Vstupom Slovenska do Európskej únie majú najmä školy možnosť čerpať na svoj rozvoj, či rekonštrukcie z niekoľkých grantových fondov. Projekt Comenius Partnerstvá je Programom celoživotného vzdelávania a jeho hlavným cieľom je zvyšovať kvalitu vzdelávania na školách podporou medzinárodnej spolupráce škôl, odborného rastu učiteľov, tiež podporou výučby jazykov a európskeho kultúrneho povedomia.
Do projektu Comenius Partnerstvá sa zapojila Základná umelecká škola Jána Levoslava Bellu v Liptovskom Mikuláši. Za partnera si ju zvolila Národná umelecká škola Dimitara Dobroviča z bulharského mesta Sliven. Zaujímavosťou je, že táto škola sa špecializuje na maľbu ikon. Spolupracovať budú výtvarné odbory oboch škôl.
Vymieňajú si prospekty
„Naša škola sa snaží do podobných projektov zapájať. Špecifikum je v tom, že my sa zúčastňujeme práve Projektu Comenius, ktorý sa zameriava viac na štúdium a umeleckú spoluprácu,“ informoval riaditeľ ZUŠ J. L. Bellu Ľubomír Raši.
S Bulharmi komunikuje vedúca výtvarného odboru Milica Podstrelencová: „Sme veľmi radi, že môžeme pracovať na partnerstve s bulharskou školou zo Slivenu. Z bulharskej strany spolupracujeme s Janou Dobreva, vymieňame si maily a prospekty. Vo výtvarnom odbore školy máme nástenku, na ktorej získajú informácie o projekte rodičia našich žiakov. O projekte sme vypracovali aj propagačný leták, čitateľ sa z neho dozvie, kedy sa projekt uskutoční a čo je jeho cieľom. Do projektu je zapojených päťdesiat študentov od 14 do 18 rokov.“
Pôjdu do Bulharska
So žiakmi sa na hodinách intenzívne pripravujú na maľbu krajiny, ktorá je zahrnutá aj do učebných plánov. Bulharskí umelci by mali na Slovensko pricestovať už 22. apríla tohto roku. Počas týždenného pobytu v Liptove majú pripravený bohatý vzdelávací a poznávací program, spojený s praktickým jazykovým vzdelávaním. Bulharskí žiaci odcestujú 29. 4. do Bratislavy, kde sa zúčastnia Dňa Bulharska v Bulharskom kultúrnom stredisku.
„Návštevy bulharskej školy sa v júni zúčastní dvadsať na-šich študentov a štyria pedagógovia. Projekt vyvrcholí v roku 2010 uskutočnením výstav vychádzajúcich z projektu, dopracovávaním kresbových námetov a ukončením projektu certifikátom. Získajú ho obidve strany,“ dozvedeli sme sa od Milice Podstrelencovej. Práce mikulášskych študentov z pobytu v Bulharsku budú vystavené na Slovensku. Výstava malieb slovenskej krajiny v Bulharsku bude prezentáciou prác bulharských študentov. Prispeje k vzájomnému spoznávaniu krajín.
PETER DANKO