Bezmála sedemdesiat dobrovoľných darcov krvi si prevzalo Janského plakety. Odovzdali im ich minulý piatok v priestoroch Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa.
„Dobrovoľným darcom krvi odovzdávame Janského plakety tradične pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža,“ vysvetlila Marika Kubíková, riaditeľka Územného spolku Slovenského Červeného kríža Liptov v Liptovskom Mikuláši.
Bronzovou Janského plaketou za desať darovaní krvi ocenili dvadsiatich šiestich darcov, devätnásti si prevzali striebornú plaketu za dvadsať odberov. Devätnásť darcov dostalo zlatú plaketu, ktorú udelia mužom po štyridsiatom a ženám po tridsiatom odbere. Až osemdesiatkrát darovali krv traja držitelia diamantovej plakety.
Problémy sú najmä cez prázdniny
Na slávnostnom aktíve ocenili zápisom do knihy cti Územného spolku Slovenského Červeného kríža aj dobrovoľníkov, ktorí organizácii pomáhajú pri práci. Dostali medailu druhého stupňa za humanitu, dobrovoľnosť a obetavú službu.
„Našou úlohou je nielen získavať čo najviac dobrovoľných darcov, aby transfúzne stanice mali čo najviac krvi. Snažíme sa robiť všetko pre to, aby ten, kto prišiel krv darovať prvýkrát, prišiel aj nabudúce,“ povedala M. Kubíková. Prvodarcov získavajú najmä z radov študentov počas rôznych kampaní.
Na hematologicko – transfúznom oddelení Liptovskej nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši ročne urobia približne dvetisíc odberov krvi. Povedal to Jozef Kyčina, primár oddelenia. „Najväčší problém s darcami je počas letných prázdnin. Našťastie máme dobrú základňu darcov, ktorí sú ochotní prísť na odber vždy, keď ich zavoláme,“ skonštatoval J. Kyčina.
V minulosti mali viac výhod
Primár ďalej povedal, že ročne nemôže darovať krv niekoľko desiatok ľudí. „Vypadnú pre chorobu, cholesterol či vysoký tlak.“ Podľa slov J. Kyčinu mali dobrovoľní darcovia krvi v minulosti väčšie spoločenské uznanie a viac výhod. „Nešlo pri tom len o deň voľna v práci. Vážime si každého darcu, sú to ochotní ľudia, ktorí neváhajú, aby pomohli druhým, vziať si v práci deň voľna,“ zdôraznil J. Kyčina.
„Sú to ľudia s veľkým srdcom, ktorí neváhajú prísť pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Sme radi, že ich v našom regióne máme veľa. My ich môžeme oceniť len morálne, ale viac by si ich mohli všímať mestá a obce. Mali by o nich viac hovoriť najmä na dedinách. Mnohí starostovia ani nevedia, že v dedine žije, napríklad, držiteľ diamantovej Janského plakety,“ dodala Elena Hrbčová, predsedníčka Územného spolku Liptov Slovenského Červeného kríža v Liptovskom Mikuláši.
MICHAL PAŠKA