Hrudná chrbtica je najmenej pohyblivým úsekom chrbtice. Bolesti v nej sú zvyčajne zapríčinené, okrem psychických problémov, nesprávnym držaním krčnej alebo driekovej chrbtice. Pri nesprávnom spôsobe držania tela ochabujú povrchové vrstvy chrbtového svalstva v oblasti hrudnej chrbtice, a tak plecia zvyčajne ovisnú dopredu, čím sa skracujú svaly hrudníka a obmedzujú dýchanie.
Jogové cvičenia nasmerované na nápravu hrudnej chrbtice posilňujú najmä chrbtové a hrudníkové svalstvo. Pri cvičeniach treba dbať na to, aby sme hrudnú chrbticu držali vzpriamenú. Náprava sa zväčša spája s nápravou držania hlavy a narovnaním panvy.
Pre nápravu hrudnej chrbtice odporúčame dve cvičenia: plávanie - prsia je menej náročné, most je náročnejšia pozícia.
Plávanie - prsia
Postavíme sa do mierneho stoja rozkročného. Ruky ohneme vo vodorovnej polohe pred hrudníkom na úrovni pliec, palcami sa dotkneme kľúčnych kostí. S výdychom predpažíme, dlane smerujú nadol. S nádychom vytočíme dlane do strán a rukami pohybujeme vo veľkých oblúkoch do upaženia a zas späť k telu, akoby sme plávali prsia. Ruky sa pohybujú vo výške pliec. Pomaly a sústredene tento pohyb urobíme 5-krát, potom sa vrátime do východiskovej polohy. Cvičenie posilňuje svaly rúk, ramien a spevňuje hrudnú chrbticu. Pomáha pri zaoblenom chrbte, naťahuje svalstvo hrudníka. Harmonizuje a prehlbuje dýchanie najmä v oblasti hrudníka.
Most - sétu ásana
Posadíme sa do vzporu sedmo tak, že sa rukami oprieme za telom, prsty sú vytočené dozadu.
S nádychom trup a panvu zdvihnite do vzporu vzadu ležmo tak, aby telo vytvorilo most. Chodidlá zostávajú na podložke, váha tela spočíva na dlaniach a na chodidlách. Hlavu voľne zakloníme. Dýchame prirodzene a v tejto pozícii zostaneme tak dlho, kým nám je príjemná. Potom sa s výdychom vrátime do východiskovej polohy.
Cvičenie je vhodné vykonávať počas tehotenstva, pri menštruačných ťažkostiach a pri ťažkostiach s podbruším. Posilňuje svalstvo nôh, bedier, panvy, chrbta a rúk. Práve preto je aj dobrým cvičením pre zlepšenie držania tela. Pôsobí tiež proti oblému chrbtu. Okrem toho povzbudzuje dýchanie, činnosť obličiek a štítnej žľazy.
Most by sme nemali cvičiť pri bolestiach v zápästí a v lakťoch. Pri ťažkostiach s krčnou chrbticou, pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy. Pri vysokom krvnom tlaku a závratoch hlavu vyvesujeme dozadu.⋌DAGMARA