Sedem detí v jednej rodine. V súčasnosti takmer nepredstaviteľné. V Kvačanoch v okrese Liptovský Mikuláš skutočnosť. Navyše dvaja poslední chlapci potrebujú neustálu pozornosť. Deväťročný Štefan je po mozgovej obrne, osemročný Marcel sa narodil so zauzlením čriev.
KVAČANY. Pred viac ako trinástimi rokmi sa v rodine Bálekovcov v Kvačanoch narodilo piate dieťa. Po dvoch dievčatách a dvoch chlapcoch ďalší syn. Otec Štefan Bálek v tom čase chodieval pracovať na týždňovky, aby uživil početnú rodinu. Tri mesiace po poslednom pôrode svojej ženy ochorel. Nechcel ju však zaťažovať, tak jej o svojom zdravotnom stave hovoril čo najmenej. Až postupne sa dozvedala, že je zle. Rakovina hrubého čreva.
Denne prosila Boha o zdravie pre svojho muža
„Sme silne veriaca rodina. Všetci sme sa vtedy vrúcne modlili za mužovo zdravie. Veľmi som si priala, aby videl naše deti dospievať, pozrela so zaslzenými očami Zdena Báleková. „Prosila som Boha, aby mi dal nejaké znamenie, že manžel vyzdravie, že bude v poriadku," zaspomínala Z. Báleková. Dodala, že v tom čase otehotnela so Števkom, po ňom prišiel na svet aj Marcel.
Otec Štefan sa z choroby dostal. „Istý čas bol muž na plnom invalidnom dôchodku, potom na čiastočnom a po zmene sociálneho zákona ho uznali práceschopným. Prácu si však nemôže nájsť," vysvetlila manželka.
Po mozgovej obrne je Števko telesne postihnutý
Števko junior skončil druhý ročník v Základnej škole v Kvačanoch. Napriek postihnutiu po mozgovej obrne je to šikovný a veselý chlapček. Pohybuje sa však len za pomoci chodidla alebo po byte aj plazením. Štvornožky sa nenaučil chodiť, ale zato sa dostane všade, kde si zmyslí.
Problém mu robí jemná motorika a dokáže písať len s pomocou mamky, ktorá mu robí školskú aj osobnú asistentku. Klávesnicu počítača však ovláda, a tak by potreboval notebook, ktorý by mu slúžil v škole ako zošity. Rodine však naň neostáva. V Števkovej žiackej knižke svietia takmer samé jednotky a dvojky. Napriek postihnutiu patrí medzi piatich najšikovnejších žiakov v triede.
Doma sa chlapča teší z nového osobného výťahu. Najbližší mu ho namontovali koncom školského roka a keď Števka doň posadia, vie sa sám zviezť na prízemie aj vrátiť do bytu. Výťah však zatiaľ nie je v plnej výške zaplatený, rodine naň chýba vyše tisíc eur.
Raz do roka chodieva Števko s mamkou do kúpeľov v Kováčovej. Aby finančne situáciu zvládli, pomáha im Dobrý anjel. Každý mesiac dostávajú zo Systému Dobrého anjela finančnú výpomoc. Mamka Zdena Báleková peniaze odkladá výlučne pre svojich dvoch chlapcov. Hradí im z nich všetko, čo by za bežných okolností rodina nezvládla. „Nebyť Dobrého anjela, nevykrútili by sme sa. Sme ľuďom v ňom veľmi vďační," konštatovala mama Zdena.
Do roka absolvoval Marcel päť operácií bruška
Osemročný Marcel sa narodil so zauzlením čriev. Je to hyperaktívne dieťa, celý deň sa pohybuje, ale necíti potrebu ísť na veľkú potrebu. Musia mu to večer pripomenúť. Vtedy už má vraj bruško ako balónik.
Chlapča má za sebou osem operácií bruška, päť absolvoval do roka, dvakrát mal urobený vývod, pridali sa alergie. „Keď sa narodil, vyzeral ako zdravé dieťa. Na druhý deň po pôrode mi však prišli povedať, aby som sa šla s ním rozlúčiť, že ide na operáciu. Bolo to pre mňa strašné," povedala Z. Báleková.
Po poslednom pôrode odišla z nemocnice na vlastnú žiadosť a hneď cestovali s manželom za niekoľkodňovým Marcelom do nemocnice v Martine. Kým prišli, Marcel mal už dve operácie za sebou.
„Dlho nosil plienky, so stolicou sme mu museli pomáhať cez rúrku. Napriek tomu sme s ním veľmi často chodievali či v noci, či cez deň k lekárom. Pohotovosť, nemocnica v Liptovskom Mikuláši, nemocnica v Martine, stále dookola," zaspomínala mama a dodala, že Marcel stratil schopnosť zorientovať sa. Neraz sa stalo, že odišiel z domu a nevedel sa vrátiť. „Vravím, že všetci svätí pri nás stáli, preskákali sme si svoje. Bolo to kruté, a aj keď sa zdá, že som silná, musím sa občas vyplakať. Vytrápili sme sa, ale je našou povinnosťou postarať sa o všetky naše deti."
Zdena Báleková dodala, že rodine pomáhajú aj príbuzní, vždy sa na nich môže spoľahnúť.
Dobrý anjel pomáha desiatkam liptovských rodín
„V roku 2006, keď sa Andrej Kiska a Igor Brossmann rozhodli založiť Systém Dobrý anjel, prišiel som k nim. Cítil som to ako výzvu," povedal Ján Dobák, výkonný riaditeľ Dobrého anjela v Poprade.
V Dobrom anjelovi vybudoval logistický systém, aby zber peňazí a ich prerozdeľovanie rodinám fungovalo transparentne a adresne. Dobrý anjel pomáha mesačne pravidelne rodinám zapojeným do Systému.
„Spočiatku sme pomáhali len rodinám s nezaopatrenými deťmi, kde niekto v rodine má onkologické ochorenie," vysvetlil riaditeľ. „V prvom mesiaci sme mali šestnásť rodín. Príspevky od darcov však narastali, takže sme im dali hlasovať, komu by chceli ešte posielať peniažky. V roku 2007 rozhodli pribrať do Systému aj rodiny s inak veľmi vážne chorými deťmi, napríklad na cystickú fibrózu, chronické renálne zlyhanie a detskú mozgovú obrnu."
Dobrý anjel vtedy oslovil vyše tisíc slovenských detských lekárov a osemsto onkológov, aby nakontaktovali ďalšie rodiny, ktorým treba pomáhať. „Darcovia majú pridelené Anjelské osobné číslo a heslo, takže vždy sa môžu na našej webovej stránke pozrieť, komu pomáhajú. Ale vyhlásili sme aj verejné zbierky. Ďalším zdrojom príspevkov sú dve percentá z dane," vysvetlil príjem peňazí v Systéme J. Dobák. „Mesačne vyzbierame vyše dvestotridsaťtisíc eur, ktoré vždy do posledného centu prerozdeľujeme medzi chorých. Na prevádzku Systému používame súkromné zdroje zakladateľa."
V súčasnosti je v Dobrom anjelovi zaregistrovaných nad dvetisíctristo rodín. Vyradených bolo vyše štyristo. Dôvody? „Zlepší sa sociálna situácia, rodiny samé požiadajú o vyradenie, ale veľké percento je úmrtí," dodal J. Dobák. Dobrý anjel v Liptovskom Mikuláši pomáha pätnástim rodinám, v Liptovskom Hrádku piatim, v Ružomberku siedmim a tiež ďalším rodinám v liptovských dedinách.