Mestský hokejový klub potrebuje finančnú injekciu vo výške viac ako 660-tisíc eur.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Aby sa v Liptovskom Mikuláši hrala najvyššia hokejová súťaž i naďalej, je potrebné do klubu vložiť asi 663 818 eur. Malo by ísť o peniaze z mestskej kasy alebo zisk z predaja akcií Mestského hokejového klubu 32. Počas rokovania mestského zastupiteľstva o tom informoval Ľubomír Bubniak, riaditeľ Mestského hokejového klubu 32 v Liptovskom Mikuláši.
Peniaze klub potrebuje na vyrovnanie dlhov z minulosti a zabezpečenie nasledujúcej sezóny. O tom, či ich dostane, sa zrejme rozhodne na augustovom mimoriadnom rokovaní. Poslanci by vtedy mali mať k dispozícii aj správu o hospodárskych výsledkoch klubu s oficiálnym auditorským posudkom.
Boli v úlohe pozorovateľa
Poslanci sa analýzou Mestského hokejového klubu v rokoch 2003-2009 zaoberali na základe podnetu poslanca Jozefa Repaského. Nie je tajomstvom, že hokejový klub zápasí s finančnými problémami už niekoľko rokov. „Bez peňazí sa hokej hrať nedá. Sme si vedomí toho, že požadujeme nemalé peniaze na konsolidovanie klubu," povedal Ľ. Bubniak.
„Mesto začalo hokejový klub riadiť v auguste 2008, dovtedy sme boli v úlohe pozorovateľa," pripomenul primátor Ján Blcháč. Poukázal na nedávno skončenú úspešnú sezónu, keď Liptáci skončili na piatom mieste. „Vrátili sa diváci, príjem zo vstupného je vyšší. Dlhy z minulosti ale tlačíme pred sebou stále," poznamenal primátor.
Hráči by sa mali uskromniť
Poslankyňa Edita Havránková poukázala, že mesto aj v minulosti poskytlo hokeju dosť peňazí. „Nemáme len hokej, ale aj ďalšie športy. Aký je priemerný mesačný plat hráča?" pýtala sa. Ľ. Bubniak odpovedal, že aj v minulej sezóne mal klub druhý najnižší rozpočet v súťaži. „Len dvaja hráči budú mať v ďalšej sezóne plat nad 3-tisíc eur mesačne. Odmeny budú stanovené podľa výkonnosti. V minulej sezóne klub veľa platil práve na odmenách za víťazstvá."
„Vzťah medzi klubom a hráčom je obchodno-právny a podlieha tajomstvu. Navrhujem zvolať mimoriadne rokovanie zastupiteľstva, keď budú známe hospodárske výsledky klubu v uplynulom období. Potom sa môžeme dohodnúť na tom, čo bude s hokejom ďalej," povedal poslanec Milan Trnovský.
Poslanec Dušan Vinčur zdôraznil, že cirkus, keď mesto pred novou sezónou zachraňuje hokejový klub, sa opakuje už niekoľko rokov. „Dlh sa neznížil, hoci mesto dalo oveľa viac peňazí ako v minulých rokoch. Keby sa tak nestalo, dlh by ešte narástol. Chýba nám generálny sponzor, teraz je ním mesto," skonštatoval poslanec.
J. Blcháč zdôraznil, že je potrebné, aby si povedali, či hokej v meste chcú, alebo nechcú. „Zatiaľ sme vždy chceli." Poslanec Rudolf Huna povedal, že mesto si bez extraligy ani nevie predstaviť. „Tí, čo robia okolo športu, by sa mali zjednotiť," pridal sa poslanec Jaroslav Lehotský.
Iný názor mala E. Havránková: „Nech sa extraliga hrá, ale za iných okolností. Mesto nežije len hokejom, je hospodárska kríza a firmy krachujú. Hokejisti by sa mali uskromniť a znížiť zo svojich nárokov." Primátor reagoval, že náklady na prevádzku znížili o tridsať percent. „Už tam nie je toľko administratívy. Na krízu sme rozhodne nezabudli."
Treba zatepliť školy a opraviť chodníky
V diskusii vystúpil aj Alexander Slafkovský, bývalý primátor Liptovského Mikuláša a poslanec národnej rady. „Treba sa pozerať aj na domáce úlohy mesta, ktoré si treba plniť - nie je to len šport. Treba zabezpečiť zateplenie škôl, opravy chodníkov či ciest. Máme v meste šport, ktorý dostáva stokrát menej ako hokej," poznamenal poslanec národnej rady.
„Keby sme nezdedili dlh asi 398-tisíc eur, dnes by do hokeja stačilo dať menej eur. Investíciu do hokeja považujem za rovnakú, ako do chodníka alebo opravy školy. Hokej má v našom malom meste nespochybniteľné miesto. Nechcem, aby sme sa rozlúčili s jeho slávnou históriou," uzavrel primátor.