Lásku k vežovým hodinám zdedil po svojom otcovi

Jána Pavellu z Hýb ako šesťročného chlapca otec Ondrej zavolal pomôcť v roku 1951 pri montáži vežových hodín v dedine. Chlapča netušilo, že takmer o päťdesiat rokov bude spoznávať srdcia skoro všetkých vežových hodín na Slovensku.

Hodinár Ján Pavella (vľavo) pri ciferníku hybských hodín, pri rekonštrukcii ktorých stál prvýkrát ako malý chlapec. Vtedy ešte netušil, že pred svojou päťdesiatkou zmení profesiu a vyučí sa za hodinára.Hodinár Ján Pavella (vľavo) pri ciferníku hybských hodín, pri rekonštrukcii ktorých stál prvýkrát ako malý chlapec. Vtedy ešte netušil, že pred svojou päťdesiatkou zmení profesiu a vyučí sa za hodinára. (Zdroj: ARCHÍV JÁNA PAVELLU)

Jána Pavellu z Hýb ako šesťročného chlapca otec Ondrej zavolal pomôcť v roku 1951 pri montáži vežových hodín v dedine. Aspoň pridržať meter a pol veľký číselník. Chlapča netušilo, že takmer o päťdesiat rokov bude spoznávať srdcia skoro všetkých vežových hodín na Slovensku. A všetky pojme za svoje lásky.

HYBE. Pre Jánovho otca Ondreja Pavellu, hodinára-amatéra, boli hodiny srdcovou záležitosťou. Z okna domčeka v Hybiach videl na vežové hodiny v dedine. Keď v rádiu hlásili čas, odhrnul záclonku a pozrel, či idú presne. Raz nešli. Prikázal svojmu synovi Jánovi, aby ich napravil. Mládenec však so svojou milou šli do kina, na hodiny zabudol. Spomenul si na ne neskoro v noci. „Nemám problém ísť v noci do kostola. Odmokol som a kráčal do veže k hodinám. V tichu kostola zneli nielen moje kroky, ale aj pravidelné buch, buch, buch. Jediný raz v živote som sa bál. Zastal som. Straší? Nie. To tak zneli v kostole hodiny z veže. Nikdy predtým som to cez deň nepočul. Autá a hluk z dediny prehlušili tlkot hodín."

SkryťVypnúť reklamu

S budíkom v ruke porovnávajú čas

Ján Pavella sa hodinám profesionálne neupísal od mladosti. Vyštudoval elektroniku na univerzite v Prahe, potom pracoval v hrádockej Tesle. Po päťdesiatke cítil, že potrebuje zmenu. Žeby hodiny? Áno, nešiel však celkom do neznáma. Overil si, že na Slovensku chýbajú odborníci pre vežové a fasádne hodiny. Keďže lásku k hodinám možno dostal do vienka, možno ju zdedil po otcovi, svoj zrelý vek upísal času. Dokonca aj na dome v Hybiach si zostrojil hodiny. Idú presne. Ženičky z dediny si vraj občas večer prídu s budíkom v ruke pozrieť, aký je čas a nastavia si ich podľa hodín u Pavellov.

Na Slovensku pozná takmer všetky vežové a fasádne hodiny s mechanickým pohonom či aj modernejšie s elektronickým systémom riadenia. Nazeral do ich útrob od Čiernej nad Tisou cez Banskú Bystricu až po hodiny v Jakubove pri rakúskych hraniciach. Dôverne pozná aj hodiny na Michalskej veži v Bratislave či na veži Oravského hradu. Pri rekonštrukcii hodín na Chráme sv. Jakuba v Levoči si s ním a jeho partiou mužov zahral vietor nepeknú hru. Rozfúkal sa naplno vo chvíli, keď vyniesli hore na lešenie číselník s priemerom tri metre. Veru mali všetci čo robiť, aby ich vietor aj so vzácnou časťou hodín nesfúkol na zem. Trenčianske hodiny, ktoré podľa pesničky smutne bijú, majú číselník chránený sklom. Nie je to bežné pri vežových hodinách, ale k trenčianskym mal prístup nielen Ján Pavella, ale na vyhliadkovú vežu chodia aj turisti.

SkryťVypnúť reklamu

V Liptove spravoval hodiny nielen v Hybiach, ale aj vo Važci, Hubovej, Bobrovci, Liptovskej Osade, Kokove, Ružomberku, v Liptovskom Mikuláši či Pribyline.

Stopäťdesiaty výstup sa mu takmer stal osudným

„Na veži mestského hradu Barbakan v Banskej Bystrici sa počas rekonštrukcii hodín v zlatej kupole našli staré písomnosti asi zo 17. storočia a som rád, že som bol pri tom," povedal Ján a dodal, že vedenie mesta sa rozhodlo vložiť do zlatej guli na veži informácie zo súčasnosti. Je medzi nimi aj záznam s menom Jána Pavellu ako človeka, ktorý pracoval na vežových hodinách.

