktoré i v súčasnosti má necelých 500 obyvateľov, bol Kliment z Teplej, ktorý v roku 1264 dostal od kráľa Belu IV. menší majetok vyčlenený z chotára Teplej. Tak vznikla osada nazvaná podľa jej zakladateľa - Kalameny. Balkovci mali role len v Kalamenoch. Koncom 18. storočia vlastnili už len jednu usadlosť kúpenú od Madočianskovcov, ktorí neskôr Balkovcom darovali časť svojho majetku v Kalamenoch. Na začiatku 19. storočia boli už Balkovci v kategórii poddaných.
Aký osud budú mať Kalameny, je otázne. Veď pred desiatkami rokov sa ľudia chodili kúpať do vybagrovanej jamy so zmútenou vodou aj v Bešeňovej. Dnes je tam veľký akvapark. Možno sa aj Kalameny poberú takým smerom. ⋌
FRANTIŠEK DEJČÍK