Géniovia, aj to len v niektorej špecifickej oblasti, sa vyšplhajú k desiatim percentám. Čo by človek dokázal, keby genetické možnosti mozgu vedel využiť na 50 percent? Zrejme by sme vedeli zdôvodniť paranormálne javy, ako sú telepatia, telekinéza či jasnovidectvo. Do tejto kategórie patrí, nie to kabaretné, ale skutočné fakírstvo.
V pôvodných historických záznamoch pojem fakír označuje mnícha, ktorý si v rámci hinduistickej viery ubližuje na tele s cieľom mať sa v budúcom živote lepšie. Poznáme rôzne formy trýznenia - klincová posteľ, opaľovanie rôznych častí tela ohňom či chôdza a líhanie si na sklo. Patrí sem aj zakopávanie hlavy pod zem, násilné znehybnenie končatín.
Je známy prípad fakíra, ktorý držal nad hlavou ruku nepretržite 12 rokov s tým, že po celú dobu mal zovretú päsť. Nechty mu preto prerástli cez ruku skrz na skrz.
Prvé zmienky o týchto budhistických mníchoch doniesli do Európy cestovatelia v 18. storočí. Prezentovali ich nie ako predstaviteľov určitého náboženského smeru, ale ako špecifický druh mágie. Pred spoločnosťou sa týmto ukazovali ako cestovatelia s dobrodružnými zážitkami. Žiaľ, tento mýtus pretrváva dodnes, a preto, keď budete počuť fakírska show, určite si predstavíte človeka predvádzajúceho nejaké kúzelnícke triky.
Donedávna hlavne ezoterici v meditačných skupinách cvičili výhradne techniky Josého Silvu. Po dôkladnej analýze jeho života a prístupu k ezoterike vraj možno J. Silvu zaradiť medzi novodobých fakírov. Z dostupných informácií o tejto osobe je známe aj jeho fanatické nasadenie pre vec, poškodenie psychiky nočným opravovaním elektroniky. Silva je vraj elektrónkový fakír, ktorý dokázal ovládať podnety a vzruchy v šedej kôre veľkého mozgu. Ako sám tvrdí, základom fakírstva je sugescia, vyvolanie stavov vedúcich k halucináciám. Na dosiahnutie tohto stavu je potrebné skoncentrovanie jednotlivých zmyslových centier na povrchu šedej mozgovej kôry. V prednom mozgu je to čuchové centrum, v spánkovom mozgu sluchové centrum, v temennom mozgu centrum pohybu svalov, očí, srdca, žalúdka, čriev, mechúra, jazyka, prstov, rúk, nôh, hlavy a celého tela. V zadnom zrakovom centre zase centrum videnia. Ďalej je potrebné skoncentrovať sa do senzorických centier v mozočku, ktoré pomocou nervových zakončení v celom tele skenujú každú zmenu či už vo vnúti tela, alebo na jeho povrchu v koži.
Kineziologicky sa tým upraví pamäť tak, že fakír dokáže ovládať nielen svoje telo, ale aj myslenie. A potom dokáže robiť to, čo je pre väčšinu z nás nemožné.
⋌JÁN SZABÓ