Nedávno si hodinár robil „inventúru" výstupov do hodinových veží. Zistil, že ich má za sebou stopäťdesiat. Keď stál na lešení práve pri stopäťdesiatych hodinách, stratil rovnováhu. Po asi trojmetrovom páde sa zachytil a odniesol to jeho ľavý bok. „Je to nebezpečné, ale na svoju prácu som nikdy ako na nebezpečenstvo nepozeral. Dokonca si nikdy neuvedomujem, že je to moje zamestnanie. Skôr koníček, obrovská záľuba," mäkko sa usmial Ján.

SkryťVypnúť reklamu

Nie pri všetkých vežiach možno postaviť lešenie. Niekde treba k hodinám vyliezť po lane. Na to si Ján Pavella už roky pozýva profesionálnych horolezcov, ktorí zvládli aj prácu na číselníkoch. Aj vo svojej žene Oľge má Ján verného pomocníka. Oľga, učiteľka matematiky a výtvarnej výchovy na dôchodku, využíva svoju aprobáciu pri prácach na hodinách. Do hybskej dielničky jej manžel dováža číselníky vežových hodín a ona ich reparuje. Dokonca pri reštaurátorskej práci na banskobystrických hodinách sa naučila pre ňu nový spôsob „maľby". Keďže čísla aj ručičky hodín boli zo zlata, Oľga zvládla techniku kladenia zlatých tenkých platničiek na podklad.

Jej pomoc však nie je to najdôležitejšie pre J. Pavellu. Rokmi overený vzťah rozkvitol do radosti zo vzájomnej prítomnosti. Manžel ju veľmi rád berie na cesty za hodinami. „Oľga pripraví do termosky kávičku, v aute sedí vedľa mňa, rozpráva. Ak cestujeme ďaleko, ostávame spať niekde v hoteli a užijeme si spoločný večer v inom prostredí," potvrdil Ján a dodal, že sú to milé a vzácne chvíle.

Jeho snom je zostrojiť v Hybiach orloj s remeselníkmi

Majster hodinár má v rámci svojej profesie blízko aj k moderným exteriérovým hodinám. Niekoľko z nich ukazuje čas v Liptove. Napríklad na budove železničnej stanice v Liptovskom Hrádku či trojhranné hodiny pri hoteli Kultúra v Ružomberku. V poslednom čase dokonca „liečil" podobné z Liskovej. Vandali si počas noci vybrali za cieľ dokazovania svojej sily trojstranné hodiny s teplomerom, ktoré stáli v dedine pred kultúrnym domom. Zlomili kovovú žrď, ktorá ich držala, a z hodín urobili doslova šrot. Ján im vdýchol znovu život.

Čo pre J. Pavellu znamená čas? Má ho? „Nemám. Ale keď budem mať čas, splním si jeden sen. Chcem v Hybiach postaviť orloj podobný pražskému. Nebudú v ňom apoštoli ako v Prahe, ale remeselníci. Kedysi v Hybiach totiž žili rôzni remeselníci - kováči, hrnčiari, farbiari plátna, a tak by som ich chcel zvečniť v hodinách. Postavy už mám pripravené, mechanizmus hodín naštudovaný, potrebujem čas."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 234
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 366
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 614
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 911
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 430
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 282
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 144
  1. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  2. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  3. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  4. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  5. Vladimír Bojničan: Náboženský infantilizmus ako náš veľký civilizačný problém
  6. Dušan Koniar: A čo robil zatiaľ Gary?
  7. Juraj Tušš: Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku
  8. Viktor Pamula: Posledný návrat k hodnotiacej konferencií SFPA
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 733
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 29 635
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 884
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 732
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 935
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 961
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 404
  8. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida. 8 720
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Arriva Liorbus zabezpečuje verejnú autobusovú dopravu na Orave.

Od 1. augusta sa do systému zapoja aj posledné dva regióny, čím bude zintegrovaný celý kraj.


TASR

Študentom na stredných školách ukázali odborníci, ako kriticky pristupovať k finančným informáciám. Kampaň podnietila mládež premýšľať o peniazoch inak.


Fanúšikovia Spartaka Trnava.

Dunajská Streda bude vo finále červeno-čierna.


6
Lesná železnica v skanzene.

Veľká noc v pribylinskom skanzene počas 19. a 20. apríla prinesie starodávne liptovské tradície.


TASR
  1. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  2. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  3. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  4. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  5. Vladimír Bojničan: Náboženský infantilizmus ako náš veľký civilizačný problém
  6. Dušan Koniar: A čo robil zatiaľ Gary?
  7. Juraj Tušš: Úroveň politiky a psychika ľudí na Slovensku
  8. Viktor Pamula: Posledný návrat k hodnotiacej konferencií SFPA
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 733
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 29 635
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 884
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 732
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 935
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 961
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 404
  8. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida. 8 720
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu