Na siedmom ročníku detskej konferencie Stop fajčeniu a patologickému hráčstvu sa v Liptovskom Mikuláši zúčastnilo viac ako 350 detí z 26 škôl, prevažne základných, ale aj špeciálnych a stredných.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Konferencia sa začala nefajčiarskou hymnou v zasadačke mestského úradu. Otvorila ju Erika Straková, riaditeľka Centra pedagogicko-psychologického poradensta a prevencie v Okoličnom, ktoré bolo jej hlavným organizátorom.
„Tohtoročná konferencia je výnimočná z viacerých dôvodov. Prvýkrát je nadregionálna a zúčastnili sa na nej aj žiaci zo Žiliny a pozorovatelia z iných okresov. Prvýkrát sme do jej programu zaradili aj prevenciu proti patologickému hráčstvu, napríklad závislosť na počítačoch a hracích automatoch. A do tretice - prvýkrát sme pridali aj nadstavbovú časť. V programe na námestí deti prezentovali, aké sú šikovné, čo všetko dokážu a ako zmysluplne a užitočne sa dá tráviť voľný čas."
Psychológ aj školník
Hlavný referát predniesol psychológ Peter Hvorka, ktorý priblížil tienisté stránky patologického hráčstva. O svoje skúsenosti s fajčením a rady, ako prestať, sa s deťmi podelil školník Boris Kmeť. Ľubica Drusková zo Špeciálnej základnej školy v Liptovskom Hrádku informovala o výsledkoch prieskumu drogovej závislosti žiakov školy. Ostatné príspevky predniesli deti samé. Pripravili ich pod vedením svojich učiteľov a hlavne učiteliek.
Ale neboli to iba referáty či počítačové prezentácie napríklad aj na tému gemblerstvo a drogy. Na konferencii sa aj spievalo, tancovalo a recitovalo. Žiaci z Kvačian si nacvičili scénku Voda z vodovodu, gymnazisti z Hrádku scénku Kto z koho, dievčatá z tanečného krúžku z Partizánskej Ľupče zatancovali tanec Šikana. Všetky vystúpenia sa páči deťom i učiteľom.
Tvorili, tancovali aj rapovali
Popoludní sa účastníci konferencie presunuli na námestie, kde to vyzeralo trochu ako na jarmoku. V stánkoch a pri stolíkoch žiaci z jednotlivých škôl pod dohľadom svojich učiteľov, učiteliek a vedúcich krúžkov tvorili všelijaké pekné veci. Maľovali na sklo, aranžovali, vyšívali, robili hlinené sošky a vázičky, papierové podložky origamy, kvety zo sušených jabĺk, zdobili kvetináče a kamene servítkovou technikou a medovníky cukrovou polevou.
Dievčatá so Strednej zravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši merali ľuďom tlak a kto chcel, urobili mu aj masáž ruky. Všade boli nástenky o plagáty o škodlivosti fajčenia a drog.
V programe na námestí vystúpili žiaci z mnohých škôl. Deti z Kvačian zahrali divadlo o anjeloch a čertoch, zatancovali mažoretky z Partizánskej Ľupče, futbalisti z Liptovského Jána predviedli, čo dokážu s loptou a chlapci z Hýb sa preháňali na kolieskových lyžiach. Bol medzi nimi aj majster Slovenska v bežeckom lyžovaní Marek Brezina.
Na námestí sa športovalo, tancovalo aj rapovalo. V pestrom programe sme videli ľudové, rómske aj country tance, aerobick, scénický tanec či modernú gymnastiku. Zatancovali hiphoperky, zarapovali raperi. Svoje umenie predviedli tiež bojovníci, ktorí lámali dosky ako tatranky.
Gebuzina v pohári
„Fuj, čo je to za humus?" Pýtali sa okoloidúci, keď videli pohár naplnený do polovice odpornou hnedou gebuzinou, v ktorej boli ohorky z cigariet. „To je decht. Ak vyfajčíte dvadsať cigariet denne a fajčíte rok, do pľúc sa vám dostane toľko dechtu, koľko ho je v tomto pohári, čiže asi pol kilogramu, " vysvetľoval riaditeľ občianskeho združenia Stop fajčeniu Peter Šťastný. Jeho členovia prišli až z Bratislavy a priniesli aj smokerlyzér, ktorým merali množstvo kysličníka uhličitého v dychu. Rozdávali protifajčiarske letáky aj oranžové náramky.
Alarmujúca anketa
Medzi žiakmi sa pohybovali mladé slečny s perom a papierom v ruke a vypytovali sa ich, či fajčia, prečo a koľko. Anketa bola anonymná a jej výsledky alarmujúce. Anketárky z Hrádku oslovili 26 svojich rovesníkov do 15 rokov a zistili, že iba šesť z nich nefajčí. Šiesti sa dokonca priznali, že vyfajčia až šesť cigariet denne. Dievčatá sa pýtali aj na to, či sú závislí na mobiloch a počítačoch. Väčšina priznala, že áno. Slovu gembler rozumeli všetci a takmer polovica dokonca nejakého gemblera osobne pozná. Niet teda pochýb o tom, že prevencia proti fajčeniu a patolgickému hráčstvu je naozaj dôležitá a veľmi potrebná.
Na záver konferencie vyhodnotili a odmenili najaktívnejšie školy, žiakov a koordinátorov prevencie v školách, najkrajšie vizitky, výtvarné práce, tvorivé dielne a vystúpenia.