Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Slováci získali medaily vo všetkých kategóriách

Slovenskí vodní slalomári opäť raz potvrdili, že v tomto olympijskom športe predstavujú absolútnu svetovú špičku.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na pretekoch 61. ročníka Medzinárodných tatranských slalomov (MTS) - Memoriáli Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši v troch zo štyroch kategórií triumfovali, vo všetkých stáli na stupňoch pre medailistov.

Dvojnásobný olympijský víťaz a majiteľ štyroch vzácnych kovov s piatimi kruhmi, šesťnásobný majster sveta a osemnásobný majster Európy vo vodnom slalome Michal Martikán suverénnym spôsobom triumfoval v kategórii C1. Zvíťazil už aj v semifinále, vo finále potom svoju suverenitu opäť potvrdil.

Druhý skončil Čech Michal Jáně, bronz si z Liptova odváža Krzysztof Bieryt z Poľska. Vo finále sa predstavili aj dvaja ďalší slovenskí slalomári - Jerguš Baďura dosiahol piaty najrýchlejší čas, Karola Rozmuša klasifikovali na ôsmej priečke.

Majsterka sveta z roka 2006 vo vodnom slalome Jana Dukátová sa stala víťazkou kategórie kajakárok. Dvadsaťpäťročná Slovenka tým zavŕšila svoj skvelý víkend v Liptove, keď vo všetkých jazdách, ktoré od piatka do nedele v kanáli Orava absolvovala, dosiahla najrýchlejší čas. Dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská skončila hneď za stupňom víťazov na štvrtej priečke. Vo finále sa zo Sloveniek predstavila aj Dana Beňušová, ktorá obsadila šieste miesto.

Majstri Európy vo vodnom slalome v kategórii pretekárov do 23 rokov Slováci Tomáš Kučera s Jánom Bátikom sa postarali o najväčšiu senzáciu skvele obsadeného podujatia, keď dominovali v kategórii C2. Vo finále predviedli rýchlu a absolútne čistú jazdu bez trestných dotykov bránky. Na druhé miesto odsunuli seniorských šampiónov starého kontinentu spred dvoch rokov Ladislava a Petra Škantárovcov, ktorí boli síce o osem desatín sekundy rýchlejší, ale s jedným dotykom bránky, za čo im k času prirátali 2 trestné sekundy. Tretí skončili Pierre Picco a Hugo Biso z Francúzska.

Vo finále sa zo Slovákov predstavili aj Milan Kubáň s Mariánom Olejníkom, ktorí obsadili siedmu pozíciu. Jediní slovenskí trojnásobní olympijskí víťazi súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci sa síce kvalifikovali do desaťčlenného finále, ale v ňom vynechali až dve bránky za každú z nich dostali penalizáciu po 50 sekúnd a skončili na desiatom mieste.

Iba v kategórii kajakárov nebola na najvyššom stožiari slovenská vlajka. V nej si prvenstvo vybojoval Slovinec Peter Kauzer. V dramatickom finále predviedol najrýchlejšiu jazdu a o triumf v K1 mužov ho neobral ani dotyk na jednej z bránok, za ktorý dostal k dosiahnutému času dvojsekundovú penalizáciu. Druhý skončil Poliak Grzegorz Polaczyk, bronz si na radosť divákov vybojoval slovenský reprezentant Marcel Potočný.

V desaťčlennom finále sa predstavil aj ďalší slovenský slalomár. Účastníkovi minuloročných olympijských hier v Pekingu domácemu liptovskomikulášskemu rodákovi Petrovi Cibákovi sa však finálová jazda nevydarila. Vynechal jednu z bránok, nasledovala 50-sekundová penalizácia a tak obsadil desiate miesto.

Výsledky - 61. ročník Medzinárodných tatranských slalomov (MTS) - Memoriál Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši
C1:

1. Michal Martikán (KTK Dukla Liptovský Mikuláš) 97,51 (2 trestné sekundy), 2. Michal Jáně (ČR) 99,60 (2), 3. Krzysztof Bieryt (Poľ.) 99,72 (0), ... 5. Jerguš Baďura (Slávia UK Bratislava) 103,41 (0), ... 8. Karol Rozmuš (ŠKP Bratislava) 106,39 (4)

Výsledky - K1 ženy:
1. Jana Dukátová (Slávia UK Bratislava) 102,08 (0 trestných sekúnd), 2. Kateřina Kudějová (ČR) 104,37 (0), 3. Corinna Kuhnleová (Rak.) 106,21 (2), 4. Elena Kaliská (KTK Dukla Liptovský Mikuláš) 107,54 (0), ... 6. Dana Beňušová (ŠKP Bratislava) 110,49 (4)

Výsledky - C2:
1. Tomáš Kučera, Ján Bátik (KTK Dukla Liptovský Mikuláš) 102,82 (0 trestných sekúnd), 2. Ladislav a Peter Škantárovci (ŠKP Bratislava) 103,63 (2), 3. Pierre Picco, Hugo Biso (Fr.) 104,39 (0), ... 7. Milan Kubáň, Marián Olejník (KTK Dukla Liptovský Mikuláš) 107,87 (4), ... 10. Pavol a Peter Hochschornerovci (ŠKP Bratislava) 206,63 (102)

Výsledky - K1 muži:
1. Peter Kauzer (Slovin.) 92,42(2 trestné sekundy), 2. Grzegorz Polaczyk (Poľ.) 94,12 (2), 3. Marcel Potočný (Slávia UK Bratislava) 95,71 (2), ... 10.
Peter Cibák (KTK Dukla Litovský Mikuláš) 147,89 (52)

Ružomberok v oranžovom

Futbalisti MFK Ružomberok uplynulý týždeň odohrali ďalšie dve prípravné stretnutia, tiež s mužstvami II. ligy, a to s poradovým číslom dva a tri.

15 h

Hokejisti Nitry zvíťazili v nedeľnom (24. 1.) zápase 34. kola Tipos extraligy na ľade Liptovského Mikuláša hladko 7:0. O triumfe rozhodli v druhej tretine, ktorú vyhrali 4:0. Liptáci si tak uplynulý týždeň ďalšie cenné body do tabuľky nepripísali.