Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Ivan Mikloš: „Kríza je hlbšia a globálnejšia."

EKONÓM POROVNÁVA SÚČASNÚ HOSPODÁRSKU KRÍZU S PREDCHÁDZAJÚCIMI SÉRIA BESIED predstaviteľov najsilnejšej opozičnej strany, ktorú začali vlani a uskutočnila sa asi v štyridsiatich mestách, pokračuje. Siedmou tohtoročnou zastávkou bol Liptovský Mikuláš.

Ivan Mikloš zavítal do Liptova spolu so straníckymi kolegami, aby sa stretli s ľuďmi, vysvetlili, čo robí opozícia, ako vidí vývoj v krajine a čo považuje za dôležité. Cieľom besied je, podľa jeho slov, mať spätnú väzbu s obyvateľmi tejto krajiny, zistiť, ako ľudia vnímajú politiku vlády, opozície a čo je pre nich dôležité.
Majú ľudia záujem o politiku a o to, čo sa v tejto krajine deje? Chodia na takéto stretnutia?
- Chodia, v Liptovskom Mikuláši ich prišla asi stovka. Bolo to fajn aj preto, že práve v čase besedy ste hrali doma play-off so Zvolenom. Napriek tomu ľudia prišli, atmosféra bola dobrá aj vďaka konštruktívnej diskusii. Mali sme už síce na besede aj štyristo ľudí, ale to bola skôr výnimka. V priemere sa návštevnosť pohybuje medzi sedemdesiatimi až dvesto päťdesiatimi ľuďmi. V súvislosti s krízou sa záujem o stretnutia aj o politiku zvyšuje.
Po voľbách v roku 2006 panovala v spoločnosti akási apatia a nezáujem o veci verejné. Opozícia bola dlhší čas menej viditeľná. Javilo sa to dokonca tak, že je neaktívna. V mé- diách sa prezentovala dosť nevýrazne. Prečo? Hrala golf?
- Nie, nehrala golf. Ale je prirodzené, že keď sa ľudia majú dobre, keď je naštartovaný hospodársky rast, keď všetko funguje, tak sa o politiku zaujímajú menej. Je to tak vždy a všade. A keď nastane kríza, záujem o ňu znovu narastá. SDKÚ-DS v tej dobe pripravovala program. Po dvoch rokoch vládnutia tejto vlády – vlani v septembri – sme mali veľkú programovú konferenciu, kde sme ho predstavili. No a čo sa týka obdobia hneď po ustanovení súčasnej vlády – je zaužívané, že každá vláda dostáva čas na to, aby sa oboznámila s problematikou, pripravila svoj program. Po zvyčajných sto dňoch sme sa sústredili na jej kontrolu a hlavne na prípravu nášho programu. Teraz ho máme v rukách a môžeme ho predstavovať. Aj na takýchto stretnutiach.
Sú v ňom aj konkrétne tézy, ako by sa malo postupovať v jednotlivých regiónoch v súvislosti s opatreniami týkajúcimi sa krízy?
- Je to všeobecný národný program, ktorý má byť východiskom pre prípravu regionálnych, mestských a miestnych programov.
Zaujíma nás to preto, lebo Liptovský Mikuláš je špecifický tým, že patrí k regiónom s najväčšou koncentráciou malých a stredných podnikov. Opatrenia vlády, ktoré doteraz navrhovala a prijíma sa týkajú veľkých zamestnávateľov.
- Aj preto si myslíme, že vládne opatrenia sú zlé, lebo sú subjektívne, účelové a cielené len na niektoré podnikateľské subjekty. My považujeme za prioritu zníženie odvodov a urobenie poriadku v nich, zníženie daní, zmenu zákonníka práce a zastavenie plytvania zo strany štátu. To by pomohlo všetkým. Malým a stredným podnikom, živnostníkom – tým dokonca najviac – a z hľadiska regiónov by to nebolo diskriminačné. Prečo pomáhať veľkému podniku v jednom re- gióne a nepomáhať tým menším v inom?
Čo môžu robiť samotní podnikatelia?
- Zamestnávatelia, podľa mňa, na rozdiel od štátu veľmi starostlivo a pozorne robia hĺbkovú analýzu toho, kde sa dá šetriť. Pretože kríza znamená prekonanie ťažkého obdobia. Prvá vec je šetriť, kde sa dá. Znižovať náklady na produkciu, ktoré sú zbytočné, alebo ktoré nie sú nevyhnutné na prežitie.
Liptov je región, ktorý je veľmi závislý od turizmu a cestovného ruchu. Rozmýšľali ste o tom, čo by mohla opozícia – alebo vaša strana – urobiť pre jeho podporu?
- Súčasťou nášho programu, ktorý som spomínal, je aj cestovný ruch. Sú tam konkrétne opatrenia – systémové aj inštitucionálne. Zriadenie ministerstva regionálneho rozvoja a cestovného ruchu či propagácia Slovenska v zahraničí, aby bola riadená koordinovane a centrálne.
To sú určite rozumné návrhy, ale znejú neosobne. Čo tak osobný vklad členov opozície? Napríklad, dovolenkovať tohto roku spolu s rodinami nie pri mori, ale na Slovensku?
- Ja v lete dovolenkujem už roky na Slovensku.
A čo stranícki či opoziční kolegovia? Môžete ísť spoločne príkladom tak, že peniaze občanov, z ktorých ste platení, miniete na svoj oddych doma a nie v zahraničí. Bolo by to sympatické a určite užitočné a neuniklo by to iste ani pozornosti médií. A tým pádom aj obyvateľom tejto krajiny.
- Zatiaľ sme o tom neuvažovali, ale ďakujem za námet.
Vyštudovali ste prognózovanie v oblasti ekonomiky. Na ako dlho odhadujete na základe dostupných informácií trvanie súčasnej krízy?
- To nikto nevie a nerád by som hádzal z brucha nejaké odhady, ale viem povedať, že v priemere v druhej polovici dvadsiateho storočia trvali krízy rok. Táto je zjavne hlbšia a globálnejšia ako tie predchádzajúce, takže to odhadujem asi na dva roky. Ale to je naozaj približný odhad.
V politike ste už dlho. Obyčajní ľudia o nej zvyknú hovorievať, že je to „pánske huncútstvo“. Vy ste v tej najvyššej s prestávkami od roku 1991. S čím ste do nej vstupovali, ako ju vnímate dnes?
- Som v nej dlho, to je pravda. Aj keď medzi rokmi 1992 až 1998 som pôsobil v neparlamentnej strane a popri tom som sa venoval podnikaniu. Ja politiku považujem za službu. Nie je mi ľahostajné, čo sa v krajine deje a chcem to ovplyvňovať. To ma v nej drží a baví na nej. Mal som to šťastie a možnosť ovplyvňovať veci už v troch vládach. Druhá vláda Mikuláša Dzurindu (2002 - 2006 – pozn. red.) urobila obrovský kus práce. Dostali sme do života niečo, o čom sme boli presvedčení, že to môže fungovať nielen teoreticky, ale aj prakticky.
Aby som to zhrnul, v politike som preto, lebo mi nie je ľahostajná budúcnosť. Mojich detí, tejto krajiny. A nielen ich. Samozrejme, že nejde len o budúce generácie, zaujíma ma aj to, ako sa bude s reformami, na ktorých som sa podieľal, ďalej nakladať. Je to paradox, ale v zahraničí majú stále pozitívne ohlasy – a stále dostávam pozvania na rôzne konferencie – kým doma je ku nim taký postoj, aký je. Zahraničie vyjadruje tým reformným krokom stále veľký rešpekt. V tejto súvislosti som mal mnoho ponúk z rôznych významných medzinárodných inštitúcií, o niektorých z nich som aj vážnejšie uvažoval. Ale nemal by som dobrý vnútorný pocit, keby som teraz odišiel z boja. Skúsenosť z vlády i opozície je pre mňa prínosom.
PETER LEHOTSKÝ

