Povstalecká história Liptova bola témou vedomostnej súťaže, ktorú pod záštitou prednostky Obvodného úradu v Liptovskom Mikuláši Viery Terekovej organizoval mikulášsky Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB).
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Oblastný výbor SZPB v Liptovskom Mikuláši súťaž organizoval aj v spolupráci s odborom školstva a mládeže Mestského úradu mesta Liptovský, spoluorganizátormi boli mesto Liptovský Hrádok, obce okresu Liptovský Mikuláš a Centrum voľného času v Liptovskom Mikuláši. Druhý ročník súťaže Povstalecká história Liptova, ktorý sa uskutočnil ešte v júni počas školského roka, bol zameraný na históriu Slovenského národného povstania v Liptove. Organizátori sa snažili, aby žiaci liptovských základných škôl získali viac vedomostí z regionálnej histórie, a tak si rozšírili poznatky získané na hodinách dejepisu. Do súťaže sa zapojilo jedenásť škôl, ktoré na súťaž vyslali trojčlenné družstvá žiakov ôsmych a deviatych ročníkov. Za horný Liptov súťažili žiaci zo ZŠ na Ulici J. D. Matejovie Liptovský Hrádok, družstvo z Liptovskej Porúbky, ZŠ Hybe. Za dolný Liptov: žiaci zo ZŠ Janka Kráľa Liptovský Mikuláš, ZŠ Okoličné, ZŠ Demänovská cesta Liptovský Mikuláš, ZŠ na Ul. Čs. brigády L iptovský Mikuláš, ZŠ Apoštola Pavla L iptovský Mikuláš, ZŠ Partizánska Ľupča, Evanjelické gymnázium J.Tranovského Liptovský Mikuláš, Gymnázium M. M. Hodžu Liptovský Mikuláš. Víťazom sa stalo družstvo žiakov z mikulášskej Základnej školy na Ul. Čsl. Brigády v zložení Ivana Vrlíková, Ivana Vítková a Lucia Majerčiaková. Na druhom mieste sa umiestnilo družstvo zo ZŠ Janka Kráľa a tretiu priečku obsadilo družstvo zo ZŠ s MŠ z Partizánskej Ľupče.
Druhý ročník súťaže bol obohatený o putovnú cenu Putovný plameň SNP. Školské kolá prebehli podľa dispozícií na internete v kompetencii jednotlivých základných škôl a osemročných gymnázií. Súťaž vo finále začala powerpointovou prezentáciou jednotlivých družstiev, v ktorých súťažiaci prezentovali povstalecké tradície so zameraním na pamätné miesta, pamätníky a pomníky, pamätné tabule a hroby v obci, meste a blízkom okolí. V nasledujúcich vyraďovacích kolách odpovedali súťažiaci na vedomostné otázky. Posledných päť družstiev súťažilo o hlavné ceny, ktorými boli Putovný plameň SNP, šesť MP3 prehrávačov, tri USB kľúče, CD a DVD s tematikou SNP, knihy a ďalšie ceny. Každý účastník finále dostal diplom. Tiež boli odovzdané dve ceny primátorov miest pre najlepšie družstvo z horného a dolného Liptova.
Všetci prítomní ocenili veľmi dobré prezentácie jednotlivých škôl, vysokú úroveň odpovedí na súťažné otázky, ktoré rozhodne nepatrili k typu kvízových otázok, aké produkujú masovo- komunikačné prostriedky. Technickú stránku finále ako aj moderovanie dobre zvládli žiaci Gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši.
Autor: Mária Zúbeková