Zrážky žiab s motorovými vozidlami v Hrabove sú čoraz častejšie. Súvisia s výstavbou apartmánových domov, čím sa zvýšila frekvencia dopravy.
Kanály, ktoré majú chrániť jarnú migráciu žiab, sa rozhodlo vybudovať mesto Ružomberok a viaceré podnikateľské subjekty na podnet Správy Národného parku (NP) Veľká Fatra.
Jej pracovníci sa v tomto úseku už päť rokov snažia o zníženie úmrtnosti žiab inštalovaním dočasných zábran popri ceste. Žaby prenášajú na druhú stranu aj vlastnými rukami. Mnohokrát im pritom pomáhajú dobrovoľníci a študenti.
Do migrácie ostáva mesiac
Ochranári upozornili na úhyn žiab v Hrabove už minulý rok. „Od jesene pravidelne urgujeme začatie stavebných prác. Doteraz sa však nič nedialo a čas plynie,“ skonštatovala zoologička NP Veľká Fatra Mária Boďová a dodala: „V prípade, že práce nebudú hotové do začiatku ťahu žiab, sme pripravení požiadať políciu o dočasnú uzávierku cesty. “
Tohtoročný ťah žiab začne koncom marca alebo začiatkom apríla. Závisí od počasia. Ak kanály dovtedy nebudú, členovia Správy NP Veľká Fatra budú opäť robiť dočasné fóliové zábrany a prenášať žaby ručne. Pomoc prisľúbili aj študenti Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity.
„Hrabovská nádrž je od našej školy vzdialená len pár stoviek metrov. Často sa tadiaľ chodievam prejsť a veľmi rád, tak ako minulý rok, aj teraz pomôžem pri záchrane vzácnych živočíchov,“ povedal študent Stano.
Vybudujú dva kanály
Minulý týždeň sa ochranári stretli s vedením mesta Ružomberok. Urobili obhliadku a spresnili priestor tunelových podchodov v doline. V tomto roku by mali vybudovať len dva kanály.
Do zeme vložia rúry s priemerom 50 centimetrov, cez ktoré žaby bezpečne prejdú na druhú stranu. Keďže rúry povedú popod cestu, musia dbať na to, aby neporušili ich statiku. Plánujú upraviť aj asi meter vysokú šachtu, ktorá slúži na zber vody popri ceste. Treba zošikmiť jej steny, aby žaby mohli samé vojsť dnu aj von. Tak by v úseku paralelnom s nádržou boli hneď tri podchody.
Žaby k nim budú navigovať zvodidlá po oboch stranách cesty vysoké aspoň 40 centimetrov. Tie ropuchy nepreskočia a bezpečne nájdu prechod popod cestu. V súčasnosti sa spracováva technická dokumentácia a finančný rozpočet celého projektu. Zástupca primátora Ružomberka Vladimír Lajčiak povedal, že podzemné kanály by mali začať budovať už tento mesiac.
Ohrozených je asi 4-tisíc žiab
Ropuchy sa pária vo vode, ale väčšinu svojho života sa zdržiavajú na suchej zemi. Vďaka nim máme čistejšie životné prostredie. Celým povrchom svojho tela totiž prijímajú látky, ktoré ho znečisťujú (polutanty).
Užitočné sú aj žubrienky. Živia sa oškrabávaním rias a baktérii z povrchov pod vodnou hladinou, čím vlastne čistia vodu. Ropuchy sú užitočné aj preto, že chytajú a požierajú rôzne druhy hmyzu. Aj preto ich treba chrániť.
V minulom roku ochranári v okolí Hrabovskej nádrže napočítali asi 4-tisíc ropúch. Spoločenská hodnota jednej ropuchy je takmer 166 € (5-tisíc Sk). JÁN FLOREK