Ľudí s problémami s chrbticou každý rok pribúda. Potvrdil to ortopéd Henrich Suchý z kúpeľov Lúčky a upresnil: „Najmä, takzvaných platničkárov pribudlo." Pred asi dvadsiatimi rokmi lekári liečili viac konzervatívnou liečbou. V súčasnosti sa rozhodujú pre operácie rýchlejšie.
LÚČKY.O problémoch s chrbticou, ktoré trápia čoraz viac ľudí, sme sa porozprávali s Henrichom Suchým.
Prečo sa v súčasnosti rýchlejšie lekári aj pacienti rozhodujú pre operácie chrbtice?
- Pred niekoľkými rokmi bol prístup lekárov k pacientom s problémami chrbtice viac konzervatívny. Častejšie využívali infúzie, lieky, pokojový režim a dlhšie zvažovali operačný výkon. V súčasnosti sú dostupné kvalitné vyšetrovacie prístroje, rozsah poškodenia sa dá lepšie určiť. Chirurg alebo neurochirurg vie, čo môže očakávať od konzervatívnej liečby, či je šanca, aby sa zdravotné problémy zlepšili. Ak nie, rýchlejšie sa rozhoduje pre operáciu. To je môj osobný dojem, podložený dlhoročnou praxou.
Negatívom súčasnosti je však to, že pacienti robia všetko pre to, aby nešli na PN-ku. Keď dostanú lieky a nejaké odporúčania, uspokoja sa a rozhodnú sa pre zamestnanie. Užívajú lieky a myslia si, že sa adekvátne liečia. Konzervatívna liečba nie je však kompletná, zdravotné problémy pretrvávajú. Lieky či infúzie by mali byť len súčasťou liečby. Pri akútnych platničkových problémoch by mal byť na prvom mieste pokojový režim.
Treba teda uprednostniť konzervatívnu liečbu či dať prednosť operácii?
- To sa nedá jednoznačne tvrdiť. Ani dnes nejdú lekári zhurta do operácií, na začiatku určite treba vyskúšať jednoduchšie, konzervatívne spôsoby liečby. Bohužiaľ, ani pri operácii sa dopredu nedá zabezpečiť, že všetko bude po nej úplne bez problémov. Šanca však vždy je, ale na chrbtici môžu byť, napríklad, zrasty alebo, ak je postihnutá jedna platnička, môže byť aj druhá. Operácia je zásah do chrbtice, ktorý určitým spôsobom poruší jej statiku. Preto je v súčasnosti už pri operáciách trend neodstraňovať len platničku, ale pristúpiť aj k stabilizácii chrbtice pridaním kovových alebo iných implantátov, ktoré poškodenú časť chrbtice fixujú.
Kúpele Lúčky boli dlhé roky zapísané v podvedomí ľudí ako kúpele pre gynekologické problémy. Prečo ortopédia?
- Napríklad, pre veľmi vhodné zloženie vody v Lúčkach pre ochorenia pohybového aparátu. Do januára chodieval do kúpeľov ortopéd z Liptovského Mikuláša len raz do týždňa, od januára už prevádzkujeme ortopedickú ambulanciu denne a kúpele sa usilujú podchytiť pacientov s pohybovými poruchami aj takýmto spôsobom. Nie sú tu však len pre kúpeľných pacientov, ale pre široké okolie.
Mnohí po operáciách chrbtice a kĺbov nastupujú na doliečovanie v kúpeľoch. V súčasnosti všade vo svete je tendencia, aby po operácii pacienti čo najskôr nastúpili na kúpeľnú liečbu. Efekt zlepšenia zdravotného stavu je väčší. Okrem toho, že pacienti absolvujú liečebné procedúry, naučíme ich cvičiť. Je to veľmi podstatné, lebo po kvalitne vykonanej operácii sú skoro prepustení do domácej liečby, kde sú už často ponechaní sami na seba. Nečinnosť často zhorší výsledok samotnej operácie, najmä keď sa nerozhýbavajú, necvičia tak, ako by mali. My ich naučíme správne cvičiť, aby efekt operácie a pooperačnej kúpeľnej liečby bol čo najväčší.
Máte aj vy, odborník - ortopéd, problémy s chrbticou?
- Trošku mám. Niekto zdedí dom, niekto auto, iný držanie tela. Ja som ho zdedil po svojich rodičoch. Takže aj genetika môže ovplyvniť chrbticu. K nej pristupuje spôsob života, zamestnanie a počítače. Tie sú dnes pre chrbticu veľkým problémom. Aj vďaka nim sa totiž veľmi málo pohybujeme. Myslím si, že dve, tri hodiny telocviku týždenne v školách je málo. Situáciu zhoršujú aj samotní rodičia. Aby chudáčik - synček sa na hodine telocviku v behu priveľmi nespotil, pomáhajú mu uliať sa z hodiny. Napíšu ospravedlnenku. To sa potom prenáša do postojov života.
V detstve ani v mladosti nemusia mať problémy s chrbticou, ale za posledné roky výrazne stúpol počet mladých pacientov. Pätnásť až osemnásťroční už majú často veľké problémy s chrbticou. To v minulosti nebývalo. Veľa sedia v škole aj doma. Nemajú, napríklad, dostatočne silný svalový aparát, čo vplýva aj na stavbu kostí či postavenie chrbtice. Fyzická aktivita nesie so sebou aj spevnenie kostí. Platí to u mužov aj u žien rovnako.
Len fyzická nečinnosť sa podpisuje na zdravotných problémoch s chrbticou?
- Aj stravovanie. V jedálničku mnohých chýba mlieko a mliečne výrobky. V súčasnosti ich deti konzumujú minimálne. Radšej pijú presladené nápoje, ktoré sú práve rizikovým faktorom pre vznik osteoporózy.
Veľmi veľkú úlohu v prevencii hrá životospráva. Myslím si, že dôsledky súčasnej zlej životosprávy sa prejavia o niekoľko rokov. Nechcem povedať, že v epidémii, ale problém bude. Jednoznačne sa oplatí do tridsiatky robiť čo najviac pre svoje kosti.
To sú pesimistické závery...
- Našťastie, dnes ľudia začínajú chápať, že pre zdravie treba niečo robiť preventívne, nielen keď je už zdravotný problém. Začínajú sa zaujímať napríklad o to, čo jedia. Pridávajú si cvičenie či plávanie. Relaxačné pobyty tiež začínajú vchádzať do povedomia ľudí, a to je určite veľmi dobre.
Autor: Dagmara Sarita Poliaková