Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Pomáha tým, ktorí sú na pomoc odkázaní

Vyrastal v chudobnej rodine. Mamka, kresťansky založená žena, naučila svoje deti pomáhať, aby raz, keď budú mať dostatok, mohli rozdávať. V detstve nikdy nemal nové oblečenie, banán jedol prvýkrát na strednej škole. Dnes má dostatok. Chce a môže rozdávať.

V detstve si, napríklad Jozef Dušan Hric nevedel predstaviť, že bude mať nové korčule. Vždy všetko dedil po staršom bratovi, ale tešil sa aj z toho, čo už bolo obnosené. Dnes má dostatok. Chce a môže rozdávať.V detstve si, napríklad Jozef Dušan Hric nevedel predstaviť, že bude mať nové korčule. Vždy všetko dedil po staršom bratovi, ale tešil sa aj z toho, čo už bolo obnosené. Dnes má dostatok. Chce a môže rozdávať. (Zdroj: ARCHÍV JOZEFA DUŠANA HRICA)

Vyrastal v chudobnej rodine. Mamka, kresťansky založená žena, naučila štyroch súrodencov pomáhať, aby raz, keď budú mať dostatok, mohli rozdávať. V detstve nikdy nemal nové oblečenie. Dedil po staršom bratovi, banán jedol prvýkrát na strednej škole. Dnes má dostatok. Chce a môže rozdávať. Pomáha tým, ktorí sú na pomoc odkázaní. Jozef Dušan Hric z Liptovského Hrádku.

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Vďaka nemu dnes už nemusí mladá žena, ktorá sama vychováva dve deti a stará sa o takmer bezvládnu starkú, odkladať nákup papúč pre deti na „lepšie" časy. Vraj dieťa na matku nechápavo pozeralo, keď súhlasila, že hneď idú spolu do obchodu. To nebývalo zvykom. Alebo takmer celkom ochrnutý chlapec absolvoval kúpeľnú liečbu. J. D. Hric celý pobyt zaplatil. Tomu prispieva na stravu, dievčine platí internát, aby mohla pokračovať v štúdiu, rodine s niekoľkými malými deťmi nakúpil darčeky. Desiatky ľudských príbehov, do ktorých svojou pomocou zasiahol Jozef Dušan Hric.

Hlboké korene na to, aby ste pomáhali, sú teda vo vašom detstve.

- Určite snaha pomáhať môže byť geneticky človeku daná, ale veľmi veľa závisí na výchove v rodine. Neviem, koľko mám geneticky dané, ale mňa v rodine, veľmi chudobnej, maminka učila pomáhať. Bola kresťansky založená, učila nás nikomu neublížiť, byť slušnými, každému pomáhať. Do práce chodieval len ocko, maminka bola domáca a my sme boli štyri deti.

V detstve som si napríklad nevedel predstaviť, že budem mať nové korčule. Vždy som všetko dedil po staršom bratovi, bol som druhý v poradí, ale tešil som sa aj z toho, čo už bolo obnosené. V Stropkove bola bohatá a slušná rodina notára. Bolo úžasné, keď nám doniesli čokoládu, ktorú sme si my nemohli kúpiť. Ako dieťa som nikdy nemal niečo nové. Bol som odmala športovec, chcel som mať puk, hokejku, korčule, ale nikdy som nemal nové. Cítim vnútorne, myslím si, že keby som toto nezažil, neoslovovalo by ma v súčasnosti darcovstvo.

Odvtedy, ako som majiteľom firmy, mám vôľu pomáhať. Robil som to rôznymi formami. Napríklad som kedysi odniesol peniaze na národný výbor a cez nich šla pomoc do rodín, ktoré to potrebovali. Chodil som pred Vianocami s darčekmi za deťmi, ale v súčasnosti pre mňa znamená veľkú pomoc Komunitná nadácia Liptov (KNL), na ktorú sa môžem spoľahnúť. Pre mňa je úžasné - máš peniaze, daj a nadácia sa postará, komu. V nadácii vedia, kde treba pomôcť a zapaľujú ohníčky nadšenia. Pomoc však nie je len o sviatkoch. Sú ľudia, ktorí potrebujú pomoc stále. Nechcem, aby o mne vedeli, chcem, aby im moja pomoc pomohla. Cez nadáciu sa nestretám s ľuďmi, ale nadácia mi vypracuje návrh, opíše rodiny, aký je v nich problém a ja sa väčšinou, nie vždy, stotožním s ich návrhom.

