LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Začínala kedysi s východnými cvičeniami. Pred jogou to bolo najmä tai chi. Vraj naň nemala dostatok trpezlivosti a keď prišli zdravotné problémy s kĺbmi, našla si jogu zo Systému Joga v dennom živote a vydržala pri nej niekoľko rokov. Elena Antolová z Liptovského Mikuláša.
Vidíte súvislosť medzi tai chi a jogou?
- Určite. V oboch ide, podľa mňa, o dosiahnutie duševnej a fyzickej rovnováhy a o jednotu duchovného, duševného a fyzického.
Cvičíte jogu doma či len raz týždenne na kurze?
- Každé ráno od piatej. Zvykla som si skoro vstávať, pretože keď si ráno nezacvičím, celý deň mi to chýba. Keď však cvičím, cítim niečím spokojnejšia, mám viac energie pustiť sa do práce a všetko ľahšie zvládam. Deň po raňajšom cvičení je oveľa krajší. Ak ráno necvičím, v priebehu dňa sa už k cvičeniu pre iné povinnosti nedostanem. Niekedy večer si však sadnem k meditácii, ale fyzické cvičenie už nerobím.
Čo vám dáva meditácia? Nerušia vás pri nej myšlienky, dokážete sa sústrediť?
- Dáva mi vnútornú rovnováhu a nachádzanie seba samej. Spočiatku, kým som sa dostala do pokoja, ma rušilo veľmi veľa myšlienok aj z okolia prichádzajúce zvuky. Vďaka vytrvalosti a zvnútorneniu je pre mňa meditácia v súčasnosti ľahšia.
Ktoré cvičenie máte z jogy najradšej?
- Každé ráno prechádzam celý jeden diel cvičení. Je to asi desať pozícií. Z nich mám najradšej stoj na lakťoch a pleciach, dvíhanie panvy a pozíciu tigra. Keďže mám problémy aj s ramenami, vkladám si medzi ásany cvičenia na uvoľnenie ramien a zostavu pod názvom Khatu pranam.
Ako dlho ráno cvičíte?
- Asi hodinu a pol. Po cvičení som pohyblivejšia. Okrem toho som často cítila, že počas dňa akoby mi odchádzala energia. Od istého cvičiteľa som dostala radu, že zostavu Khatu pranam mám zacvičiť každé ráno dvanásťkrát a udržím si energiu. Zatiaľ ju cvičím asi osemkrát. Prvé tri opakovania sú naozaj ráno ťažké, ale pri treťom som už rozhýbaná. Keby som mala ráno viac času, tak cvičím a cvičím.
Ako cvičiť, napríklad pozíciu tigra - vjághra ásany?
- Posadíme sa do sedu na pätách - vadžra ásany. S nádychom predpažíme a prejdeme do kľaku. S výdychom prejdeme do vzporu kľačmo: ruky smerujú kolmo k podložke. Pravé koleno pritiahneme k hlave, až sa dotkne nosa (alebo čela). S nádychom zanožíme pravú nohu čo najviac dozadu a nahor a zakloníme pritom hlavu. Pohľad smeruje nahor. S výdychom sa mierne ohneme a priblížime koleno a hlavu k sebe. Tieto pohyby opakujeme ešte 3-krát v rytme dychu. S nádychom prejdeme do kľaku. S výdychom sa vrátime do východiskovej polohy. Cvičenie zopakujeme aj ľavou nohou. Po troch kolách sa uvoľníme v ľahu na chrbte - ánanda ásane.
Účinky tohto cvičenia?
- Pomáha udržovať a súčasne zvyšovať pružnosť chrbtice a pohyblivosť bedrových kĺbov. Posilňuje svalstvo brucha, chrbta, sedacích svalov, bedier aj nôh a prehlbuje dych. Je veľmi vhodné pre ženy krátko po pôrode.