Oživili ich pracovníci Liptovského múzea v Ružomberku a ich spolupracovníci počas Dňa múzeí.
Poklad doteraz nenašli
V kostolíku Všetkých svätých v Ludrovej je, podľa legendy, pochovaný majster templárskeho rádu Johann Gottfried von Herberstein. Začiatkom 13. storočia išiel údajne do kostola na kontrolu. Práve vtedy prepadli lúpežníci pútnikov na neďalekom vrchu Mních a v boji templárskeho majstra smrteľne zranili. Pochovali ho v ludrovskom kostole a v jeho blízkosti by mal byť ukrytý aj veľký poklad. Mnohí ho doteraz hľadajú.
Priblížiť návštevníkom ludrovského kostola povesti a legendy s ním spojené sa podujali pracovníci Liptovského múzea v Ružomberku, pod správu ktorého kostol patrí. Pripravili nevšednú scénickú kompozíciu, v ktorej okrem nich účinkovali aj spolupracovníci múzea – všetci ako duchovia. Hovorí sa totiž, že v ludrovskom kostole sa raz za rok stretávajú duchovia mŕtvych.
Vrahyňou bola knihovníčka
V úlohe templárskeho rytiera sa predstavil vysokoškolák Róbert Makuka. Kostým mu požičal šermiar Viktor Hrabuša, väčšinu ostatných si ušili pracovníci múzea sami. Vrahyňu zo Štiavnice, ktorá pred vyše dvesto rokmi otrávila svoje ešte nenarodené dieťa, stvárnila knihovníčka z múzea Jana Saganová, jej slúžku študentka Veronika Reháková. Dieťa zamurovali do múrov štiavnického kaštieľa Jánošovskô, ktorý dnes už nestojí.
Mor a kňaz v ohnivom koči
Počas archeologického prieskumu v šesťdesiatych rokoch našli v okolí veže ludrovského kostola veľa detských kostí. S veľkou pravdepodobnosťou predpokladali, že sa stali obeťou moru. Preto bola jedna epizóda venovaná konkrétnym udalostiam z roku 1679, keď Liptov sužoval mor. Zahrala si v nej historička Janka Chmeľová.
Kňaza, ktorý sa podľa povesti preváža okolo kostola na ohnivom koči a straší hriešnikov, stvárnila mama templárskeho rytiera Katarína Makuková, poľského kráľa Jána Sobieskeho konzervátor múzea Jirko Přibyl.
Rozprávačom aj ružomberským richtárom bol historik Liptovského múzea Karol Dzuriak, spolurozprávačkou a duchom bez mena Martina Vilčeková a neviditeľnou, ale nepostrádateľnou postavou zvukárka Magda Paceková.
Legendy aj fakty
Pôsobivú scénickú kompozíciu predviedli v ludrovskom kostole v polhodinových intervaloch desaťkrát, poslednú dve hodiny pred polnocou. Atmosféru umocňovali plamene sviečok.
Oživené mýty a legendy videlo spolu takmer dvesto návštevníkov. Prezreli si aj interiér kostola so vzácnymi nástennými maľbami a vypočuli odborný výklad pracovníkov múzea.
Legenda o templárskom rytierovi a poklade v Ludrovej nie je, podľa historikov, ničím podložená. Tvrdia, že sídlo v Liptove určite nemali.
Oficiálne sa templári volali Chudobní rytieri Krista a Šalamúnovho chrámu a ich úlohou bolo ochraňovať kresťanských pútnikov na cestách. Ale chudobní vôbec neboli, práve naopak. Nadobudli obrovský majetok. Rád templárov zničil v 14. storočí francúzsky kráľ Filip IV. Pekný. Templárov obvinil z kacírstva, rytierov pozatýkali a povraždili, majetok rádu skonfiškovali.
(BEA)