Drieková chrbtica leží medzi hrudnou chrbticou a krížovou kosťou, ktorá sa pevne spája s panvou. Pohyb v driekovej oblasti nevyhnutne zapríčiňuje pohyb v oboch susedných oblastiach. Takže zväčšená lordóza driekovej chrbtice (prehnutý driek) spôsobuje, že panva sa nakláňa dopredu a vzniká pohyb v bedrových kĺboch.
Dôležité je správne postavenie panvy
Keďže poškodená panva posúva ťažisko tela dopredu, hrudná chrbtica a hlava musia zmeniť polohu, aby sa ťažisko opäť vrátilo doprostred opornej plochy. Postavenie panvy je preto často kľúčové pre správne držanie tela. Cez panvu sa na driekovú chrbticu prenášajú pohyby nôh. Jej úlohou je pri každom kroku koordinovať aktivitu nôh, aby sa pohyby čo najefektívnejšie rozkladali na celú chrbticu. Každý ohyb chrbtice sa môže ohýbať, vystierať, ukláňať do strán a otáčať. Miera pohybov je však rozdielna: hrudná chrbtica je najmenej pohyblivá, krčná je najpohyblivejšia. Miesta, na ktorých pohyblivý úsek prechádza do menej pohyblivého, sú najzraniteľnejšie. Tu vznikajú funkčné poruchy.
Priťahovanie kolien k hlave - pávana mukta ásana
Prsty rúk prepletieme pod kolenom pravej nohy a nohu mierne zdvihneme nad podložku. Zhlboka sa nadýchneme.
S výdychom nohu pokrčíme a pritiahneme ju stehnom k trupu. Dbáme na to, aby chrbát zostal vystretý. Skloníme hlavu a čelom alebo nosom sa dotkneme kolena, chrbát pritom možno mierne ohnúť.
S nádychom zdvihneme hlavu, narovnáme trup a nohu znova natiahneme. Chodidlo pritom necháme zdvihnuté nad podložkou.
Cvičenie opakujeme desaťkrát pravou a desaťkrát ľavou nohou.
Potom sa vrátime do východiskovej polohy.
Cvičenie naťahuje chrbtové a sedacie svalstvo, zvyšuje pohyblivosť chrbtice a bedrových kĺbov a uvoľňuje šiju. Ásana posilňuje a prekrvuje väčšinu kĺbov, zvlášť pôsobí proti bolestiam v krížoch a proti ischiatickým ťažkostiam, podporuje správne držanie tela a povzbudzuje zažívanie.
DAGMARA