Ako ste sa s nadáciou stretli?

- Ešte vo Fonde rozvoja Liptova, čo bolo predchodcom nadácie, som bol členom správnej rady. Keď sa utvorila KNL, začali zamestnankyne v nej robiť prácu na profesionálnej úrovni. Veľa som veľa študoval o amerických nadáciách, čítal o darcovstve, pomoci iným, išiel som za informáciami z tejto oblasti a to vo mne rezonovalo.

Po revolúcii nastala sloboda a uvoľnenie. My sme v socializme nevedeli, čo je filantropia, socializmus bol všetkým rovnako a každému podľa jeho možností a potrieb. Ukázalo sa, že systém nedokázal robiť, čo oznamoval. Otočenie po revolúcii urobilo niektorých veľmi chudobných a niektorých veľmi bohatých. Socializmus všetkých zrovnával a o každého sa staral. Prišiel nový systém a jeho dôsledkom sú aj veľmi chudobní. Treba im pomôcť.

Očakávate, že človek, ktorému pomáhate, sa spamätá a naštartuje sa?

- Áno. Myslím si, že sú dve veci. Jedna pomáhať tým, ktorí sú na pomoc odkázaní a nemajú šancu. Ale sú aj takí, ktorých treba podrgnúť, nech sa zobudia. Mám takých ľudí, dokonca sú mi veľmi blízki, sú mojimi priateľmi, ktorým pomáham tak, aby sa naštartovali. Posledné roky som pomáhal veľmi dobrému a múdremu človeku, on mi to vracal otcovským prístupom, obohacoval ma svojou životnou múdrosťou, mal ma za svojho syna, dokonca to dospelo až tam, že bol pre mňa v jednej osobe otec, brat aj kamarát. Podporujem aj rodiny s deťmi alebo si sám vytipujem človeka, ktorému chcem pomôcť. Raz, dvakrát, ale keby som videl, že pomoc človeku nepomáha a nemení ho, nie som ochotný mu viac pomáhať.

Ohlasujú sa vám aj sami ľudia, ktorí potrebujú pomoc?

- Áno, ale niekedy sa ohlásia aj takí, ktorým necítim potrebu pomôcť, lebo viem, že moja pomoc im nepomôže.

Dokážete povedať nie?

- Veľmi ťažko, ale dokážem. Snažím sa povedať nie, ktoré znie ako áno.

Nemáte pocit, že vás niektorí ľudia chcú využiť?

- Teraz už nie. Možno pred šiestimi, siedmimi rokmi často chodievali domov mi zvoniť dievčatá so slovami: „Ja som neďaleko havarovala na aute, pomôžte mi." To sa stalo aj päťkrát do roka. Dal som im po dvesto, tristo korún a ony rovno do krčmy. Posledné štyri roky už určite nie. Existuje však pomoc v krízovej situácii, ktorú prinesie život, napríklad vyhorí dom.

Nebojíte sa, že po tejto výpovedi príde za vami veľa ľudí a budú chcieť pomôcť finančne?

- Myslím si, že nie. Je to proces, ktorý treba manažovať, potom ľahko pribúdajú darcovia aj tí, čo potrebujú pomoc. Keby som ja nemal dostatok, nemohol by som pomáhať. Ďakujem Bohu, že mám možnosť dať. Riadim sa úslovím - najprv musíš chcieť a potom musíš môcť. Som rád, že ja chcem aj môžem. Zbierať dobro, mi dáva pocit šťastia a pocit šťastia nevznikne z peňazí, ktoré dostanem, ale z peňazí, ktoré dám. Pre mňa to platí a môžem to povedať až teraz, keď mám. Mám skutočnú radosť, keď môžem dať.

