Vo veľkom akváriu pláva tridsať kangalských rybiek. Keď Eva Luníčková z Liptovského Mikuláša priblíži ruky k hladine, zhŕknu sa pod ňou. Keď ich ponorí do akvária, bezpečne odstránia odumretú alebo zhrubnutú kožu. „Ich dotyk je príjemný," tvrdí.
Odkiaľ pochádzajú rybky?
- Malé rybky sú z čeľade kaprovitých, odborne sa nazývajú Garra Rufa a pochádzajú z termálnych prameňov v Turecku. V 36-stupňovej vode dorastajú do dĺžky 10 až 14 centimetrov. Nižšia alebo vyššia teplota im nevyhovuje. Liečebná činnosť rybičiek, odborne nazývaná ichtyoterapia, spočíva v tom, že rybky sa vrhnú na ponorené telo a jemne obhrýzajú choré miesto. Pritom vylučujú látku, ktorá pôsobí dezinfekčne. Zatiaľ máme u nás v čajovni skúsenosti s liečbou psoriázy a ekzémov.
Rybky v tureckom Kangale objavili v roku 1989 reportéri BBC a na Slovensko ich priviezol veterinár Milan Raffesberg v roku 2007. My máme rybky od júna tohto roku a priviezli nám ich z Nemecka.
Ako prebieha liečba?
- Ľudia si do akvária namočia nohy po kolená alebo ruky po lakte. Zvyčajne tieto miesta bývajú najviac postihnuté psoriázou. Ak ju má chorý rozšírenú po celom tele, liečbu treba robiť vo vani, kde aj rybičiek je okolo stopäťdesiat. Prípadne, ak sa choroba rozšírila aj do vlasov a treba namočiť do vody medzi rybky celú hlavu, človek dostane trubičku, cez ktorú dýcha. Rybky naozaj vyčistia každé miesto na tele. V akváriu máme tridsať rybiek a ony stačia na jednotlivé časti ľudského tela. Stalo sa nám, že po prvom raze, ako prišla ku kan- galským rybičkám žena so pso- riázou, kožný lekár konštatoval, že má krásnu pokožku.
Kto má psoriázou veľmi postihnuté celé telo, treba terapiu aplikovať tri týždne tak, že denne hodinu má choré časti tela ponorené v akváriu pri rybičkách. Po troch týždňoch je koža hladká. Psoriázy sa však nezbaví na celý život, pretože rybky likvidujú len vonkajší prejav choroby, ale istý čas má rybkami ošetrený človek pokoj.
Ako sa správajú rybky k zdravému človeku?
- Rovnako ako k chorému. Aj zdravý človek má na vrchnej časti pokožky odumierajúce bunky alebo zhrubnuté časti, ako sú mozole alebo hrubá koža na pätách. Rybky si na nich doslova zgustnú. Je to príjemná terapia aj miesto pedikúry. Ak im človek častejšie dáva svoje nohy, udržiavajú pokožku pekne hladkú a zbavia nohy zhrubnutej kože. Ich dotyky sú naozaj veľmi príjemné.
Rybky sú však veľmi citlivé na cudzie arómy. Nemajú rady pokožku umytú mydlom ani natretú krémom. Napríklad keď som pri práci použila gumené rukavice, darmo som si niekoľkokrát po sebe ruky umývala. Koža bola napáchnutá gumou a rybky ma nechceli. Idú vyslovene po prirodzenej koži.
Vodu netreba po použití psoriatikom dezinfikovať, o to sa postarajú rybky, ale ak ide hneď po ňom zdravý človek, my používame štipku himalájskej soli.
Môžu sa rybičky obžrať?
- Áno. Na začiatku sme nevedeli, že nemajú v jedení mieru. Keď sa k potrave dostanú, žerú, kým jesto čo. Keďže sme v jeden deň nemali pre ne potravu vo forme ľudskej kože, dali sme im sušené krmivo určené pre ryby. Mysleli sme, že tridsiatim bude treba dve kocky. Ony sa z nich prejedli a roztrhlo im brušká. Keď ale dostanú každý deň pokožku, nepotrebujú sušenú potravu alebo len veľmi máličko.
Ako viete, že už majú dosť?
- Vtedy rybky pomaličky sadajú ku dnu. Znamená to, že už majú plné bruška a treba prestať, aby sa neprežrali a neuhynuli. V akváriu nepotrebujú ani žiadne rastliny, len tufové skaly, aby mali kde po nažratí sa pozaliezať a poschovávať sa.
Koľko ľudí za deň im podávate?
- Vo vani im jeden poriadny psoriatik stačí. Ak dostanú ľudí so zdravou kožou do akvária, tak traja denne. Prečistia im vrchnú vrstvu kože.
Kangalské rybky Gurra Rufa žijú vo vodách termálnych prameňov prevažne v Turecku, kde sa neuchytila žiadna vodná fauna. Možno povedať, že rybky pred vyhynutím zachraňujú kúpajúci sa ľudia či iné živočíchy. Rybky nemajú zuby, ale okolo úst jemné chĺpky, ktoré pôsobia ako pilník.