Piatok, 6. august, 2021 | Meniny má JozefínaKrížovkyKrížovky

Určite si prišli na svoje

Freeride, jazda vo voľnom teréne, tiež šport, životný štýl plný slobody alebo túžba jazdca po dobrodružstve. Aj takto by sa dal v krátkosti charakterizovať tento novodobý fenomén.

JASNÁ. Prvé aprílové dni sa v Jasnej priaznivci freeridu určite dostatočne vyžili. Európski aj svetoví jazdci sa prišli predviesť na preteky Giro Jasná Adrenalín.
Akcia sa pravidelne opakuje už od roku 2003, s ročnou prestávkou v roku 2004, kedy sa nekonali pre nepriaznivé počasie. Tohtoročná akcia sa uskutočnila pod krídlami Freeride World Tour (FWT). Je to organizácia, ktorá zabezpečuje najväčšie freeridové lyžiarske a snowboardové preteky na svete. Sú len na pozvánku a medzi pretekajúcimi lyžiarmi a snowboardistami je 40 mužov a žien.
Ak by sa chcel niekto na súťaž dostať priamo a nebol medzi vybranými, má smolu. No môže si ísť zasúťažiť v niektorej z Freeride world qualifier FWQ súťaží a nazbierať body na to, aby postúpil do svetového rebríčka FWT. Jedným z týchto kvalifikačných pretekov bol práve Giro Jasná Adrenalín.
Organizátori si vybrali Chopok, pretože je medzi freeridovými jazdcami veľmi obľúbený. Je tu veľa freeridových zón pre začiatočníkov aj profesionálov, ktoré sú ľahko dostupné z lanoviek a vlekov.
O kvalifikačný štart sa uchádzalo viac ako dvesto zaregistrovaných pretekárov. Kapacita bola obmedzená, a preto mohlo nastúpiť len 80 jazdcov. Na výber boli určené kritériá, výsledky z podobných podujatí v sezóne 2007/2008 a podpora sponzora, pod ktorým sa jazdec prezentuje. Tieto kritériá boli platné pre všetkých 80 pretekárov.
Do semifinále sa prebojovali štyridsiati a 25 postúpilo do finále. Potom jazdci bojovali o prvé priečky. Pretekárov sledovali a hodnotili rozhodcovia vyškolení Freeride World Tour. Boli medzi nimi pretekári, lokálni jazdci, horskí vodcovia, fotografi a kameramani, ktorí majú s freeridom veľké skúsenosti.
Rozhodcovia hodnotili viacero kritérií pretekára. Trať, dôležité bolo, akú si jazdec zvolí trasu a sklon. Čím je strmšia, ťažšia a exponovanejšia, tým je lepšia. Ak sú v nej aj skoky cez skalné bralá, jazda získava lepšie hodnotenie. Ďalej plynulosť jazdy - tu išlo o rýchlosť, váhanie a výraznejšie spomaľovanie pred prekážkou.
Pretekár musí mať jazdu stále pod kontrolou, zaváhaním, neistotou a strachom sa pripravuje o body. Rozhodcovia hodnotili aj ovládanie lyží v ťažkom teréne a hlbokom snehu. Dôležitý bol štýl, to znamená estetika jazdy a zručnosť pretekára.
Štart bol v nadmorskej výške 2020 mnm, priemerné prevýšenie 42 stupňov a prevýšenie 320 m. Súťažilo sa v štyroch kategóriách. Snowboard - ženy, snowboard - muži, lyže - ženy, lyže - muži.
Najúpešnejší zo štartujúcich Slovákov v kategórii snowboard - muži bol Gerhard Gašparovič, ktorý skončil na štvrtom mieste, v kategórii lyže - ženy bola najlepšia Slovenka Barbora Petrová na siedmom mieste a v kategórii lyže - muži skončil na štvrtom mieste Mikulášan Michal Oško.
Akcia Giro Jasná Adrenalín bola určite zaujímavým akčným zážitkom nie len pre oči divákov, ale tiež výzvou pre slovenských freeridových lyžiarov a snowboardistov, aby si porovnali svoje schopnosti s inými.