RUŽOMBEROK. Viac ako 11 miliónov eur (340 miliónov korún) bude stáť výstavba splaškovej kanalizácie v Liptovskej Lúžnej a mechanicko-biologickej čističky odpadových vôd v Liptovskej Osade.
Nenávratný príspevok, približne 10 miliónov eur (300 miliónov korún) z ministerstva životného prostredia a štátneho rozpočtu, získali ružomberské vodárne. Na zvyšné práce si zoberú úver.
Urobia kilometre kanalizácie
Dielo by malo byť hotové v roku 2011 a rok bude v skúšobnej prevádzke. „Dĺžka kanalizačnej siete dosiahne bezmála dvadsaťdva kilometrov,“ informoval Jaroslav Demko, riaditeľ Vodárenskej spoločnosti Ružomberok. V Liptovskej Lúžnej urobia tisíc a v Liptovskej Osade sto prípojok.
Keďže nie všetky úseky možno odkanalizovať samospádom, v kanalizačnej sieti treba pripraviť osem čerpacích staníc a hlavnú čerpaciu stanicu na konci zberača. V Liptovskej Lúžnej sa na kanalizáciu napojí 2700 obyvateľov, čo je asi deväťdesiat percent z celkového počtu a v Liptovskej Osade dvesto ľudí.
„Dosiahneme približne štrnásťpercentnú napojenosť,“ poznamenal Pavol Jeleník, predseda predstavenstva Vodárenskej spoločnosti Ružomberok.
Splatia environmentálny dlh
Projekt pomôže jednej z najväčších dedín ružomberského okresu, Liptovskej Lúžnej. „Je nepredstaviteľné, aby v takejto obci nebolo zabezpečené odvádzanie vôd. Výstavbou kanalizácie vyriešime ekologický dlh,“ zdôraznil J. Demko. P. Jeleník dodal, že ďalej pracujú na rozšírení kanalizačnej siete v okrese.
„Po skončení prác v Liptovskej Lúžnej bude odkanalizovaných asi šesťdesiatpäť percent okresu. Ak sa nám podarí splniť všetky zámery, dostaneme sa na úroveň osemdesiatich percent. Oproti iným slovenským regiónom v tomto smere nezaostávame,“ skonštatoval riaditeľ.
Problém so splaškami
Na jar a na jeseň mali v Liptovskej Osade problémy so splaškami.
„Čističky odpadových vôd máme pri škole a domove dôchodcov, ale sú po dobe životnosti. Naša dedina je v pásme Národného parku Nízke Tatry a Veľká Fatra. Verím, že projekt, ktorý prispeje ku skvalitneniu životného prostredia, bude pokračovať aj v druhej etape,“ povedal starosta Róbert Kuzma.
„Ak je na začiatku dediny špinavá voda, nevrhá to na nás dobré svetlo. Som rád, že sa dočkáme kanalizácie, ktorá je dôležitá aj pre zlepšenie kvality bývania a rozvoj cestovného ruchu. Oceňujem, že sa peniaze podarilo získať v čase krízy, je to o to väčší úspech,“ poznamenal Albín Husarčík, starosta Liptovskej Lúžnej.
Ružomberský primátor Michal Slašťan ocenil výbornú prácu zamestnancov vodární, vďaka ktorej príde do regiónu veľký balík peňazí.
Vodárenská spoločnosť Ružomberok vznikla v roku 2006 rozčlenením vtedajšej Severoslovenskej vodárenskej spoločnosti na šesť nových podnikov. Hlavným akcionárom, s päťdesiatjeden percent akcií, je mesto Ružomberok, ďalšími obce z dolného Liptova.
MICHAL PAŠKA