LIPTOVSKÝ TRNOVEC. Do slovenských riek v minulosti priplávali úhory samé. V posledných desaťročiach im však v tom bránia vodné elektrárne a priehrady. Preto ich je v našich riekach čoraz menej a musia ich umelo vysádzať.
Tragická cesta za láskou
Nikto nevie vysvetliť, prečo sa úhory rozmnožujú iba v Sargasovom mori blízko Bermudského trojuholníka. Možno preto sú také záhadné. Vedci sa ich pokúšali rozmnožiť umelo, ale zatiaľ sa im to nepodarilo. Po vyliahnutí sa nechajú úhory unášať Golfským prúdom, tiahnu k pobrežiu Európy a snažia sa dostať do sladkých vôd. Keď pohlavne dospejú, v našich podmienkach asi v 6. až 8. roku života, láka ich to späť do Sargasového mora. Ich cesta za láskou však často končí tragicky kvôli už spomínaným elektrárňam a priehradám. Rozsekajú ich turbíny. „Niektoré prekážky sú pre úhorov neprekonateľné, ale mnohé vedia prekonať. Dokážu napríklad prejsť niekoľko desiatok metrov po suchej zemi," povedal Tibor Ilavský, rybársky hospodár vodného diela Liptovská Mara.
Násady sú drahé a je pracné ich získať
Na Slovensko priviezli minulý týždeň z Francúzska 62 kilogramov malých úhorov. Odchytili ich v rieke Garone. Jeden úhor meral asi sedem centimetrov a mal priemer približne jeden milimeter. Vypúšťali ich do vôd po celom Slovensku. Do Liptovskej Mary vypustili šesť kilogramov. „Úhor je rarita, lebo u nás sa nedá získať násada, len v zahraničí. Násada je drahá a je pracné ju získať. Kilogram stojí 565 eur a je v ňom približne 3500 úhorov. Finančné prostriedky sme získali z envirofondu," prezradil Richard Štencl zo Slovenského rybárskeho zväzu v Žiline.
Násady vypúšťal do Liptovskej Mary Tibor Ilavský. Kľačal pri tom v idúcej loďke a nádobu s úhormi držal mierne ponorenú vo vode, tak, že z nej pomaly vyplavovala úhory. Vysvetlil, že ich treba vypúšťať pomaly a na čo najväčšej ploche, nie naraz. „Zarybňovanie úhormi je pre nás trochu sviatok, lebo to nerobíme každý rok. Násady úhorov sme síce púšťali do Mary aj vlani, ale predtým naposledy v roku 1999. Všetky druhy rýb, ktoré rybári na Mare lovia musíme, samozrejme dopĺňať, čiže umelo zarybňovať. Každý rok vo veľkým množstvách zarybňujeme kaprom, zubáčom, šťukou, lieňom, pstruhom."
Najlepšie vraj chutia údené
Úhory majú chutné mäso a najlepšie sú vraj údené. Rybári ich budú môcť v Mare loviť asi po troch, štyroch rokoch, keď dosiahnu lovnú dĺžku, podľa zákona 45 cm. Dospelé však merajú viac ako meter. „Najväčší úhor ulovený v Liptovskej Mare, ktorého som videl, meral asi 149 cm a vážil viac ako dva kilogramy," prezradil Tibor Ilavský. Rybárska sezóna na Liptovskej Mare sa začína 1. júna.