VAVRIŠOVO. „Peniaze sú určené na rekonštrukciu bitky a vybudovanie múzea. Bitka sa uskutoční v auguste a na múzeum máme čas dva roky,“ povedal veliteľ kurucov a predseda občianskeho združenia Hornoliptovského kuruckého regimentu (HKR) Miroslav Števček.
Keď pušky ožijú
Aktívna príprava kurucov z Vavrišova spočíva ja v tom, že sa zúčastňujú na rekonštrukciách historických bitiek na Slovensku aj Morave. Začiatkom mája boli v Košiciach na rekonštrukcii bitky z roku 1604, minulú sobotu na Morave u valašských portášov na ostrých streľbách. Vystúpia aj v Liptovskom Mikuláši 19. júna na Stoličných dňoch.
„Najprv pôjdeme v sprievode, potom urobíme dobovú verbovačku a vystrelíme z kresadlových pušiek,“ doplnil M. Števček. „Kým z pušky nevystrelíme, je pre nás len chladným kovom. Po streľbe ožije a my si k nej budujeme vzťah.“
Do regimentu prijali ženy
Pušky kurucov z Vavrišova boli vyrobené v Indii. Sú to zbrane kategórie D a k ich nákupu netreba zbrojný preukaz. „Patróny sú papierové, obsahujú pušný prach a upchávku. Museli sme sa naučiť, ako prach s upchávkou nabiť špeciálnym nabijákom. Tiež sme sa naučili baliť náboje, ktoré prenášame v patróntaškách a dávame pozor, aby sa prach z nich nevysypal.“
Jedenásť členov regimentu, ktorí fungujú ako vojaci, už má ušité uniformy, nakúpené nielen pušky, ale aj šable, pištole, kožené výrobky ako tašky, patróntašky a rôzne závesné zariadenia. V súčasnosti nacvičujú poradový krok, streľbu aj cvičenie so zbraňami, lebo ako vojaci musia vedieť dať k pocte zbraň.
„Mali sme prijímanie do regimentu a prijímali sme aj ženy, tzv. markytánky. Tieto ženy sa kedysi pohybovali v blízkosti vojska, boli vojakom ako gazdiné,“ povedal M. Števček a dodal, že aj ženy, aj muži museli pri prijímaní preukázať znalosti z histórie, streľby a ďalšie technické znalosti.
Čo bude v múzeu
„Múzeum vo Vavrišove bude mapovať obdobie stavovských povstaní a hlavne stavovské povstanie Františka II. Rákoczyho,“ vysvetlil Miroslav Števček.
V súčasnosti, podľa jeho slov, začínajú členovia občianskeho združenia HKR triediť exponáty, medzi ktorými sa objavila aj delová guľa z vavrišovskej bitky z roku 1709. Vraj ju jeden stavebník vybagroval na rieke Belá a guľu daroval združeniu.
DAGMARA