Myslíte, že len vaše detstvo ovplyvnilo vaše dnešné správanie?

- Nie. V človeku musí byť istý stupeň pokory. Platí to na každého. To je jedno, či človek robí s miliardami alebo s miliónmi. Po druhé: hrával som hokej aj futbal. Šport ma učil dvom veciam - byť stále lepším a naučil ma vyhrávať aj prehrávať. To je veľmi dôležité pre manažéra. Prehry ma nepoložili. Keď človek nemá v sebe pokoru, chce mať stále viac a viac. Len on.

Vediete si štatistiku tých, ktorým ste pomohli?

- Absolútne nie. To by ma viedlo k niečomu, čo nechcem robiť. Pomáham, kde treba. O niektorej pomoci vie len moja manželka, o niektorej len deti a o niektorej len ja. Z môjho pohľadu je to takto dobre a správne.

Stalo sa vám niekedy, že odmietol niekto pomoc?

- Zatiaľ nie. Bol by som však veľmi šťastný, keby pribúdalo ľudí, ktorí môžu a chcú pomôcť, pretože budú stále ľudia, ktorí pomoc potrebujú.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
  4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
  7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
  8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
  1. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  2. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
  3. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  5. Pulirio.sk - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
  6. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
  7. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
  8. Najlepšie spotrebiče do malých bytov podľa odborníkov
  1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 426
  2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 376
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 791
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 738
  5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 697
  6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 517
  7. Získajte peniaze pre zelený projekt. K dispozícii je 250-tisíc 3 150
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 186

Blogy SME

  1. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
  2. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
  3. František Srnka: MYŠLIENKY Z ANTIKY 1.
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Dolná Ždaňa
  5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVI - Revište hrad
  6. Milan Buno: Vydržte, nevzdávajte sa, zdolávajte svoje limity...a zažijete zázraky! | 7 knižných tipov
  7. Michael Achberger: Ako detox môže poškodiť váš organizmus: Varovanie pred nebezpečnými účinkami detoxikácie
  8. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 630
  2. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 6 407
  3. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 287
  4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 4 420
  5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 285
  6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 670
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 438
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 287
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Trofej pre víťaza Ligy majstrov. Kto uspeje vo finále?

Výhra v súťaži záleží od tvojej šikovnosti a schopností.


16. mar
Fotografia z jesenného zápasu Liptovského Hrádku s Bešeňovou.   

Liptovskému Hrádku hrozí pád do nižšej ligy.


14 h
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová.

Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová už má po sezóne. Ukončila ju v nedeľu vypadnutím v 1.


SITA 18 h
Lúka Voniarky pri obci Stratená býva na jar posiata šafranom.

Vo všetkých pohoriach Slovenska začína prevládať typická jarná situácia.


TASR 19. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri obnove historického mesta by mohla pomôcť aj Európska únia.


21 h

Cineama v Nižnej má za sebou výnimočný ročník.


a 2 ďalší 16. mar

Tréner Nitry v piatok hráčov sfúkol, v sobotu im poďakoval.


16 h

Veľkú časť jedného z najstarších kaštieľov na Slovensku zbúrali v roku 2002.


18. mar

Blogy SME

  1. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
  2. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
  3. František Srnka: MYŠLIENKY Z ANTIKY 1.
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Dolná Ždaňa
  5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVI - Revište hrad
  6. Milan Buno: Vydržte, nevzdávajte sa, zdolávajte svoje limity...a zažijete zázraky! | 7 knižných tipov
  7. Michael Achberger: Ako detox môže poškodiť váš organizmus: Varovanie pred nebezpečnými účinkami detoxikácie
  8. Ján Serbák: Lanzarote - ostrov večnej jari, nevšednej prírody a jedinečnej architektúry
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 630
  2. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 6 407
  3. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 287
  4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 4 420
  5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 285
  6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 670
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 438
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 287
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu