LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Lesníci zo štátneho podniku Lesy SR odhadujú, že im z distribučného skladu závodu v Liptovskom Hrádku zmizlo viac ako 19-tisíc kubických metrov guľatiny v odhadovanej cene okolo 770-tisíc eur. Hovorkyňa štátnych lesov Anita Fáková spresnila, že chýbajúca guľatina by zaplnila približne 900 nákladných áut.
Štátny podnik má ekonomické problémy. Ničí ho neefektívny boj s lykožrútom, miliónové krádeže a postupne ho vyciciava nekontrolovaná spolupráca s firmami, za ktorými často stojí politicko-ekonomická lobby.
Dali si zaplatiť
Ťažba dreva je výnosný obchod. Pri niekoľkých miliónoch kubických metrov vyťaženého dreva ročne sa nejaké tisícky stratia a pri troche šťastia nikomu ani nechýbajú.
„Deväťsto náklaďákov dreva, to nie je možné. Toľko sa nedá ukradnúť bez toho, aby to niekto nezistil. Ako by toľko vyviezli. To nie, to muselo byť inak,“ opakuje lesník, ktorý kedysi pracoval v podobnom sklade ako je Čierny Váh.
Lesníci ťažili v posledných rokoch najmä kalamitné drevo a snažili sa ho dostať z lesa čo najrýchlejšie. Podľa nich je ťažko predstaviteľné, že by pri takom objeme a chaose niekto drevo presne kontroloval.
Na spracovanie dreva pre štátny podnik je napojených množstvo firiem. Časť z nich drevo spracúva priamo v lese, ďalšie ho ťahajú na zberné miesta, iné ho vozia do expedičných skladov. Niektorí asi pílili a vozili vzduch - podnik im platil za drevo, ktoré zvážali iba na papieri.
Štátna čierna diera
Čierny Váh nie je jediným skladom, kde prišli štátne lesy o milióny. Veľké straty zaevidovali lesníci aj v Benkove. Už v novembri odtiaľ išlo trestné oznámenie.
Obchod s drevom v štátnom podniku nazvali pred niekoľkými rokmi predstavitelia Zväzu spracovateľov dreva čiernou dierou.
Polícia vyšetrovala množstvo prípadov. Pri jednom zo záťahov v roku 2003 zaistila desiatky vagónov naložených drevom, ktoré smerovali na vývoz. Na niekoľkých z nich objavili aj neoznačené drevo, ktoré sa nemalo dostať ani z lesa, nieto ešte do vagónov.
Na drzovku
Falšovať dodacie listy a voziť namiesto dreva vzduch, je teda zrejme len jeden zo spôsobov ako dostať peniaze zo štátneho podniku.
Desiatky miliónov chýbajú v systéme z nezaplatených faktúr po lehote splatnosti a z krádeží dreva „na drzovku“.
Jedným z odhalených, ale dva roky nedoriešeným prípadom, je Hriňová na Horehroní. Nikto dodnes nevie, koľko dreva za celé roky z okolia obce skutočne zmizlo. Lesníci odhadujú, že Lesy SR mohli prísť o desiatky miliónov.
Ako sa kradne drevo? Jedným zo spôsobov je, že lesníci dajú na objednávku vypíliť stromy, zaobstarajú si sfalšované doklady a vlastnú ciachu na označovanie kmeňov. Večer naložia guľatinu na pripravené nákladné autá a v noci ju vyvezú cez dedinu. Aby náhodou nedošlo k problémom, sprevádzajú ich policajti.
V lesoch sa kradlo vždy. Počas rokov 2005 a 2006 ukradli štátnemu podniku len v závode v Rimavskej Sobote viac ako dvetisíc kubických metrov dreva za štyri milióny korún. Bývalé vedenie Lesov SR vtedy vyhlásilo, že situácia je v ostatných závodoch na Slovensku podobná.⋌DANIEL VRAŽDA