Takéto šokujúce zistenie vyplynulo z ankety, ktorú robili žiaci a študenti počas Detskej konferencie Stop fajčeniu a patologickému hráčstvu. Jej siedmy ročník sa konal 22. mája v Liptovskom Mikuláši.
Tri prvenstvá
Konferencia sa začala nefajčiarskou hymnou v zasadačke mestského úradu. Otvorila ju Erika Straková, riaditeľka Centra pedagogicko-psychologického poradensta a prevencie v Okoličnom, ktoré bolo jej hlavným organizátorom. „Tohtoročná konferencia je výnimočná z viacerých dôvodov. Prvýkrát je nadregionálna a zúčastnili sa na nej aj žiaci zo Žiliny a pozorovatelia z iných okresov. Prvýkrát sme do jej programu zaradili aj prevenciu proti patologickému hráčstvu, napríklad závislosť na počítačoch a hracích automatoch. A do tretice - prvýkrát sme pridali aj nadstavbovú časť. V programe na námestí deti prezentovali, aké sú šikovné, čo všetko dokážu a ako zmysluplne a užitočne sa dá tráviť voľný čas."
Psychológ aj školník
Na konferencii sa zúčastnilo viac ako 350 detí z 26 škôl, prevažne základných, ale aj špeciálnych a stredných. Hlavný referát predniesol psychológ Peter Hvorka, ktorý priblížil tienisté stránky patologického hráčstva.
O svoje skúsenosti s fajčením a rady, ako prestať, sa s deťmi podelil školník Boris Kmeť. Ľubica Drusková zo Špeciálnej základnej školy v Liptovskom Hrádku informovala o výsledkoch prieskumu drogovej závislosti žiakov školy. Ostatné príspevky predniesli deti samé. Pripravili ich pod vedením svojich učiteľov a hlavne učiteliek. Ale neboli to iba referáty či počítačové prezentácie napríklad aj na tému gemblerstvo a drogy. Na konferencii sa aj spievalo, tancovalo a recitovalo. Žiaci z Kvačian si nacvičili scénku Voda z vodovodu, gymnazisti z Hrádku scénku Kto z koho, dievčatá z tanečného krúžku z Partizánskej Ľupče zatancovali tanec Šikana. Všetky vystúpenia sa páči deťom i učiteľom.
Tvorili, tancovali aj rapovali
Popoludní sa účastníci konferencie presunuli na námestie, kde to vyzeralo trochu ako na jarmoku. V stánkoch a pri stolíkoch žiaci z jednotlivých škôl pod dohľadom svojich učiteľov, učiteliek a vedúcich krúžkov tvorili všelijaké pekné veci. Maľovali na sklo, aranžovali, vyšívali, robili hlinené sošky a vázičky, papierové podložky origamy, kvety zo sušených jabĺk, zdobili kvetináče a kamene servítkovou technikou a medovníky cukrovou polevou.
Dievčatá so Strednej zravotníckej školy v Liptovskom Mikuláši merali ľuďom tlak a kto chcel, urobili mu aj masáž ruky. Všade boli nástenky o plagáty o škodlivosti fajčenia a drog.
V pestrom programe na námestí sme videli ľudové, rómske aj country tance, aerobick, scénický tanec či modernú gymnastiku. Zatancovali hiphoperky, zarapovali raperi. Svoje umenie predviedli tiež bojovníci, ktorí lámali dosky ako tatranky.
Alarmujúca anketa
Medzi žiakmi sa pohybovali mladé slečny s perom a papierom v ruke a vypytovali sa ich, či fajčia, prečo a koľko. Anketa bola anonymná a jej výsledky alarmujúce. Anketárky z Hrádku oslovili 26 svojich rovesníkov do 15 rokov a zistili, že iba šesť z nich nefajčí. Šiesti sa dokonca priznali, že vyfajčia až šesť cigariet denne. Dievčatá sa pýtali aj na to, či sú závislí na mobiloch a počítačoch. Väčšina priznala, že áno. Slovu gembler rozumeli všetci a takmer polovica dokonca nejakého gemblera osobne pozná. Niet teda pochýb o tom, že prevencia proti fajčeniu a patolgickému hráčstvu je naozaj dôležitá a veľmi potrebná.
Na záver konferencie vyhodnotili a odmenili najaktívnejšie školy, žiakov a koordinátorov prevencie v školách, najkrajšie vizitky, výtvarné práce, tvorivé dielne a vystúpenia.
(BEA)