Na súťaži v Čadci sa stretli 23. mája najlepší lesničiari z celého Slovenska. Na lesniciach a lesných rohoch zahrali nielen poľovnícke signály a skladby, ale aj ľudovky. Súťažili v štyroch samostatných kategóriách a ich výkony hodnotila trojčlenná medzinárodná porota.
V kráľovskej disciplíne zvíťazil Profesor band
V kategórií jednotlivcov do 20 rokov zvíťazil Matej Filický zo Strednej odbornej školy lesníckej J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku, tretia bola Katarína Máliková z tej istej školy. V kategórii jednotlivcov nad 20 rokov obsadil tretie miesto ich učiteľ a zástupca riaditeľa hrádockej lesníckej školy Edmund Hatiar. Spolu so svojimi kolegami Mariánon Plentom a Michalom Olosom tvoria súbor Profesor band a zvíťazili v kráľovskej disciplíne – súbory.
Vo voľnej kategórii sa na treťom mieste umiestnili trubači z lesníckej školy v Liptovskom Hrádku Novum Castrum kvintet. Na loveckých rohoch zahrali ľudové piesne Na poľane a lesnícku hymnu.
Založili prvý klub trubačov na Slovensku
Súčasťou programu bol aj koncert loveckej hudby na námestí v Čadci a schôdza lesničiarov. Edmund Hatiar na nej informoval o vzniku Klubu trubačov SR. Založili ho v apríli v hrádockej lesníckej škole a je to prvý klub trubačov na Slovensku. Jeho účelom je združovať hráčov na poľovnícke nástroje, priaznivcov a autorov poľovníckej hudby. Členmi klubu sú aktívni hráči a má celoslovenskú pôsobnosť. Klub je občianske združenie a mal by zabezpečovať ich vzdelávanie. Prvou vzdelávacou aktivitou klubu bude letný kurz trubačov, ktorý sa uskutoční v auguste v Liptov-skom Hrádku.
Prostredníctvom poľovníc- kych signálov sa dorozumievajú lovci na spoločných poľovač- kách. Slovenské poľovnícke signály zložil zaslúžilý umelec Tibor Andrašovan podľa textov Pavla Porubana v roku 1970. Dovtedy sa na Slovensku používali české a nemecké. Poľovníci si slovenské poľovnícke signály obľúbili a stali súčasťou všetkých poľovníckych podujatí – poľovačiek, snemov i plesov.
Upravujú ľudovky pre lovecké rohy, chcú vydať CD
Edmund Hatiar s Michalom Olosom sú nielen trubači, ale skladajú aj poľovnícku hudbu a poľovnícke signály pre rôzne druhy zvery a skladby pre významné osobnosti, napríklad J. D. Matejovie.
Michal Olos sa venuje tiež úprave skladieb pre lovecké rohy. Okrem ľudoviek upravil aj tradičný svadobný pochod. Hrajú skladby zo Svätohubertskej omše a do svojho repertoáru zaradili pre spestrenie aj ľudové piesne.
„Odvlani pracujeme na projekte s českými trubačmi zo ZUŠ Potštát. Obsahom projektu je úprava slovenských a českých ľudových piesní pre lovecké rohy, ich nacvičenie, vydanie zborníka a natočenie spoločného CD. Najskôr sa každá strana naučí vlastné skladby, a potom sa budeme učiť navzájom," prezradil Edmund Hatiar.
V lesníckej škole majú až tri trubačské krúžky
V Strednej odbornej lesníckej škole J. D. Matejovie majú až tri trubačské krúžky. „Od budúceho školského roka uvažujeme o založení štvrtého, lovecké rohy v ladení Es. Ale to je na Slovensku „pole neorané“. U nás sa zatiaľ tento nástroj nepoužíva, aj keď v zahraničí je už bežný,“ povedal E. Hatiar a dodal: „Predtým bol v škole iba jeden trubačský krúžok, ale pre veľký záujem žiakov sme ho museli rozdeliť. Vlani sa do všetkých troch krúžkov prihlásilo až 27 žiakov. Neviem o tom, že by niekedy v histórii bolo v škole toľko trubačov. Naša škola má šťastie, že má študentov, ktorí sú hrou na lesné rohy nadšení a dosahujú vynikajúce výsledky.“ (BEA)