Lenka Durdiaková, Ján Jirásek a Martin Pristaš - trojica z Liptovského Mikuláša, ktorej učarovali ryby. Presnejšie - súťaže v rybolovnej technike.Dokonca až tak, že osemnásťročný Ján je čerstvým majstrom Slovenska.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Titul získal 11. júla v Nových Zámkoch. Predtým týždeň súťažil v slovenskom tíme vo Švajčiarsku, kde sa ako tím umiestnili na štvrtom mieste. Pätnásťročný Martin na majstrovstvách Slovenska v rybolovnej technike získal dve zlaté medaily v diaľkových disciplínach.
Chytal hlaváče do rúk
„Rybolovnej technike sa venujem od deviatich rokov. Vtedy som začal chodiť na rybársky krúžok k Lenke Durdiakovej, ktorá ma neskôr trénovala," zaspomínal Ján Jirásek a dodal, že to neboli jeho úplne prvé kontakty s rybami. „Na Smrečianku som chodieval už ako štvorročný chytať do rúk hlaváče. Možno povedať, že záujem o ryby som zdedil. Môj otec a obaja starí otcovia boli rybármi."
Ako sa dostal k rybám Martin? Vraj cez Janka. Je to jeho sused, a tak začal aj Martin rybárčiť. „Súťaže v rybolovnej technike sú o ovládaní udice, nie je to bezhlavý lov rýb," upozornila Lenka Durdiaková. Pokračovala: „Chlapci začali najprv chodievať na rybárske preteky O zlatý blyskáč. Je to súťaž pre žiakov do pätnásť rokov, potom sme začali chodievať na ligu a majstrovstvá Slovenska v rybolovnej technike. Od roku 2007 každý rok. Janko tohto roku získal prvé miesto v celom päťboji a ešte zlato za dve disciplíny - za muška cieľ a arenberg."
V päťboji ide o disciplíny: muška - cieľ, muška - diaľka jednoruč, záťaž - cieľ, arenberg a záťaž diaľka jednoruč. Arenberg je hod na cieľ - na plachtu uloženú na tráve. „Doteraz som trénovala chlapcov ja," povedala L. Durdiaková. „Postupne ako sa Janko zúčastňoval na reprezentačných sústredeniach, postúpil do vyššieho levelu a potrebuje iný tréning."
Trénuje seba aj kamarátov
Ján Jirásek hneď dodal, že momentálne sa trénuje sám, ale svoje skúsenosti z prípravy v reprezentačnom tíme odovzdáva svojim kamarátom. „Janko sa snaží potiahnuť aj mladších za sebou," pochválila trénerka.
Ako sa ona, žena, dostala k rybolovu? Vraj sa mu venuje od detstva. Prešla všetkými stupňami súťaží o zlatý blyskáč. Prečo? Rybárčil jej otec, mamka, brat a keďže v tom čase muselo byť v súťažnom družstve aspoň jedno dievča, otcovi a bratovi ani nenapadlo, že by to nemusela byť Lenka. Keď dospela, viedla krúžok mladých rybárov v Liptovskom Mikuláši. Počas materskej dovolenky mala trošku prestávku, ale len čo jej vlastní synovia podrástli, vrátila sa do Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu ako vedúca krúžku a trénerka pre rybolovnú techniku.
„Chcem deti pritiahnuť k tejto technike, lebo sa mi zdá, akoby zanikala. Veď na Slovensku sa jej venujú asi len v piatich mestách." Doplnila, že jej zverenci, Janko a Martin, majú k rybolovnej technike veľmi dobrý vzťah a nedali sa odradiť ani posmeškami, ktoré sa občas na nich sypú pri tréningoch na ihrisku či lúke. Chlapci totiž trénujú aj súťažia na „suchu" a mnohým laikom sa to zdá smiešne.
Samozrejme, chlapci musia mať dobrú kondíciu. „Cez zimu cvičíme v posilňovni a vždy na ihrisku v súťaži sa ukáže, či máme dobrú kondíciu," povedal Martin Pristaš.
Z udice na tanier
Pochutná si trojica na rybách? NIe je im ľúto zabíjať ryby? Rýchle trojhlasné - áno, jeme ich. Najlepší je, podľa nich, čerstvo chytený pstruh. „Ja si ho upravím na masle, cibuľke, posypem petržlenovou vňaťou a ozdobím citrónom," vysvetlil J. Jirásek.