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  1. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  4. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Super zábava, super deň
  7. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  8. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 636
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 9 469
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 751
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 817
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 150
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 791
  7. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 4 336
  8. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 240

Blogy SME

  1. Milan Brejcha: Môže úprimný katolík voliť Proresívne Slovensko? Pokojne áno.
  2. Vladimír Krátky: Fico liezol na Úrad vlády cez plot.
  3. Miroslav Kocúr: Prečo Ukrajina nie je ruské "dieťa" ani ruský domov
  4. Ján Šeďo: "Dneprogres" zaplavil Záporožie v roku 1941, "Kachovka" dnes.
  5. Tomáš Kraus: Deň víťazstva
  6. Roland Šipoš: Vzťahy
  7. Monika Mezeiova: Krásy stredného veku
  8. Marián Viskupič: Veronika, digitalizácia, eurofondy...tri slová, obyčajné slová
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 17 089
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 754
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 673
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 940
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 894
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 308
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 783
  8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 425
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Cestujúcich vozia nové autobusy, no z praktického hľadiska sa mnohým doprava skomplikovala.

Síce sa vozia v moderných autobusoch, no s nelogickými cestovnými poriadkami.


3 h

Diskusiu vysielame naživo v utorok 13. 6. 2023 o 19.00 h.


23 h
Lovec hradov Lukáš maleček na hrade Kreuzenstein v Rakúsku.

Navštívte pamiatky v blízkom okolí Slovenska.


18 h

Cieľom je podľa ministerstva odstrániť konkrétne medvede, ktoré ohrozujú zdravie a životy ľudí.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z mesta uviedli, že na "túto iniciatívu skupiny občanov" nebudú reagovať.


TASR 24 h

Opel zrejme dostal na mokrej ceste šmyk.


23 h

Vodohospodári tvrdia, že vodné nádrže sú chránené.


5 h

Prípad sme preverili priamo na riaditeľstve Strediska sociálnych služieb.


21 h

Blogy SME

  1. Milan Brejcha: Môže úprimný katolík voliť Proresívne Slovensko? Pokojne áno.
  2. Vladimír Krátky: Fico liezol na Úrad vlády cez plot.
  3. Miroslav Kocúr: Prečo Ukrajina nie je ruské "dieťa" ani ruský domov
  4. Ján Šeďo: "Dneprogres" zaplavil Záporožie v roku 1941, "Kachovka" dnes.
  5. Tomáš Kraus: Deň víťazstva
  6. Roland Šipoš: Vzťahy
  7. Monika Mezeiova: Krásy stredného veku
  8. Marián Viskupič: Veronika, digitalizácia, eurofondy...tri slová, obyčajné slová
  1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 17 089
  2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 9 754
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 9 673
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 940
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 5 894
  6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 308
  7. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 4 783
  8. Rastislav Puchala: Zakázať Bibliu? 4 425
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu