LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Pred niekoľkými rokmi mi bolo jasné, že musím začať cvičiť," povedala M. Staroňová a pokračovala: „Skúšala som kalanetiku, schudla som pri jej cvičení, ale vedela som, že to nie je ono. Nezbavila som sa totiž pri cvičení vnútorného napätia."
Kamarátka Monike poradila, aby si našla skupinu, ktorá cvičí jogu. Možno bude spokojná. Monika začala hľadať. Najprv články o joge, ale keďže nemala v tom čase internet, vraj ju ťažko v Liptovskom Mikuláši hľadala. Pred tromi rokmi prišla do skupiny, ktorá v meste fungovala niekoľko rokov.
Nevnímala efekt cvičenia hneď
„Cvičím tretí rok a pri spätnom pohľade môžem povedať, že prvý rok akoby sa nič nedialo. Nevedela som totiž spojiť dýchanie s pohybom. Navyše, doma som necvičila," opisovala začiatky cvičenia Monika. „Až keď som začala cvičiť v pokoji aj doma, výsledky sa dostavili."
Kedy cvičí? „V robote, keď som unavená z dlhého sedenia, urobím úklony na stoličke alebo jednoduché cviky po stojačky, aby som si precvičila najmä chrbticu. V období, keď som veľmi preciťovala stres, v autobuse po ceste domov som robievala dychové cvičenia. Zaberá dodnes," usmiala sa Monika. Dodala, že jej veľmi pomáha obrátená, dosť náročná, pozícia stoj na lopatkách, ale obľúbila si aj torzné cvičenia. Má na to svoj dôvod a nenájdete ho v popisovaných účinkoch pri cviku v literatúre. Torzné cvičenie u Moniky Staroňovej zabralo špecificky.
„Kedysi som mávala denne závraty," prezradila. „Nemohla som prejsť cez voľný priestor bez toho, aby som si niekde nemusela sadnúť či chytiť sa opory. Odvtedy, ako som začala cvičiť, tento problém nemám. Torzné cvičenie mi odstránilo závraty a nepríjemné pocity straty rovnováhy, ale pomáha uvoľňovať aj chrbticu. Každý deň začínam týmto cvičením, dokonca niekedy ho začnem cvičiť už v posteli."
Torzné cvičenie v ľahu
Ľahnime si na chrbát, nohy sú vedľa seba. Upažíme, dlane smerujú nahor. Pokrčíme nohy v kolenách a oprieme chodidlami o podložku. S výdychom pomaly sklápame obidve nohy doprava až k podložke a súčasne otáčame hlavu doľava. V krajnej polohe leží pravá noha na ľavej. S nádychom vrátime nohy a hlavu späť do východiskovej polohy. S výdychom pomaly sklápame nohy doľava a súčasne otáčame hlavu doprava. S nádychom sa vrátime späť.
Cvičenie uvoľňuje šiju aj celý chrbát, zvyšuje pohyblivosť chrbtice, prehlbuje a harmonizuje dych, ale nemali by sme ho cvičiť pri akútnom poškodení medzistavcových platničiek.