LIKAVKA. Druhú časť expozície v Huňadyho veži hradu Likava otvorili pracovníci Liptovského múzea v Ružomberku, ktorý má hrad na starosti, 8. júla. Na úvod navodili dobovú atmosféru členovia skupiny historického šermu In Articulo Mortis. Návštevníkov na hrade privítalo liptovské knieža Ján Korvín, v civile vedúci oddelenia správy muzeálnych objektov Jiří Přibyl. Potom si s odborným výkladom Karola Dzuriaka, vedúceho kolektívu autorov expozície, prezreli jej staršiu i novú časť.
Súčasná expozícia približuje návštevníkom v ucelenej podobe slovom i obrazom históriu hradu od jeho počiatkov až po zánik v roku 1707. Novým prvkom sú repliky dobového nábytku, militárií a artefaktov feudálneho väzenstva, ktoré zaujímavo dotvárajú interiér Hunyadyho veže.
Boli v ňom kasárne aj väznica
Hrad Likava je najväčším hradom v Liptove. Postavili ho v 14. storočí. V 15. storočí sa ho zmocnili husiti a zničili ho. Znovu ho dal vybudovať Ján Huňady. Hrad mal mnohých majiteľov, jedným z nich bol aj nemanželský syn kráľa Mateja Korvína Ján Korvín. V 17. storočí hrad dobylo cisárske vojsko. Podľa povesti pred ním utiekol mladý Imrich Tököli preoblečený za poddanskú dievčinu. Z hradu sa stali kasárne cisárskeho vojska a väznica pre poddaných. V roku 1707 hrad dobyli a zničili vojská Františka II. Rákociho a odvtedy je v ruinách.
Na hrade krotili „krokodíly"
K hradu sa viaže veľa povestí. Napríklad o čiernej pani. Prísny otec ju údajne zamkol v tajnej miestnosti a odišiel na lov, kde zahynul. Dievčina zomrela od hladu a zjavuje sa ako čierna pani. V hrade sú údajne ukryté poklady templárov aj poklady Tököliho. Mnohí ich hľadali, ale nič nenašli. Historici tvrdia, že sú to iba legendy. Aj to, že na hrade Likava väznili Jánošíka. Pravdou však je, že pred pár rokmi v okolí hradu nakrúcali známy český film Jak se krotí krokodýli.
Horné časti hradu sú pre verejnosť uzatvorené, lebo sú v dezolátnom stave a mohli by sa zosypať. „Liptovské múzeum v Ružomberku sa v súčasnej dobe snaží aj o sprístupnenie najpríťažlivejších objektov horného hradu a hľadá možnosti pokračovania v jeho pamiatkovej obnove. Odborní pracovníci múzea pripravujú ďalšie expozičné celky, ktoré by časom našli svoje miesto v severnom paláci hradu. Najaktuálnejším zámerom je spracovanie dejín hradného panstva Likava i priblíženie obrazu hradu v dobovej i súčasnej umeleckej a vedeckej spisbe," povedal Karol Dzuriak, vedúci historického oddelenia Liptovského múzea v Ružomberku.