Stavbu novej lodenice v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka bude financovať ministerstvo obrany. Predpokladané náklady sú takmer 1,8 milióna eur. Od mesta odkúpi iba pozemky pod stavbu lodenice.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Pôvodne chcelo mesto predať Vojenskému športovému centru (VŠC) Dukla Banská Bystrica, ktoré patrí pod ministerstvo obrany, všetky pozemky v areáli, takmer 62-tisíc metrov štvorcových. Členovia Kanoe Tatra Klubu (KTK) s tým nesúhlasili a nechceli, aby sa z areálu vodného slalomu stal vojenský objekt. Navrhovali, aby mesto predalo Dukle iba pozemky pod stavbu lodenice.
Vodáci boli sklamaní
Primátor Ján Blcháč tvrdil, že ministerstvo obrany môže svoje peniaze investovať len na svojich pozemkoch a vyjadrilo záujem o odkúpenie celého areálu. A tak napokon trinásti poslanci na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve na Zelený štvrtok schválili návrh predaja všetkých mestských pozemkov v areáli aj 40-percentného podielu mesta na stavbe slalomových tratí. Šesťdesiatpercentný podiel na stavbe má KTK.
Vodáci boli z rozhodnutia poslancov sklamaní, lebo chceli, aby areál zostal majetkom mesta. Paradoxne, vodáci bojovali za mestský majetok.
Trojstranné rokovanie
Na podnet KTK a predsedu správnej rady Alexandra Slafkovského zvolal minister obrany Jaroslav Baška minulý utorok stretnutie, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia vedenia mesta Liptovský Mikuláš, KTK a VŠC Dukla Banská Bystrica. J. Baška povedal, že stavbu lodenice bude financovať ministerstvo obrany a odkúpi od mesta iba pozemok potrebný pod stavbu. KTK ponúklo Dukle za symbolické euro hotový projekt novej lodenice. Mali by ju začať stavať už tento rok a na budúci by mali strihať pásku.
Riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica Ľubomír Roško bol s výsledkom rokovania spokojný. Zdôraznil, že Dukla nemá zištné záujmy a chce iba pomôcť vodnému slalomu a olympionikom, aby sa mohli pripravovať v lepších podmienkach.
Mesto chce mať v KTK podiel
Ján Blcháč vyjadril radosť z toho, že v Liptovskom Mikuláši bude po tridsiatich rokoch nová lodenica. Dodal, že k tomu prispelo aj mesto, lebo v čase hospodárskej krízy súhlasilo, že ministerstvo obrany nebude kupovať všetky pozemky v areáli, ale predajú mu len pozemky pod lodenicu. Poznamenal, že od KTK očakáva návrhy na spoluprácu, pretože podniká na pozemkoch mesta, ale mesto nemá zatiaľ v KTK žiadne zastúpenie. „Očakávame, že budeme mať minimálne 40-percentný podiel v KTK a v spoločnosti, ktorá bude realizovať ďalšie technické zlepšenie kanála prostredníctvom eurofondov vrátane malej vodnej elektrárne a protipovodňových zábran 51-percentný podiel tak, že do tejto spoločnosti vložíme potrebné pozemky."
Spokojní by mali byť všetci
Ivan Cibák, prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode a tajomník KTK Liptovský Mikuláš sa vyjadril, že s výsledkom rokovania na ministerstve by mali byť spokojní všetci, lebo zvíťazil šport.
„Ale vyzerá to tak, že vedenie mesta príliš spokojné nie je. Poukazuje na podnikanie KTK na mestských pozemkoch. My podnikáme iba tak, ako ostatné športové kluby, aby sme aspoň čiastočne zarobili na prevádzkové náklady a bežnú údržbu areálu. Tieto náklady nemáme pokryté zo žiadnych dotácií. Z toho, že púšťame na kanáli rafty, zarobíme ročne asi 4-tisíc eur, keď je dobrá sezóna. Pritom len za elektrinu v areáli platíme ročne 8300 eur. Príjem nám nepokryje ani tretinu nákladov. Investovať sme nikomu nebránili, ale nerozumieme tomu, že mesto chcelo ešte pred pár dňami svoj podiel na areáli predať a teraz hovorí o investí- ciách."
Ivan Cibák zdôraznil, že KTK spravuje areál vodného slalomu a investuje do neho už tridsať rokov. Len za posledných osem rokov preinvestoval na rekonštrukciu slalomových tratí a infraštruktúry asi 664-tisíc eur.
Stabilizovať ich netreba
Na margo toho, že mesto čaká od KTK návrhy na spoluprácu a chcelo by mať v ňom zastúpenie, Ivan Cibák reagoval: „KTK spolupracovalo s vedením mesta od vybudovania areálu a spolupráca bola vždy dobrá. Chceme spolupracovať aj v budúcnosti, ale mesto nám nepredložilo doteraz žiadny návrh. Vlani dalo mesto KTK spolu na mládež a všetky športové akcie, ktoré klub poriadal, 7-tisíc eur (210-tisíc korún)," skonštatoval I. Cibák. Dodal, že po vyjadrení primátora v médiách majú vodáci obavy, či to mesto myslí s vodným športom úprimne, alebo ide len o 51-percentný podiel.
Členov KTK sa dotklo, keď si prečítali, že vedenie mesta stabilizuje vodný šport v Liptovskom Mikuláši. „Náš netreba stabilizovať, KTK je stabilizovaný klub. Dosiahol také výsledky a úspechy, ako žiadny iný klub na Slovensku a možno aj vo svete. Na jednej strane vedenie mesta tvrdí, že mu ide hlavne o rozvoj športu a o to, aby vodáci mali lepšie podmienky a novú lodenicu, na druhej strane pre rok 2009 nie sme ani v rozpočte mesta. A to poriadame v lete Majstrovstvá Európy juniorov," dodal Ivan Cibák.