Už vo vstupnej hale múzea, pri svetle plamienkov karbidových lámp, sa zoznámili so speleologickou technikou a na lanovom rebríku si vyskúšali lezecké zručnosti - žumarovanie aj viazanie uzlov. Tajomstvá jaskýň skúmali s použitím chemikálií. Hľadali horniny vhodné na tvorbu jaskýň, zoznámil sa s rôznymi formami výzdoby a ich vnútornou stavbou. Mohli chytiť kvaple do rúk a bezprostredne ich skúmať. Pri úplnej tme, za použitia UV lampy, sledovali na rezoch kvapľov vrstvičky kalcitu, z ktorého kvapeľ pomaly rastie.
Stretli sa aj s jaskynnými „drakmi“- obrovskými lebkami a kostenými pozostatkami mohutných jaskynných medveďov. Prezreli si praveké nástroje z pazúrika, kostí či obsidiánu (vulkanického skla) a sekeromlaty z hornín, ktoré vyrábali pravekí obyvatelia jaskýň.
Po preplazení sa cez Vrece strachu s lampou na čele ich čakala praveká remeselnícka dielňa. V nej si z hliny modelovali amulety, sošky zvierat aj Venuše. Niektorí si s pomocou pazúrikov a obsidiánov vyrobili praveké oštepy a šípy.
Počas celej noci v múzeu premietali bez prestávky krátke filmy o jaskyniach a jaskyniaroch. Záujemcovia si mohli pozrieť aj stále expozície Chránená príroda a Minerály.
Múzeum Slovenskej ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši navštívilo 16. mája, počas podujatia Noc v múzeu, 638 návštevníkov. Najstaršou bola 86- ročná pani Benická z Pavčinej Lehoty.
DAGMAR STAROŇOVÁ