Liptovské múzeum v Ružomberku, počas Veľkonočných sviatkov, sprístupnilo verejnosti sedem zo svojich desiatich vysunutých expozícií. Expozície v Liptovskom Mikuláši, Vyšnej Boci a Múzeu liptovskej dediny v Pribyline boli obohatené ukážkami ľudových remesiel, veľkonočných zvykov a tvorivými dielňami.
Návštevníkov Múzea liptovskej dediny v Pribyline, okrem vystúpenia Folklórneho súboru Liptov a školy zdobenia kraslíc, najviac zaujali ukážky prípravy jedál z bačovej kuchyne spojené s ochutnávkami. Napriek tomu, že mnohé subjekty cestovného ruchu pociťujú v poslednom období znížený záujem klientely, Liptovské múzeum počas Veľkonočných sviatkov zaznamenalo rekord v návštevnosti - vyše štyritisíc návštevníkov.
„Len v pribylinskom skanzene ich bolo tritisíc šesťsto. Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci, ale v skanzene boli aj návštevníci z Izraela a Afriky,“ doplnila údaje Anna Kolkusová.
Najkrajšia kraslica Liptova
Súčasťou Sviatkov jari v pribylinskom skanzene bol aj III. ročník súťaže o najkrajšiu kraslicu. Cieľom súťaže bolo podchytiť ľudových umelcov, ktorí sa venujú zdobeniu vajíčok a dokumentovať ich tvorbu.
Organizátori súťaže región Liptova rozdelili na tri oblasti: dolný Liptov - Ružomberok, stredný Liptov - Liptovský Mikuláš a horný Liptov - Liptovský Hrádok. Do súťaže sa zapojilo desať krasličiarok s takmer šesťdesiatimi súťažnými kraslicami a prevažná časť z nich pochádzala z Liptovského Mikuláša.
Prvé miesto obsadila Eva Biarincová z Ružomberka, druhé Jana Marcíková z Liptovského Mikuláša a tretie Anna Gejdošová z Liptovského Mikuláša. Všetky súťažné kraslice budú do 27. apríla vystavené vo výstavnom priestore Kaštieľa z Parížoviec v Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline.
LENKA MORAVČÍKOVÁ