RUŽOMBEROK. Tvrdí to PR špecialista Slovenskej pošty (SP) Mária Hromadová. Obyvateľom v takejto situácii odporúča návštevu bezbariérovej pošty v Tescu na okraji Ružomberka alebo privolanie zamestnanca telefonicky či pomocou zvončeka, ktorý je umiestnený na budove.
„Budova pošty sa nachádza v pamiatkovej zóne, preto všetky vonkajšieho zásahy do budovy podliehajú vyjadreniu Krajského pamiatkového úradu. SP je vlastníkom pozemku len pod budovou a vonkajšia rampa by bola stavbou na cudzom pozemku. Preklenutie výškového rozdielu vo vstupnej chodbe schodišťovou plošinou nie je možné realizovať z priestorových dôvodov," povedala Hromadová.
Ružomberskému poslancovi Martinovi Alušicovi však chýba riešenie samotnej podstaty problému. „Pozemok je mestský a radnica myslím nebude mať problém darovať tých niekoľko štvorcových metrov pre vybudovanie rampy. Takisto si nemyslím, že by mali pamiatkari problém vyjsť v ústrety vybudovaniu plošiny, ktorá umožní vstup imobilným či mamičkám s kočíkmi. Pošta v Tescu priestorovo postačuje možno na jeden kočík. Požiadam mestského architekta, aby sme problém s pamiatkarmi vyriešili," uviedol.
Hromadová konštatovala, že predpokladané náklady na bezbariérový prístup by boli 26-tisíc eur, ale momentálne ho na hlavnej ružomberskej pošte neplánujú realizovať.
„Obyvateľom s obmedzenou pohyblivosťou vieme zabezpečiť všetky poštové služby. Stačí, keď pošte telefonicky oznámia, o aké služby majú záujem. Doručovanie zásielok a ich odnos z domu zabezpečuje pošta imobilným klientom zadarmo. V prípade, že sa nachádzajú pred budovou a telefonicky kontaktujú poštu, vybavíme ich priamo pred ňou, prípadne pri aute či sanitke. To isté platí aj pre mamičky s kočíkmi."
Hlavná ružomberská pošta v súčasnom objekte sídli od roku 1932. Denne ju navštívi priemerne 1 200 zákazníkov, ktorých obslúži kolektív 27 zamestnancov vnútornej služby. Zásielky v Ružomberku roznáša 24 poštových doručovateľov.