LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Marianna Nahálková vedie ako umelecká vedúca detský folklórny súbor Pramienok v Liptovskom Mikuláši. Jogu cvičí osem rokov. Aj predtým vždy bola v pohybe, veľa cvičila a možno aj tie isté pozície, ktoré sú v Systéme Joga v dennom živote autora Paramhans svámi Máhešvaránandu, ale, podľa jej slov, určite v rýchlejšom tempe a bez hlbšieho uvedomovania si jednotlivých pohybov. „Pri jogovom pohybe je väčšie zvnútornenie a oceňujem nácvik správneho dýchania. Pri cvičení sa zamýšľame nad každým krokom a pohybom. Stále som si vedomá, čo robím. To je podstatný rozdiel medzi gymnastikou a tancom na jednej a jogou na druhej strane."
Dodala, že hoci doteraz aj pri spoločenských či ľudových tancoch prežívala radosť a tešila sa z nich, pri cvičení jogy prežíva viac radosti aj šťastia. Spomenula si aj na to, že kedysi starí ľudia sa nikde neponáhľali, boli pokojnejší a riadili sa porekadlom - pomaly ďalej zájdeš. „My dnes žijeme tak, že sa vždy za všetkým ponáhľame. V joge som však našla pokoj a snažím sa aj v živote spomaliť."
Ktoré pozície má M. Nahálková najradšej? Nemôže vraj povedať, že by niektorú pozíciu dávala viac do popredia. Určite sa v niektorej cíti viac alebo menej príjemne. Pre ňu je dôležité, ako sa cíti. Všetky pozície sa vychutnáva, ale najradšej má cvičenia v stoji. „Samozrejme, musím sa najskôr v relaxácii uvoľniť. V stoji u mňa najviac boduje podoba luku. Prečo? Možno preto, že túto pozíciu som videla cvičiť u svojich detí kedysi dávno, keď som ešte necvičila. Cvičili ju vonku v záhrade a veľmi sa mi to páčilo. Mala som vtedy pocit, že pri cvičení sledujú nejaký cieľ v diaľave."
Cvičenie určite, podľa slov Marianny Nahálkovej, zmenilo jej život, má iný prístup k práci s deťmi, viac pochopenia a trpezlivosti. Na cvičení v skupine oceňuje aj to, že všetci cvičenci sú na jednej vlnovej dĺžke, rozumejú si. „Keď sa stretnem v meste s niektorou zo žien či dievčat, s ktorými spolu cvičíme, je mi až tak dobre pri srdci.
Podoba luku - ákárana dhanur ásana: Postavíme sa do stoja rozkročného. Ľavé chodidlo vytočíme doľava a potom doľava otočíme aj hlavu. Trup zostáva v priamom postavení.
Upažíme ľavú ruku, zovrieme ju v päsť, ale palec necháme vztýčený. Na predĺženej línii ruky si zvolíme pevný bod a nasmerujeme naň špičku ľavého palca. Na tú potom upierame pohľad počas celého cvičenia. Priložíme pravú ruku k ľavej a tiež ju zovrieme do päste so vztýčeným palcom. Ľavý palec je v zákryte s pravým palcom. S nádychom pomaly ťaháme pravú ruku do pokrčenia upažmo až k pravému uchu, akoby sme napínali luk. Lakeť zostáva počas celého cvičenia vo výške pliec. Zadržíme dych a v pozícii krátko zostaneme. Pravú ruku s výdychom pomaly vrátime k ľavej tak, že pravý palec prekrýva ľavý. Pohyb rúk v súlade s dychom a s hlbokým sústredením zopakujeme trikrát. Vrátime sa do východiskovej polohy a cvičenie urobíme aj na druhú stranu.
Cvičenie pôsobí proti zaoblenému chrbtu, naťahuje svaly hrudníka a posilňuje svalstvo ramien, rúk a chrbta. Podporuje zdravé, hlboké dýchanie. Je veľmi účinné aj pri astme a bronchitíde. Zlepšuje schopnosť sústredenia, pomáha pri krátko- a ďalekozrakosti.