Príbeh lyží je názov putovnej výstavy o histórii nórskeho lyžovania. Na Slovensku si ju môžete pozrieť iba v jedinom meste - Liptovskom Mikuláši. V Dome kultúry ju otvorila veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku Brit Lovsethová.
Nórskej veľvyslankyni chutia bryndzové halušky
„Chceli sme predstaviť Nórsko cez lyžovanie, preto sme hľadali také miesto, kde sa v okolí lyžuje. Vybrali sme si Liptovský Mikuláš, lebo blízko neho sú mnohé lyžiarske strediská a okolité hory sa podobajú horám v Nórsku,“ vysvetlila veľvyslankyňa.
Pripomenula, že prvé lyže do Liptovského Mikuláša priviezol práve z Nórska Kornel Stodola. Prezradila, že je tiež lyžiarka a lyžovala sa aj v Tatrách. Liptov pozná, bola viackrát v Liptovskom Mikuláši a Liptovskom Hrádku a bryndzové halušky jej chutia. Potešil ju darček – drevení muzikanti, ktorých vyrobili žiaci zo Spojenej školy v Nižnej. Výstava ich drevených plastík je hneď vedľa nórskej.
Vyžrebovaní návštevníci dostali termosky a knihy
Na vernisáži sa prihovoril viceprimátor Liptovského Mikuláša Pavol Bobák. Vyjadril radosť nad tým, že výstava je práve v Liptovskom Mikuláši.
Vernisáž bola výnimočná aj tým, že niektorí návštevníci si z nej odniesli termosky. Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva venovalo totiž piatim vyžrebovaným účastníkom darčeky. Okrem termosiek sošku a knihu o Nórsku v angličtine. Texty na výstavných paneloch však boli v slovenčine.
Lyžiarkam skokankám slúžili sukne ako padáky
Zaujala nás fotografia z roku 1896, na ktorej boli skokanky na lyžiach v dlhých sukniach. Jeden z návštevníkov poznamenal, že to bola výhoda, lebo sukne slúžili ženám ako padáky. Na výstave, ktorá v liptovskomikulášskom Dome kultúry potrvá do konca marca, si môžete pozrieť historické exempláre lyží, snowboardy, fotografie z lyžovačky kráľovskej rodiny, prvej zimnej olympiády, informácie o rôznych technikách a štýloch lyžovania či známych polárnych bádateľoch. Sú na nej aj predmety zo zimnej olympiády v Lillehameri.
Výstavu si pozrel aj jeden z najlepších slovenských lyžiarov Michal Sabaka. Bol niekoľkonásobným majstrom Československa v sokolovskom preteku brannej zdatnosti a dlhoročným trénerom.
Trénuje aj v súčasnosti, ale vraj už len trošku. Prezradil, že má 75 rokov a je rodák z Važca. V Nórsku, Švédsku a Fínsku bol ako člen telovýchovnej jednoty Lokomotíva Važec.
Nór, ktorý bojoval za práva Slovákov
V Nórsku žije asi 4,7 milióna obyvateľov. Hlavou štátu je kráľ Harald V. Jeho predchodca kráľ Olav V. bol vynikajúcim skokanom na lyžiach.
V Liptovskom Mikuláši je ulica pomenovaná po nórskom spisovateľovi Björnstjerne Björnso-novi, v Ružomberku je dom nesúci jeho meno. Bojoval za práva utláčaných národov v Rakúsko-Uhorsku. Osobitne vystúpil na obranu Slovákov, proti ich pomaďarčovaniu a Apponyiho zákonom.
Jeho zásluhou sa svet dozvedel aj o masakre v Černovej v roku 1907.