Na synagóge zateká strecha a voda poškodila jej stropné časti, ktoré opadávajú a ohrozujú bezpečnosť návštevníkov. Poškodená je aj aj centrálna kupola a praskliny sú i pod nosnými časťami balkónov. Na základe predbežného statického posudku došlo k rozhodnutiu synagógu pre verejnosť zavrieť .
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. O zlom stave liptovskomikulášskej synagógy informoval primátor mesta Ján Blcháč poslancov na ostatnom zastupiteľstve. Otáznik visí aj nad tradičným septembrovým podujatím Mosty – Gesharim. Ladislava Snopka, ktorý za projektom stojí, sme sa opýtali, ako vidí perspektívy nastávajúceho ročníka: „Pokiaľ sa to nezmení, Mosty budú pred synagógou. Chceli by sme, ak ju stihnú opraviť, ostať vo vnútri, “ povedal. Tento rok má v programe Mostov účinkovať, ako hlavné lákadlo, moravský pesničkár Jarek Nohavica.
Na rekonštrukciu synagógy treba asi milión eur. Je malý predpoklad, že mesto ich v tohtoročnom rozpočte nájde. Nielen pre hospodársku krízu, ale aj preto, že ide o veľa peňazí, ktoré je potrebné plánovať dlhodobejšie.
Synagóga patrí Židovskej náboženskej obci (ŽNO), mesto ju má iba v prenájme, preto je aj možnosť získať peniaze na jej obnovu z eurofondov zložitejšia.
V minulosti patrila synagóga mestu. Kým ju za čias primátorovania Vladimíra Stankovianskeho vrátilo do správy ŽNO, investovalo do objektu asi šesť miliónov korún. Zmenou vlastníckych vzťahov sa dôvod na ďalšie investície vytratil. Od polovice deväťdesiatych rokov má mesto synagógu iba v prenájme.
„Veľké opravy má podľa nájomnej zmluvy robiť vlastník, nájomník môže robiť len prevádzkové opravy,“ vysvetlil Zdenko Blažek, riaditeľ Múzea Janka Kráľa, ktoré synagógu spravuje.
Synagóga pripomína, že pred vznikom fašistického slovenského štátu tu mala v Liptove výrazné zastúpenie židovská komunita.