LIPTOVSKÝ HRÁDOK. „S nezamestnanosťou to nie je zatiaľ také dramatické,” zhodnotil primátor mesta Branislav Tréger na poslednom mestskom zastupiteľstve. „Na úrade práce a sociálnych vecí bolo evidovaných vyše päť percent nezamestnaných."
Mesto sa však rozhodlo pomôcť nezamestnaným, preto sa stalo partnerom personálnej a pracovnej agentúry, ktorá bude monitorovať situáciu s nezamestnanosťou, registrovať obyvateľov a reagovať na trh práce. Agentúra Link registruje ludí bez práce v Liptovskom Mikuláši od začiatku roka, v Liptovskom Hrádku začne od 1. apríla. Dovtedy robí registáciu na hrádockom mestskom úrade nezisková organizácia Aprogram. V pondelky a stredy klientov prijímajú Jana Badáňová a Viera Hrvolová.
Radia nielen Hrádočanom
Akí ľudia vyhľadávajú pomoc v agentúre, ktorá poskytuje svoje služby klientom zdarma? Ľudia od štrnástich rokov po dôchodkový vek, so základným, stredoškolským aj vysokoškolským vzdelaním aj ľudia so zdravotným postihnutím. Chodievajú do nej nielen Hrádočania, ale aj ľudia z okolitých dedín.
„Zvyčajne s klientom konštatujeme, že treba nájsť odvahu na vybudovanie sebavedomia. Najmä starší si často nedôverujú,” doplnila V. Hrvoľová. „Boli zvyknutí roky pracovať s pocitom, že sa o nich zamestnávateľ postaral. Zrazu sa majú sami presadiť, ale nevedia to.”
V neziskovej organizácii im radia, ako napísať životopis, ako sa uchádzať o zamestnanie, čím sa prezentovať .
Komplexné riešenia
„Zo skúseností viem, že podobné rady pomôžu. Podľa mnohých je totiž spoločnosť povinná, aby im našla miesto, ale musia sa naučiť, že sú zodpovední sami za seba. Až vtedy začnú fungovať na trhu práce,” povedala V. Hrvolová.
Riaditeľka neziskovej organizácie Aprogram Jana Badáňová doplnila: „Problém nezamestnaných riešime komplexne, pretože na nezamestnanosť sa nabaľujú ďalšie problémy, človek stráca, napríklad sociálne kontakty a často nevidí východisko zo situácie." ⋌
(DAG)