LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Neprofesionálna výtvarníčka Miroslava Bumbálová z Liptovského Mikuláša získala hlavnú cenu za keramiku na súťažnej výstave krajského kola Výtvarné spektrum v Kysuckej galérii v kaštieli Oščadnica v kategórii A. To sú autori nad 25 rokov bez výtvarného vzdelania. Liptovský región tak bude reprezentovať na 46. ročníku celoštátnej súťažnej prehliadky neprofesionálnej výtvarnej tvorby v Humennom s kolekciou nádob, ktoré jej partner dôverne nazval Bublinky (na fotografii dolu).
„Obe sú okrúhle a zvrchu, akoby z nich vychádzali hadíky," predstavila M. Bumbalová ohodnotené dielo. „Urobila som dve podobné, ale zároveň odlišné nádoby, vyrobila som ich ako opozitá. Jedna nádoba je z bielej šamotovej, druhá z červenej hliny. Sú materiálovo aj farebne odlišné. Jedna svetlá s tmavou dekoráciou, druhá tmavá so svetlým dekorom. Navyše, skúsila som bambusový vzhľad dať do iného materiálu."
Prečo keramika?
Odkedy sa Mirka Bumbálová venuje keramike a prečo? Vždy ju vraj keramika a výtvarné umenie zaujímali. Inklinovala k umeniu, ale roky nič nerobila. V tridsiatke sa rozhodla. „V tom čase som pracovala v Anglicku a presvedčila som sa, že v Londýne je veľká možnosť vzdelávať sa v rôznych krúžkoch pre dospelých. Prihlásila som sa na keramiku s tým, že si spestrím každodenný život." Mladá žena začala vyrábať keramiku pre svoje potešenie. V londýnskom krúžku stretla, podľa jej slov, veľa zlatých a zaujímavých ľudí, ktorí robili aj iné veci ako keramiku. „Dostala som sa do milej spoločnosti."
V Anglicku stretla aj svoju slovenskú lásku. Chlapca z Liptovského Mikuláša a rozhodla sa s ním žiť v Liptove. „Keď som odchádzala z Londýna na Slovensko, trochu som sa bála. Nevedela som, či krúžky podobné tomu v Londýne fungujú aj na Slovensku. Navyše, som vedela, že v Liptove má keramika tradíciu."
Našla v Liptove spriaznené duše
V Liptovskom Mikuláši mladá umelkyňa žije dva roky a podobných keramikárskych zanietencov si našla v mikulášskej Základnej umeleckej škole vo výtvarnom odbore Milice Podstrelencovej. „Stretávame sa asi piati a voľne tvoríme, Milica nás občas nasmeruje. Pre mňa je to možnosť, ako vyrábať keramiku, ale mojím snom je dielnička alebo keramická pec doma, niekde v záhrade."
Mirka Bumbálová skúšala pracovať aj na hrnčiarskom kruhu, ale kým sa človek naučí na ňom robiť, vyžaduje to veľa času. „Teraz ho mám menej. Do krúžku chodievam len na niekoľko hodiny. V Anglicku som si na keramiku vydelila celý deň. Štyri dni v týždni som pracovala a piaty tvorila v dielni."
Viac ako prácu na kruhu ju baví tvoriť rukami. Rada robí s plátom, ktorý váľka z hliny. „Je to mne milá technika, pretože tvar nádoby si môžem určovať. Kruh má isté obmedzenia. "
Miroslave Bumbálovej už v Anglicku priatelia radili, aby urobila svoju výstavu. Zdráhala sa. Keď však prišla ponuka z Liptovského osvetového centra, nezaváhala a medzi neprofesionálnymi umelcami zabodovala. „Výhra je mojím prvým ocenením keramikárskej práce a veľmi milo ma prekvapila. Netušila som, že sa robia amatérske výstavy. V konečnom dôsledku ale nejde o výhru, ale o to, že sa dokážeme ako amatérski umelci sa stretnúť a že niečo spolu urobiť."